دفتر کل توزیع شده چیست؟


دفتر کل توزیع شده چیست؟

دفتر کل توزیع شده پایه و اساس حسابداری می باشد . آن ها به اندازه خط، نوشتار و پول قدمت دارند. آن ها تا پیش از سال 1980 که با ظهور کامپیوتر ها به سمت پرونده های دیجیتالی رفتند بر روی سنگ، چوب، لوح های سفالین و کاغذ حک می شدند. دفاتر کل اولیه حسابداری دنیای کاغذی را تقلید می کردند و می توان گفت که دیجیتالی سازی آن ها نیاز به انرژی بیشتری نسبت به نمونه های کاغذی داشت. عناصر کاغذی مانند پول، مهر و موم، امضا کتبی، صورتحساب، گواهینامه، حسابداری و دفتر داری همچنان ستون فقرات جامعه ما هستند.

دستیابی به موفقیت در رمزنگاری همراه با کشف و استفاده از الگوریتم های جدید و رشد قدرت محساباتی باعث ایجاد دفاتر کل توزیع شده شده است.

در ساده ترین شکل، دفترکل توزیع شده یک پایگاه داده است که توسط هر عضو( یا گره) شبکه بطور مستقل بروزرسانی می شود، این مساله امنیت اطلاعات را افزایش می دهد. بلاکچین نوعی دفتر کل توزیع شده است.

شکل توزیع در دفاتر کل توزیع شده منحصر به فرد است: اطلاعات توسط یک سازمان مرکزی ثبت و بروزرسانی نمی شوند، بلکه بجای آن هر گره(عضو مشارکت کننده در شبکه) اطلاعات را بطور مستقل ساخته و نگهداری می کند. به این معنی که هر گره در شبکه هر تراکنش را پردازش می کند و نتیجه گیری از اطلاعات انجام می دهد و به آن نتیجه گیری رای می دهد. در صورت موافقت اکثریت نتیجه گیری درباره اطلاعات ثبت می شود. همین مساله سبب می شود جلوی تقلب‌ و دستکاری داده‌ها تا حد زیادی گرفته شود و هک کردن و حملات سایبری به سیستم نیز دشوارتر شود.

با صورت پذیرفتن این توافق، دفتر کل توزیع شده به روز شده است و تمامی گره ها یک نسخه از پایگاه داده را نگهداری می کنند. این معماری باعث می شود که دفتر کل توزیع شده فراتر از یک پایگاه داده ساده باشد.

دفاتر کل توزیع شده شکلی پویا دارند که ویژگی ها و قابلیت هایی فراتر از دفاتر کاغذی را به ارمغان می آورد. این قابلیت ها ما را قادر می سازد انواع جدیدی از روابط ایمن را در دنیای دیجیتال برقرار کنیم.

برای اطلاعات بیشتر به مقاله ” کاربردهای بلاکچین چیست؟” مراجعه کنید.

هدف اصلی این روابط جدید و این فناوری این است که از هزینه های مرتبط با اعتماد و امنیت که پیش از این توسط اسناد رسمی، وکلا، بانک ها، قانون گذاران، دولت ها و.. تامین می شد، اجتناب شود. این مهم توسط معماری خاص و ویژگی های دفاتر کل توزیع شده محقق می شود.

ظهور دفاتر کل توزیع شده نشان دهنده یک انقلاب در نحوه جمع آوری و انتقال اطلاعات است که توسط هر داده پویا و ثابتی بکار گرفته می شود. دفاتر کل توزیع شده به کاربران اجازه می دهد تا نقشی فراتر از نگهداری ساده اطلاعات ایفا کنند. این دفاتر به کاربران اجازه مدیریت سیستم ذخیره اطلاعات و کسب ارزش از پایگاه داده را نیز می دهند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)