آیا آلت سیزن آغاز شده است؟ بررسی دلایل شروع فصل آلت کوین ها در 2021


با رشدهای 3 رقم درصدی قیمت آلت کوین ها در سال 2021، در این مطلب به بررسی 4 دلیل احتمالی آغاز آلت سیزن (Alt Season) می‌پردازیم.

بازار رمز ارزها پر تب و تاب است و روز گذشته، ارزش بازار این صعنت برای اولین بار در تاریخ به 2 تریلیون دلار رسید. اما نکته جالب توجه این است که این اتفاق بیشتر نشات گرفته از رشد قیمت آلت کوین‌ها بوده است. از طرف دیگر، بیت کوین طی ماه گذشته چندین مرتبه در شکست 60,000 دلار ناکام بود که این امر احتمال شروع آلت سیزن در سال 2021 را پررنگ‌تر کرده است.

بیشتر بخوانید: ارزش بازار ارزهای دیجیتال به 2 تریلیون دلار رسید؛ صنعت کریپتو هم‌رده اپل شد

بررسی دلایل آغاز آلت سیزن در سال 2021

در ماه ژانویه نیز یکی از تحلیلگران مطرح و مورد احترام بازار به نام “Secrets of Crypto”، گفته بود که فصل آلت کوین های سال 2021 در شرف آغاز است. در این مطلب قرار است چند دلیل صحت این ادعا را بررسی کنیم.

تسلط بیت کوین در کف یک ساله خود قرار دارد

نرخ تسلط بیت کوین بهترین معیار برای سنجش قدرت نسبی آلت کوین‌ها در هر زمانی است. این معیار در واقع سهم بیت کوین را از کل بازار اندازه‌گیری کند. این معیار هم‌اکنون با مقدار زیر 56 درصد، در کف 1 ساله خود قرار دارد. آخرین باری که چنین اتفاقی افتاد، به ماه آوریل سال 2020 برمی‌گردد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که شاخص دامیننس بیت کوین همین چند روز پیش به زیر حمایت خط روند صعودی مهم خود شکسته شد، که شانس بیشتری را برای آغاز آلت سیزن در سال 2021 به به آلت کوین‌های بازار می‌دهد. کاهش شدید نرخ تسلط BTC علاوه بر افزایش قیمت دلاری بسیاری از Altها، به رشد قیمت بیت کوینی آن‌ها نیز منجر شده است. این امر برای تمامی رمز ارزهای دارایی مارکت کپ بزرگ، متوسط و حتی کوچک هم صادق است، که یک نشانه قطعی در آغاز فصل آلت کوین هاست.

همانطور که در چارت دامیننس بیت کوین مشاهده می‌کنید، در مقایسه با بزرگترین آلت سیزن تاریخ که در سال 2017 و ژانویه 2018 جریان داشت، هنوز جا برای کاهش مقدار این شاخص در سال 2021 وجود دارد.

دامیننس بیت کوین. کف یک ساله
دامیننس بیت کوین. کف یک ساله

رشد شدید قیمت آلت کوین های کوچک تا متوسط

رمز ارزهای دارای مارکت کپ متوسط یا کوچک، طی هفته‌های گذشته انفجار ارزش را تجربه کرده‌اند. در واقع، این جهش‌ها بسیار سریع و ناگهانی بودند و مثال‌های فراوانی را در این رابطه می‌توانیم ارائه کنیم. یکی از این نمونه‌ها، رمز ارز WazirX است. این ارز دیجیتال با ارزش بازار 1.07 میلیارد دلاری، به تنهایی طی ماه گذشته 1400 درصد افزایش قیمت داشته است. نکته جالب توجه دیگر این است که این ارز 97امین پروژه بزرگ بازار است و با این حال مارکت کپ میلیارد دلاری دارد! این امر نشان می‌دهد که کل بازار ارزهای دیجیتال طی ماه‌های گذشته چقدر رشد یافته و فقط در عرض دو ماه توانسته ارزش خود را دو برابر کند.

بیشتر بخوانید: مطرح‌ترین رمز ارزهای جامانده از رشد بازار در یک سال گذشته کدام‌اند؟

اما این نوع نمونه‌ها همینجا تموم نمی‌شود. پروژه‌های بزرگتری همچون بیت تورنت (BTT)، طی چند هفته 2000 درصد و طی یک ماه، 750 درصد رشد داشته است. تتا (THETA)، فایل کوین (FIL) و بسیاری دیگر را نیز می‌توانیم در این مثال‌ها برشماریم.

این امر نشان می‌دهد که جریان سرمایه از بیت کوین به آلت کوین‌ها در حرکت است. این اتفاق همچنین یکی از دلایل قوی شروع آلت سیزن در سال 2021 است.

جریان سرمایه در بازار کریپتو و ارتباط آن با آلت سیزن

تمامی موارد ذکر شده در بالا، کاملا با گفته‌های SecretsOfCrypto هم‌خوانی دارد. این تحلیلگر در پستی در ماه فوریه، به جریان سرمایه و نحوه حرکت آن در چرخه آلت کوین ها اشاره کرده بود.

هم‌اکنون شاهد خروج پول از بازار بیت کوین و ورود به بازار دیگر رمز ارزها هستیم و این امر در کاهش نرخ تسلط BTC کاملا خود را نمایان ساخته است. وی همچنین درباره روانشناسی بازار و نحوه انتقال علاقه و افزایش سرعت آن به سوی آلت کوین‌ها صحبت کرده است.

داده‌های حاصل از گوگل ترندز نیز بر این ادعا صحه می‌گذارد:

سرچ عبارت Altcoins در گوگل
جستجوی عبارت Altcoins در گوگل

همانطور که در چارت بالا مشاهده می‌کنید، علاقه به آلت کوین‌ها در سال 2021 رو به افزایش است. خبر خوب این است که همانند شاخص دامیننس بیت کوین، این علاقه نیز هنوز با سقف سال 2017 فاصله زیادی داشته و بنابراین، جا برای رشد بیشتر وجود دارد.

انفجار ICO در سال 2017 و انفجار NFT در سال 2021

این امر نیز یکی دیگر از دلایل آغاز فصل آلت کوین هاست. در سال 2017 و اوایل سال 2018، شاهد عرضه توکن‌های متنوعی از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) بودیم. در واقع، در کنار 20,000 دلاری شدن قیمت بیت کوین برای اولین بار در تاریخ، انفجار ICOها را نیز می‌توانیم یکی از بزرگترین ترندهای بازار صعودی آن سال برشماریم. پس از آن شاهد آغاز آلت سیزن بودیم که روندی مشابه هم در سال 2021 در جریان است.

اکنون نیز یکی دیگر از این ترندها در سال جاری اتفاق افتاده؛ رشد توکن های غیر قابل تعویض یا توکن NFT. اوایل ماه مارس بود که همانند انفجار ICOها در سال 2017 و 2018، تب و تاب حوزه توکن‌های غیر مثلی نیز شدت گرفت. در این مدت، یکی از NFTهای هنرمند آمریکایی با نام مستعار بیپل (Beeple) به نام “Everydays: The First 5,000 Days”، به قیمت 69 میلیون دلار فروخته شد.

بیشتر بخوانید: بلومبرگ: با توجه به قیمت توکن های NFT، هیجانات این حوزه رو به اتمام است

منبع: CryptoPotato


برچسب ها: فصل آلت کوین

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)