بیت کوین چیست؟


در ابتدا لازم است بدانید که بیت کوین دارای دو مولفه است. مولفه اول ارز دیجیتال بیت کوین است و مولفه دوم شبکه بیت کوین. کلمه بیت کوین ممکن است گاهی به ارز دیجیتال آن اطلاق شود و گاهی به شبکه آن. شبکه بیت کوین یک شبکه کاملا دیجیتال است که کار پردازش تراکنش‌های ارز دیجیتال بیت‌کوین را انجام می‌دهد.

ارز دیجیتال بیت کوین شکلی از پول و دارایی است که با پول‌ها و ارزهای رایج در دنیا متفاوت است. این ارز فقط به صورت دیجیتال وجود دارد و هیچگونه وجود فیزیکی ندارد. هیچ بانک و واسطه‌ای در کار نیست و این ارز توسط کامپیوترها تولید می‌شود. کنترل کامل ارز دیجیتال بیت‌کوین در دست مردم است نه دولت ها. شبکه بیت کوین نیز امکان انجام تراکنش و رد و بدل ارز دیجیتال بیت کوین را بین کاربران این شبکه فراهم می‌کند. هر کسی در سطح دنیا می‌تواند در این شبکه شرکت کند و بیت کوین دریافت کند.

امروزه شاهد هزاران ارز دیجیتال هستیم اما بیت‌کوین اولین ارز دیجیتالی است که ساخته شد.

چه کسی بیت کوین را ساخت؟

یک توسعه‌دهنده کامپیوتر و نرم‌افزار با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در سال 2008 پیشنهاد ساخت بیت‌کوین را به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر روش‌های ریاضی داد. ایده ساخت بیت‌کوین به این شکل بود که بتوان ارز دیجیتالی را به وجود آورد که انچام تراکنش‌های آن بدون استفاده از مراجع بانکی میسر باشد و آن را بتوان به صورت امن و تغییرناپذیر نگهداری و منتقل کرد.

بهتر است بدانید که امروز هویت ساتوشی ناکاموتو ناشناخته است.

چرا باید از بیت کوین استفاده کرد؟ چه تفاوتی بین بیت کوین و سایر پول‌های مرسوم وجود دارد؟

امروز شما می‌توانید اکثر هزینه‌های روزمره خود مانند پرداخت قبوض، شارژ اینترنت، خرید از فروشگاه‌های اینترنتی و … را از طریق پول رایج کشور یعنی ریال پرداخت کنید. پس ممکن است برای شما سوال ایجاد شود که تفاوت بیت کوین در چه چیزی است؟

در اینجا 5 تفاوت کلیدی بیت‌کوین با ارزهای سنتی فعلی را بیان می‌کنیم:

  • غیر متمرکز بودن

بزرگترین ویژگی بیت کوین غیر متمرکز (Decentralized) بودن آن است. نه تنها بانک‌ها، بلکه هیچ نهادی نمی‌تواند بیت‌کوین را کنترل کند. شبکه بیت‌کوین توسط مردم اجرا و نگهداری می‌شود. شما هم می‌توانید با در اختیار گذاشتن کامپیوتر خود از طریق اینترنت به افزایش قدرت این شبکه کمک کنید، مانند میلیون‌ها نفر که اکنون سیستم‌های خود را در اختیار شبکه بیت‌کوین قرار داده اند.

در ارزهای سنتی هرچند که شما تراکنش‌های خود را به صورت دیجیتال انجام دهید، باز هم این بانک یا یک نهاد متمرکز است که تراکنش‌های شما را کنترل می‌کند و انجام می‌دهد. اگر مشکلی برای آن نهاد ایجاد شود، چه عمدی چه سهوی، تکلیف پول شما چه می‌شود؟ اما در بیت‌کوین این‌گونه نیست و میلیون‌ها نفر در حال تایید کردن تراکنش‌ها هستند و اگر یک نفر قصد خرابکاری داشته باشد، سریعا از شبکه حذف می‌شود.

  • ذخایر محدود

ارزهای سنتی مانند دلار، یورو و ریال به صورت نامحدود عرضه می‌شوند. بانک‌های مرکزی هرچقدر که بخواهند می‌توانند این ارزها را چاپ کنند و جریانات آن را دستکاری کنند. لذا ممکن است همیشه ترس افت ارزش پولی که توسط شهروندان نگهداری و استفاده می‌شود وجود داشته باشد، دقیقا مانند برهه‌هایی که بخاطر سیاست‌های اشتباه و کاهش ارزش ریال ایران نسبت به دلار، از سرمایه بسیاری از شهروندان ایرانی کاسته شد.

