راهنمای انتخاب صرافی ارز دیجیتال : بخش اول


انتخاب صرافی ارز دیحیتال یکی از اولین اقداماتی است که یک تریدر یا سرمایه‌گذار ارز دیجیتال باید انجام دهد. یک انتخاب اشتباه می‌تواند در آینده مشکلاتی را چون خطر هک شدن، بهم زدن تمرکز یک تریدر شود و اتلاف انرژی و زمان تریدر شود.

هنگام جستجو برای یافتن صرافی ارز دیجیتال، ابتدا باید بداند به دنبال چه چیزی هستند. به عنوان مثال، آیا هدف سرمایه‌گذاری بلندمدت دارند یا قصد ترید و معامله در بازه‌های زمانی کوتاه را دارند.

افرادی که قصد سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال را دارند، شاید انتخاب یک spot exchange (مثل صرافی بایننس– این صرافی‌ها در مقابل futures exchange قرار می‌گیرند) تمام نیازهای آنها را برطرف کند. آنها صرفا نیازمند محلی هستند تا بتوانند ارز دیجیتال مورد نظر خود را خریداری کرده و آن را به والت خود منتقل کنند یا در همان صرافی، ارز دیجیتال خریداری شده را نگهداری کنند.

در مقابل، تریدرها نیاز به صرافی‌هایی دارند که بتوانند معاملات آتی و دیگر آپشن‌هایی که در معاملات کوتاه‌مدت استفاده می‌شود را پشتیبانی کند.

بعد از اینکه، معامله‌گر هدف خود از شرکت در بازار مالی را تعیین کرد، می‌توان سایر پارامترها از جمله، مقررات کشور، امنیت صرافی و دیگر جنبه‌ها را مورد بررسی قرار داد.

در زیر لیستی از 10 نکته مهم گردآوری شده که باید هنگام انتخاب صرافی مورد توجه قرار دهید.

مبارزه با پولشویی

صرای‌های مختلف بسته به اینکه در کدام کشور قرار دارند، قوانین  و مقررات مخصوص به خود را داشته و فعالیت‌ها و اقدامات آنها در چارچوب قوانین همان کشور صورت می‌پذیرد. برخی صرافی‌ها ملزم هستند برای جلوگیری از پولشویی اطلاعات دقیقی از مشتریان خود داشته باشند. این صرافی‌ها در مراحل ثبت‌نام کاربر ممکن است اطلاعات شخصی او را نیز نیاز داشته باشند.

از این‌رو امروزه بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال ثبت‌نام مشتریان از برخی کشورهای خاص را ممنوع کرده‌اند.

اعتبار و سابقه صرافی

هرچند  صرافی ارز دیجیتال جدید و نوپاست. اما بررسی اعتبار و سابقه صرافی ارز دیجیتال از نکات مهمی است که باید در انتخاب صرافی به آن توجه کرد. علت اینکار وجود صرافی‌هایی است که به هدف کلاهبرداری تاسیس شده‌اند. صرافی‌هایی که به راحتی هک شده و سرمایه کاربران خود را از بین می‌برند. قبل از انتخاب صرافی برای بررسی اعتبار آن حتما در اینترنت جستجو کنید. ببینید نظر دیگر کابران در مورد آن صرافی چیست. حتما بررسی کنید که شکایتی یا حتی گزارشی مبنی بر کلاه‌برداری از آن صرافی اعلام نشده باشد. صفحات آن صرافی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید، نظرات را مطالعه کنید و ببیند کاربران در مورد آن چه نظری داده‌اند.

مطالعه قوانین هر صرافی نیز می‌تواند مفید باشد. دقت کنید در قوانین آن صرافی، نکته مشکوکی وجود نداشته باشد.

امنیت

هر صرافی ارز دیجیتال برای تامین امنیت خود از روش خاصی استفاده می‌کند. کنترل کنید که صرافی که انتخاب کرده‌اید، روشی برای احراز هویت دومرحله‌ای (2FA) داشته باشد. اگر صرافی شما این ویژگی را ندارد، در انتخاب خود تجدید نظر کنید.

به‌علاوه دقت کنید صرافی برای احراز هویت دومرحله‌ای از چه سازوکاری استفاده کرده است.
google authenticator، Authy و Yubikey سه سازوکار معتبر برای این‌کار هستند.

وجه تضمین

برخی از صرافی‌ ارز دیجیتال از صندوق بیمه استفاده می‌کنند. این صرافی‌ها دارایی کاربران خود را در محلی امن نگهداری می‌کنند. در صورت ایجاد مشکل، صرافی از محل ذخیره منابع خود، وجوه کاربران را عودت خواهد داد.

پشتیبانی از فیات

تریدرها و سرمایه‌گذاران علاقه دارند تا مبادلات مالی خود با صرافی از طریق پول‌های ملی خود(دلار و یورو و…) انجام پذیرد. با پول خود، ارز دیجیتال خریداری کنند و در صورت فروش، معادل ارز دیجیتال خود، پول نقد دریافت کنند. برخی صرافی‌ها با بانک‌ها همکاری می‌کنند. در اینصورت مبادلات مالی با این صرافی‌ها بسیار تسهیل می‌گردد. ببینید صرافی ارز دیجیتال مورد نظر شما با کدام بانک همکاری می‌کند.

در بخش دوم این نوشته به بررسی 5 عامل دیگر خواهیم پرداخت.

 


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)