صدور نیم میلیارد دلار توکن BTC برای استفاده در دیفای


شرکت تحلیل داده مساری (Messari) تخمین زده که اکنون، چیزی معادل ۵۰۰ میلیون توکن BTC برای استفاده در سیستم مالی غیر متمرکز یا همان دیفای – DeFi صادر شده است.

گزارش این شرکت حاکی از آن است که ۵۰۰ میلیون دلار، یعنی تنها ۰.۳ درصد از کل ارزش بازار بیت کوین (۲۱۶ میلیون دلار) به صورت توکن BTC در فضای سیستم مالی غیر متمرکز یا همان دیفای – DeFi وجود دارد. این یعنی فرصت فراوانی برای پروژه‌هایی که مهاجرت از شبکه بیت کوین به اتریوم را تسهیل می‌کنند، وجود دارد.

بیشتر بخوانید: توکن بیت کوین بر بستر اتریوم چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط دیفای پالس (DeFi Pulse)، محبوب ترین پروتکل‌های توکن بیت کوین که رپد بی تی سی – WrappedBTC و رن وی ام – RenVM نام دارند، به ترتیب با ارزش قفل شده ۴۵۳ و ۲۳۲.۴ میلیون دلاری، رتبه‌های نهم و دهم لیست بزرگترین پروژه‌های امور مالی غیر متمرکز را در اختیار دارند. پروتکل Ren در طی ماه گذشته رشد شگفت انگیزی داشته و ارزش دارایی‌های قفل شده در این پروتکل از اوایل اوت (اواسط مرداد) که ۴۰.۹ میلیون دلار بود، تا کنون ۴۷۰ درصد افزایش داشته است. 

بیشتر بخوانید: معرفی برترین پروژه های دیفای – DeFi در نیمه دوم سال ۲۰۲۰

دیفای (DeFi)

توکن WBTC و REN از جمله ارزهای دیجیتال برگرفته از BTC در دیفای

توکن WBTC نیز همانند رن، یک توکن BTC برای استفاده در فضای دیفای است و طی ماه گذشته، ۲۷۵ میلیون دلار به ارزش کلی آن اضافه شد. این یعنی یک افزایش ۱۵۷ درصدی. در طی ماه اوت (مرداد ماه)، تعداد بیت کوین‌هایی که برای صدور توکن WBTC استفاده می‌شدند برای مدت کوتاهی از نرخ استخراج بیت کوین‌های جدید بیشتر شد، که نشانی از تقاضای بالا برای خرید بیت کوین و استفاده از این ارز دیجیتال در حوزه DeFi محسوب می‌شود. شرکت مساری طی توئیتی،  پروتکل‌های رن و کیپ نتورک (Keep Network) را به عنوان پروژه‌های بزرگی که توکن BTC را در فضای دیفای اتریوم وارد می‌کنند، معرفی کرد:

در سال ۲۰۲۰، پانصد میلیون دلار بیت کوین وارد شبکه اتریوم شده است. با توجه به این که تنها ۰.۳ درصد از کل ارزش بیت کوین به اتریوم آمده و امور مالی غیر متمرکز هم رونق گرفته، می‌توان گفت فرصت پیش آمده برای پل‌های غیر متمرکز بین این دو بلاک چین، قابل چشم پوشی نیست.

بیشتر بخوانید: پل بلاک چین یا بلاکچین بریج – Blockchain Bridge چیست؟

حضور پروتکل کیپ یا tBTC بسیار تعجب برانگیز بود. چراکه در ماه می (اردیبهشت ماه)، یک ضعف امنیتی در کدهای کیپ نتورک باعث شد سرورهای این پروژه تنها ۲ روز پس از انتشار رسمی، آفلاین شوند. اما با این حال کیپ قصد دارد نسخه دوم توکن BTC خود به نام tBTC را با بررسی و آزمایش‌های امنیتی در دیفای عرضه کند و توکن مخصوص کارش، یعنی KEEP را هم از ماه ژوئن توسط یک اسیتک دراپ (Stakedrop) ارائه کرده است.

در ماه‌های اخیر چندین پروژه مشابه وارد حوزه صدور توکن BTC برای استفاده در دیفای شده‌اند و از میان آن‌ها می‌توان به پای دائو (PieDAO) اشاره کرد که توکن آن (BTC++)، از زمان عرضه در ماه آوریل موفق به جذب ۵۸ بیت کوین شده است.


برچسب ها: ارز دیجیتال

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)