7 درصد از کل موجودی اتریوم در دیفای قفل شده است


بر اساس آمار رسمی، اکنون بیش از ۷ درصد از کل موجودی در حال گردش اتریوم (۳ میلیارد دلار) در پروتکل‌های دیفای یا همان سیستم مالی غیر متمرکز قفل شده است.

رشد امور مالی غیر متمرکز همچنان ادامه دارد. داده‌های شرکت دیفای پالس (Defipulse) نشان می‌دهند که اکنون ۷ درصد از موجودی اتریوم در این نوع پروتکل‌ها قفل شده است. به هنگام استفاده از برنامه‌های اتریومی، کاربران باید برای پردازش تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند کارمزد پرداخت کنند. این کارمزد، گس (GAS) نام دارد و در مواقعی که ترافیک شبکه افزایش یابد، میزان آن نیز بیشتر خواهد یافت. در حال حاضر، درصد موجودی در حال گردش اتریوم نیز در حال افزایش است و در نتیجه تقاضا برای ارز ETH افزایش خواهد یافت. این یعنی علیرغم تازه‌ترین اصلاح قیمت اتریوم، فعالیت کاربران در حوزه دیفای به سرعت در حال افزایش است.

بیشتر بخوانید: مکانیزم کارمزد و تعیین مقدار gas در شبکه اتریوم چگونه است؟

رکوردی جدید برای میزان موجودی اتریوم در دیفای ثبت شد

در دوم سپتامبر (12 شهریور)، کل ارزش قفل شده (TVL) در پروتکل‌های سیستم مالی غر متمرکز به بالاترین میزان ثبت شده خود، یعنی ۹.۶ میلیارد دلار رسید. اما در طی سه روز گذشته، این رکورد بار هم شکسته شد و میزان ارزش قفل شده در تمامی پلتفرم‌های دیفای از ۷.۶۶ به ۹.۷۷ میلیارد دلار صعود کرد.

اتریوم در دیفای

آنتونی ساسانو (Anthony Sassano)، بنیان‌گذار وبسایت Ethhub و مدیر مارکتینگ «ست پروتکل» (Set Protocol)، در این باره گفت: «در حال حاضر 7.9 میلیون ETH در بخش DeFi پلتفرم اتریوم قرار دارد. این یعنی هفت درصد از کل موجودی در حال گردش اتریوم در بخش دیفای قفل شده که ارزش تقریبی آن ۳ میلیارد دلار است.»

یکی از نتایج رشد مداوم سیستم مالی غیرمتمرکز اتریوم، افزایش سرسام آور کارمزد گس در این شبکه است. بر اساس داده‌های منتشر شده توسط وبسایت Cryptofees.info، میزان کارمزد دریافتی بلاک چین اتریوم در روز، در حوالی ۵.۲ میلیون دلار قرار دارد. صرافی یونی سواپ (Uniswap) به تنهایی مسئول ۱.۴ میلیون دلار از این مبلغ است. برای مقایسه می‌توانیم به میزان کارمزد دریافتی روزانه بیت کوین اشاره کنیم که ۵۰۸ هزار دلار است؛ یعنی کمتر از نیمی از کارمزدهای دریافتی توسط یونی سواپ. افزایش در میزان کارمزدهای دریافتی در میان مدت، می‌تواند تفاضا برای ارز ETH را افزایش دهد. چراکه کاربران با هر نوع دارایی یا قرارداد هوشمندی هم که سر کار و داشته باشند، همیشه باید کارمزدهای خود را با این ارز پرداخت کنند. برای مثال، اگر یک کاربر دیفای از کیف پول اتریوم خود توکن‌های رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) یا همان WBTC را برای یک پلتفرم امور مالی غیرمتمرکز ارسال کند، کارمزد این تراکنش باید حتما به صورت ETH پرداخت شود. از آنجایی که کارمزدهای گس اتریوم با توکن ETH پرداخت می‌شوند، بدیهی است که افزایش مداوم کارمزدهای این بلاک چین نیز به افزایش تقاضا برای این ارز منجر خواهد شد. در واقع می‌توان گفت با افزایش موجودی اتریوم در دیفای ، کارمزد این شبکه نیز افزایش می‌یابد.

اتریوم چگونه می‌تواند مشکلات مربوط به کارمزدها و ترافیک شبکه خود را حل کند؟

افزایش تقاضا برای ETH و میزان فعالیت کاربری برای شبکه اتریوم مفید خواهد بود، ولی باعث افزایش ترافیک آن هم می‌شود. این شلوغی شبکه در دراز مدت می‌تواند به تجربه کاربری صدمه بزند. اما تحلیل گران می‌گویند که اثر شبکه‌ای اتریوم آنقدر قوی است که بلاک چین‌های دیگر نمی‌توانند با آن رقابت پایاپایی داشته باشند. جورج هارپ (George Harrap) ،بنیان‌گذار صرافی بیت اسپارک (Bitspark) نیز جزو این دسته از افراد است:

هنگامی که برنامه‌های بلاک چینی لایه یک، سیستم‌های خود را که از دیفای اتریوم کپی برداری شده عرضه کنند و کسی به سراغ آن‌ها نرود، شاهد اتفاقات جالبی خواهیم بود. داستان روایت شده این است که افراد حاضر در شبکه‌ای با کارمزد بالا، به سراغ شبکه‌ای با کارمزد پایین‌تر خواهند رفت. اما واقعیت این است که احتمالا این افراد چنین اقدامی انجام نخواهند داد؛ چون اثر شبکه اتریوم بسیار قوی است.

تنها راه حلی که می تواند در آینده‌ی نزدیک با تقاضا و موجودی اتریوم در دیفای رقابت کند، اتریوم Ethereum 2.0 است. البته در حال حاضر زمان انتشار نسخه دوم شبکه اتریوم مشخص نیست.

بیشتر بخوانید: آیا اتریوم 2 مشکل کارمزد بالای گس را حل می‌کند؟

منبع: u.todayثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)