کاردانو


کاردانو بلاک چین عمومی است که میزبان ADA می باشد، ارز دیجیتالی که به منظور عمل کردن همانند پول نقد طراحی شده است.

این پلتفرم به دنبال حفظ حریم شخصی کاربران و در عین حال بصورت نظارت شده می باشد. طبق تحقیق آکادمیک داوری شده، این بلاک چین که خود را به عنوان نسل سوم این تکنولوژی معرفی می کند، ادعا می کند که از “فلسفه علمی” ساخته شده است. برخلاف اکثر بلاک چین های دیگر، کاردانو، در زبان برنامه نویسی Haskell نوشته شده است.

کاردانو در سال 2017 توسط یکی از بنیان گذاران و مدیرعامل سابق اتریوم، چارلز هاکینسون بنا نهاده شد. وی به دنبال ساخت پلتفرمی مقیاس پذیر، پایدار و قابل تعامل بود. کاردانو، 2 لایه زیر ساختی دارد، لایه تسویه ای کاردانو (CSL) و لایه پردازشی کاردانو (CCL).

پلتفرم کاردانو، توسط 3 سازمان جداگانه و مستقل نگهداری می شود: بنیاد کاردانو، Input Output HK و Emurgo. بنیاد کاردانو واقع در سوییس بوده و مسئول نظارت بر توسعه اکوسیستم کاردانو می باشد.

IOHK، وظیفه ی تشکیل تیم طراحی و ساخت کاردانو و پیاده سازی اروبوروس، الگوریتم گواه اثبات سهم خاص کاردانو، را به عهده داشته است. وظیفه Emurgo نیز کمک به سازمان ها به منظور استفاده از بلاک چین غیرمتمرکز کاردانو از طریق سرمایه گذاری، مشاوره و توسعه یکپارچه سازی بلاک چین با سازمان می باشد.

کاردانو چگونه کارمی کند؟

انتشار و عرضه

در زمان انتشار پروژه، تقریبا 31 میلیارد ADA عرضه شد. حدود 29 میلیارد آدا به فروش رسید و حدود 5 میلیارد باقیمانده بین IOHK، Emurgo و بنیاد کاردانو تقسیم شد. سقف موجودی آدا 45 میلیارد توکن می باشد و مقدار آدای توزیع نشده در هنگام انتشار، یعنی حدود 14 میلیارد توکن، از طریق تولید بلاک توزیع خواهد شد.

طراحی شبکه و مدل امنیتی

کاردانو با 2 لایه زیرساختی، لایه تسویه ای کاردانو (CSL) و لایه پردازشی کاردانو (CCL) ساخته شده است. لایه تسویه دفتر کلی است که تراکنش ها بر روی آن ضبط شده و کاربران از طریق آن ADA را بین اکانت ها انتقال می دهند. لایه دوم، لایه پردازشی، متشکل از قراردادهای هوشمند و اطلاعات دیگر راجع به علت رخ دادن تراکنش ها می باشد. کاردانو از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهم (PoS) اختصاصی خود به نام اروبوروس (Ouroboros) برای حفظ امنیت و تایید تراکنش ها در شبکه استفاده می کند.

سیاست پولی

سقف آدای موجود 45 میلیارد توکن است که 31 میلیارد آن در هنگام انتشار توزیع شده و 14 میلیارد دیگر از طریق “سکه زنی (minting)”، لفظی که کاردانو برای ساخت بلاک های جدید استفاده می کند، عرضه می شود. این کوین های جدید از طریق اگوریتم اجماع این شبکه، اروبوروس که سیستم PoS بوده و تراکنش ها نیز از طریق آن تایید می شوند، عرضه می شود. اروبوروس مدل اختصاصی الگوریتم گواه اثبات کار می باشد.

پردازش تراکنش

به منظور انتقال آدا، معادله زیر میزان کارمزد پرداختی را تعیین می کند:

کارمزد انتقال = 0.155381 + 0.000043946 * اندازه

اندازه، نشان دهنده ی اندازه ی تراکنش به بایت می باشد. برای مثال اگر کاربری قصد انتقال حجمی از آدا با حجمی 1 بایتی داشته باشد، کارمزد انتقال برابر خواهد بود با:

کارمزد انتقال = 0.155381 + 0.000043946 * 1

که این مقدار در سال 2019 تقریبا برابر با 0.01 دلار خواهد بود.

این پلتفرم از سیستم PoS اروبوروس برای تایید تراکنش ها استفاده می کند.

کد نویسی

کاردانو با استفاده از زبان برنامه نویسی Haskell نوشته شده است.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)