تکنولوژی بلاکچین چگونه کار می کند؟


تکنولوژی بلاکچین چگونه کار می کند؟

در توضیح اینکه بلاکچین چگونه کار می کند می توان گفت:

فناوری بلاکچین از از ترکیب سه فناوری ساخته شده است که هیچکدام از آن ها جدید نیستند بلکه هماهنگی و کاربرد آن ها است که فناوری جدیدی می سازد.

این سه فناوری عبارتند از:

  • رمزنگاری کلید خصوصی
  • شبکه و دفترکل توزیع شده
  • انگیزه ای برای کاربران تا در امنیت و نگهداری اطلاعات مشارکت کنند.

در ادامه به توضیح اینکه تکنولوژی بلاکچین چگونه کار می کند می پردازیم و اینکه چگونه این فناوری ها برای ایجاد تراکنش های دیجیتالی امن در کنار هم کار می کنند.

کلیدهای رمزنگاری

دو نفر می خواهند از طریق اینترنت تراکنش انجام دهند.

هرکدام از آن ها یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی دارند.

هدف اصلی کلید های خصوصی و عمومی ایجاد دیجیتال امن است. ترکیب کلیدهای خصوصی و عمومی امضای دیجیتالی ایجاد می کند که نشان دهنده مالکیت آن حساب کاربری است و کنترل قوی بر مالکیت را فراهم می کند.

اما کنترل مالکیت برای برقرای امنیت تراکنش های دیجیتال کافی نیست. در حالیکه مساله هویت حل شده است، باید در بلاکچین اجازه انجام و تایید تراکنش ها به هرکسی داده شود که برای بلاکچین این مساله با یک شبکه توزیع شده آغاز می شود.

 

شبکه توزیع شده

مزیت و نیاز به شبکه توزیع شده با مثال “اگر یک درخت در جنگل بیفتد” قابل درک می شود.

اگر درختی در یک جنگل بیفتد و با دوربین هایی از سقوط آن فیلمبرداری شود ما کاملا مطمئن می شویم که درخت سقوط کرده است. ما شواهد بصری داریم حتی اگر جزییات (چرا یا چگونگی) آن مشخص نباشد. بخش عمده بلاکچین بیت کوین از آنجاست که یک شبکه بزرگ دارد که در آن اعتبارسنج ها مانند دوربین ها شواهد را ثبت می کنند و با سایر آنهایی که همان لحظه و در همان جا شاهد این مساله بودند به توافقی می رسند. ما در بلاکچین بجای دوربین، تایید بر اساس ریاضیات انجام می شود. بطور خلاصه، اندازه شبکه در بلاکچین برای امنیت آن مهم است.

این یکی از جذاب ترین ویژگی های بلاکچین بیت کوین است که :

شبکه آن بسیار بزرگ است و قدرت محاسباتی بسیار زیادی را تجمیع کرده است. در زمان نگارش این مطلب، بیت کوین با بیش از 3,5۰۰,۰۰۰ TH/s  قدرت پردازش، از ده ها هزار بانک بزرگ هم توان پردازش بیشتری دارد. اتریوم با وجود نوپا بودنش قدرت پردازشی بیش تر از شرکت های بزرگی مانند گوگل دارد.

با ترکیب کلید های رمزنگاری خصوصی و عمومی با این شبکه، یک شبکه فوق العاده مفید از تعاملات دیجیتال ظاهر می شود. این فرآیند در مورد بیت کوین با وارد شدن به حساب از طریق کلید خصوصی آغاز و با ارسال مقدار مورد نظر ارز به کلید عمومی شخص دیگر کامل می شود.

بلاک:

یک بلاک شامل امضای دیجیتالی (کلید خصوصی و عمومی)، برچسب زمانی و اطلاعات مربوط به آن است. سپس این بلاک بین تمام اعضا یا گره های موجود در شبکه پخش می شود.

پروتکل اجماع

سوالی که در مثال تجربه سقوط درخت پیش می آید این است که چرا یک میلیون کامپیوتر و دوربین در انتظار سقوط درخت هستند؟ انگیزه آن ها برای تجمیع قدرت جهت امنیت شبکه چگونه تامین می شود؟

به عنوان مثال در بلاکچین های عمومی از استخراج یا ماینینگ برای ایجاد انگیزه در حفظ امنیت شبکه استفاده می‌شود.

با ارائه قدرت پردازش کامپیوتر خود برای حل معادلات ریاضی و حفظ امنیت شبکه پاداشی به شما تعلق خواهد گرفت. در مورد بیت کوین هدف از ماینینگ جلوگیری و حذف احتمال دوبار خرج کردن بیت کوین است.

برای رسیدن به این هدف، اعضا یا گره ها به شبکه برای ایجاد و حفظ تاریخچه تراکنش های هر بیتکوین سرویس می دهند. آنها در واقع از طریق قدرت کامپیوتر خود موافقت خود را در مورد تایید یا رد بلاک جدید اعلام می کنند. هنگامی که اکثریت ماینرها به همان راه حل برسند بلاک جدید ایجاد می شود. یک بلاک پس از تکمیل شدن به زنجیره‌ای از بلاک‌ها می‌‍پیوندد که به آن بلاکچین می‌گوییم.

نوع، مقدار و رسیدن به توافق و اجماع در هر بلاکچین می تواند متفاوت باشد. این مساله به پروتکل و قوانین یک بلاکچین وابسته است.

 


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)