3 معیاری که نشان می‌دهد تریدرهای اتریوم 2000 دلار را هدف قرار داده‌اند


معیار های مختلف نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران رمز ارز ETH حتی بعد از اصلاح 36 درصدی قیمت به 1،300 دلار، نسبت به صعود اتریوم بسیار خوشبین هستند.

در روز 20 فوریه (2 اسفند)، قیمت اتر به سقف تاریخی جدیدی برابر با 2,015 دلار رسید و اندیکاتورهای مختلفی سیگنال‌های وجود خوش‌بینی بیش از حد میان معامله‌گران را صادر کردند. با اینکه این هیجان پیرامون قیمت اتریوم را می‌توان با رشد 176 درصدی این رمز ارز در سال جدید توجیه کرد، اما این سیگنال‌های هشدار دهنده را نیز نباید نادیده گرفت.

معیار های سیگنال دهنده قیمت اتریوم

یکی از معیارهای کلیدی احساسات صعودی فعلی، راه‌اندازی معاملات قرارداد آتی اتریوم در بورس کالای شیکاگو (CME) و رسیدن صندوق تراست ETH گری اسکیل به 6.3 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت این شرکت است. از طرف دیگر، هیجانات پیرامون امور مالی غیر متمرکز نیز ادامه دارد و هم‌اکنون بیش از 21 میلیارد دلار اتر در پروتکل‌های دیفای قفل شده است.

بیشتر بخوانید: معاملات قرارداد آتی اتریوم در بورس کالای شیکاگو (CME) از فردا آغاز می‌شود

شاخص ترس و طمع رمز ارزی
شاخص ترس و طمع رمز ارزی

در حال حاضر شاخص حرص و ترس کریپتو عدد 93 را نشان می‌دهد، به این معنا که «طمع شدید» در بازار حکم‌فرماست. بسیاری از تریدرها از این معیار به‌عنوان یک سیگنال تجارت متقابل یا همان معامله تهاتری استفاده می‌کنند، یعنی مثلا سطح شدید ترس نشانه‌ای از صعودی بودن سرمایه‌گذاران و فرصتی برای خرید است. در مقابل، هنگامی که معامله‌گران بیش از حد حریص شوند، علامتی از نزدیک بودن اصلاح در بازار است.

برخلاف تریدرهای خردی که با لوریج‌های بالا معامله می‌کنند، نهنگ‌ها و بازار سازهای کارکشته‌تر نسبت به رالی بی‌پایان و ابدی اتر مشکوک بودند. صرف نظر از معقول بودن رشد قیمت، اصلاح 36 درصدی قیمت اتریوم با لیکوئید شدن‌های بیشتر تریدرها سرعت گرفت.

لیکوئیدیشن جمعی قراردادهای آتی اتر
لیکوئیدیشن تجمعی قراردادهای آتی اتر

لیکویید شدن 2 میلیارد دلار از قراردادهای فیوچرز ETH از 19ام تا 23ام فوریه، 28 درصد از کل قراردادهای باز و تسویه نشده را تشکیل داده بود. بنابراین، همانطور که در معیار ترس و طمع هم دیدیم، کاهش احساسات مثبت در بازار اتریوم نباید دور از ذهن باشد. اما نکته جالب توجه این است که هیچ کدام از این اتفاقات در بازارهای مشتقه ETH رخ نداد و پریمیوم یا همان وجه تضمین قراردادهای آتی و آپشن همچنان صعودی ماندند.

سلامت پریمیوم فیوچرز

با سنجش گپ و فاصله میان قیمت در قراردادهای آتی و بازار اسپات، می‌توان میزان صعودی بودن پیش‌بینی‌ها را اندازه‌گیری کرد. برخلاف مبادلات اسپات معمولی، فیوچرزهای 3 ماهه عموما با یک پریمیوم 10 درصدی یا بیشتر معامله می‌شوند. هر زمان که این اندیکاتور محو یا منفی شود، نشانه‌ای از ریزش قیمت خواهد بود. این وضعیت با عنوان «backwardation» شناخته می‌شود و می‌گوید بازار در حالی نزولی شدن است.

فیوچرز 3 ماهه اتریوم صرافی اکی‌اکس
فیوچرز 3 ماهه اتریوم در صرافی اکی‌اکس

چارت بالا نشان می‌دهد که در تاریخ 20 فوریه (2 اسفند) و با لمس سقف تاریخی قیمت اتریوم، این معیار نیز به بالاترین حد خود روی 39 درصد رسید. با همه این تفاسیر، این معیار حتی در طول کل اصلاح قیمت ETH به 1300 دلار نیز بالای 16 درصد باقی ماند. این داده‌ها نشان می‌دهند که تریدرهای کارکشته نسبت به صعود قیمت رمز ارز اتر خوشبین مانده‌اند.

چولگی (اسکیو) خنثی تا صعودی معاملات آپشن

با تحلیل قراردادهای اختیار معامله، دلتا 25 درصد تنها معیار مناسب برای بررسی میزان نوسانات است. این اندیکاتور معاملات آپشن خرید (Call) و فروش (Put) را با یکدیگر مقایسه می‌کند. زمانی که پریمیوم قراردادهای اختیار معامله فروش نسبت به اختیار معامله‌های خرید مشابه بیشتر باشد، این اندیکاتور منفی می‌شود. یک اسکیو منفی، یعنی هزینه محافظت از ریزش قیمت بیشتر است و صعودی بودن روند را نشان می‌دهد.

عکس این اتفاقی زمانی رخ می‌دهد که بازار نزولی باشد، یعنی چولگی دلتا 25 درصد مثبت شود.

چولگی دلتا 25 درصد آپشن اتریوم
چولگی دلتا 25 درصد آپشن اتریوم

طی چند ماه گذشته، هیچ اتفاقی منجر به پایداری اسکیو مثبت نشده است. بنابراین، هیچ مدرکی دال بر اینکه تریدرها مایل به پرداخت پریمیوم‌های بیشتر برای محافظت در برابر ریزش قیمت بوده‌اند، وجود ندارد.

همچنین این داده‌ها با توجه به اینکه اتریوم با فشار فروش مواجه شد اما معیار های فیوچرز و آپشنی که در بالا درباره آن‌ها صحبت کردیم طی اصلاح بازار صعودی باقی مانند، بسیار امیدبخش هستند. با موفقیت ETH در بهبود قیمت نسبت به کف 1300 دلاری خود، سرمایه‌گذاران نیز به عدم پایان و شکست روند صعودی امیدوارتر شده‌اند.

منبع: Cointelegraph


برچسب ها: قیمت اتریوم

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)