در سمت مقابل، بیت‌کوین دارای ذخایر محدود است که عرضه آن به صورت کامل و دقیق توسط الگوریتم شبکه بیت کوین کنترل می‌شود. اکنون هر کس می‌تواند بداند که چقدر بیت کوین وجود دارد و سال آینده یا 10 سال بعد این مقدار چقدر خواهد بود. حداکثر تعداد بیت کوینی که وجود خواهد داشت 21 میلیون خواهد بود. این مقدار به صورت آهسته و بسیار کنترل شده وارد گردش می‌شود و هیچ‌گاه تعداد بیت کوین‌های موجود از 21 میلیون عدد بیشتر نخواهد شد. این ویژگی منجر به جذاب شدن سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین می‌شود، زیرا عرضه محدود است؛ دقیقا مانند طلا. این‌گونه دارایی‌ها به دلیل محدود بودن عرضه در بلندمدت همواره با افزایش قیمت همراه هستند.

  • ناشناس بودن

بر خلاف سیستم‌های مالی سنتی که مشخصات کامل کاربران در اختیار یک مرجع مانند بانک است، کاربران بیت‌کوین به طور ناشناس عمل می‌کنند. از آنجا که هیچ نهاد کنترل کننده در بیت کوین وجود ندارد، نیازی نیست که برای استفاده از بیت‌کوین و انتقال آن برای دوستتان هویت خود را در اختیار شبکه قرار دهید. به صورت تئوری، هر کاربر بیت کوین دارای یک کیف پول است که آدرس آن یک کد چند رقمی است. اگر به دوستتان آدرس کیف پول بیت کوین خود را بدهید، وی می‌تواند برای شما بیت‌کوین ارسال کند، بدون اینکه نیاز باشد هویت خود را در اختیار کسی قرار دهید. لذا کسی نمی‌تواند بفهمد که این کیف پول ها متعلق به چه کسی است و چه کسانی این تراکنش را انجام دادند. فقط حروف و ارقام هستند که در شبکه بیت کوین ثبت می‌شوند، نه اطلاعات شخصی شما.

هنگامی که یک کاربر قصد انجام یک تراکنش و ارسال بیت‌کوین را داشته باشد، شبکه بیت کوین تمام تراکنش‌های قبلی کاربر را بررسی می‌کند و تایید می‌کند که آیا این کاربر مقدار بیت کوین کافی برای انجام این تراکنش را دارد یا خیر.

تمام تراکنش‌های انجام شده در شبکه بیت‌کوین از همان ابتدای پیدایش یعنی سال 2009 در این شبکه ثبت شده است. لذا شما به سادگی می‌توانید ببینید که یک کیف پول خاص چه تراکنش‌هایی را انجام داده است و از چه کسانی بیت کوین دریافت کرده و به چه کسانی بیت‌کوین منتقل کرده است. این ویژگی در کنار ناشناس ماندن، منجر به شفافیت تراکنش‌ها می‌شود.

البته بسیاری از دولت‌ها به منظور جلوگیری از پول‌شویی و اقدامات مجرمانه، صرافی‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال را ملزم به تایید هویت کاربران خود پیش از انجام هرگونه خرید و فروش کرده‌اند. در این حالت، ویژگی ناشناس ماندن بیت‌کوین زیر سوال می‌رود که البته برای کاهش اقدامات مجرمانه می‌تواند مناسب باشد.

  • تغییر ناپذیری

تراکنش‌های بیت‌کوین برگشت ناپذیر و تغییرناپذیر است. اگر یک ساعت از زمان ثبت یک تراکنش بگذرد، اصلاح و یا کنسل کردن آن تراکنش امکان ناپذیر است. اگر شما مقداری بیت کوین داشته باشید، هیچ‌کس نمی‌تواند به بیت‌کوین شما دست بزند. اما بانک‌ها به حساب و دارایی‌های مشتریان خود دسترسی دارند، آن‌ها اگر علنا از پول حساب شما برای مواردی مانند هزینه شارژ پیامک سالانه یا اقساطی که بدهکار هستید بدون اجازه شما برداشت نکنند، حداقل از پول شما برای سرمایه‌گذاری‌های خودشان استفاده می‌کنند.

  • تقسیم پذیری

ارز دیجیتال بیت‌کوین قابلیت تقسیم شدن به واحد‌هایی به ارزش یک صد میلیونیوم (0.00000001) بیت‌کوین را دارد. این واحد‌های ریز ساتوشی نام دارد و هر 100 میلیون ساتوشی برابر با یک بیت‌کوین است. اما شما در سیستم بانکی کشورمان نمی‌توانید مثلا 1510.5 ریال را منتقل کنید و حتما باید یک عدد طبیعی و بدون اعشار باشد. البته به لطف کاهش ارزش پول کشور، هیچگاه نیازی برای انتقال رقم‌های اعشاری نخواهید داشت. در مورد دلار نیز حداکثر دقتی که در یک تراکنش می‌توانید انجام دهید سنت است. یعنی شما می‌توانید 10.51 دلار را منتقل کنید، اما 10.515 دلار غیر ممکن است. جالب است بدانید که قیمت هر ساتوشی چیزی کمتر از یک صدم سنت است!

در تصویر زیر خلاصه ای از تفاوت‌های بیت کوین با ارزهای سنتی را مشاهده می‌نمایید:

فیات و بیت کوین

 

 


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
شیروان سلطانی

عالی