امکان دسترسی به اطلاعات کاربران با لایحه LAED کنگره آمریکا


کنگره آمریکا طی لایحه جدیدی به نام LAED قصد دارد به مقامات، اجازه دسترسی کاملی به داده‌های کاربران را بدهد. ارزهای دیجیتال محافظانی در برابر این طرح هستند.

قانونگذاران ایالات متحده، لایحه ایی مبنی بر دسترسی قانونی به داده‌های رمزگذاری شده به نام LAED را مطرح کرده‌اند. LEAD سرنام عبارت Lawful Access to Encrypted Data Act است. بر اساس این لایحه، دولت آمریکا می‌تواند به اطلاعات کاربران دسترسی تقریباً کاملی داشته باشد. بنابراین، آیا ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین، مونرو و زی کش همچنان به  محافظت از داده‌های کاربران ادامه می‌دهند؟

لایحه LAED چیست؟

LAED امکان دسترسی به داده‌های رمزگذاری شده را به دولت‌ها می‌دهد و شدیدا باعث کاهش حریم شخصی افراد در ایالات متحده (و احتمالاً افراد خارجی که از خدمات ایالات متحده استفاده می‌کنند) می‌شود.

این لایحه جدید در مقایسه با EARN IT که یک لایحه دیگر ضد حریم خصوصی است، دامنه بسیار بزرگتری دارد. در حالی که EARN IT فقط روی خدمات آنلاین تأثیر می‌گذارد، LAED تقریبا روی هر دستگاه دیجیتالی با فضای ذخیره بیش از 1 گیگابایت، از تلفن‌های هوشمند گرفته تا رایانه‌ها و بسیاری دیگر، اثر گذار است.

لایحه LAED برای رمزگشايی داده‌های مورد نظر، به كمک فنی شركت‌ها نياز دارد. در رابطه با داده‌های آنلاین، این قانون برای کلیه اطلاعات ضبط شده کاربرد دارد. اما در مورد داده‌های ذخیره شده، شرکت‌ها فقط با کسب مجوز قانونی، اجازه دسترسی  به اطلاعات به دست آمده را خواهند داشت.

آیا راهی برای فرار از LAED وجود دارد؟

اگر لایحه LAED تصویب شود، عواقب بسیار زیاد و تقریباً غیرقابل اجتنابی برای شرکت‌های فناوری خواهد داشت. شرکت‌ها فقط با نشان دادن عدم امکان‌پذیری اجرای این لایحه می‌توانند در برابر آن مقاومت کنند. به عنوان مثال، اگر رمزگذاری توسط شخص ثالثی انجام شده باشد، ممکن است یک شرکت نیازی به همکاری نداشته باشد. اما حتی پس از آن، دولت آمریكا می‌تواند به این شركت دستور دهد كه خدمات خود را مطابق با این قانون، مجدداً طراحی كند.

به نظر می‌رسد که تقریباً هر پروژه متن بازی از جمله بیت کوین، مجاز به فعالیت تحت لایحه LAED نخواهد بود. از آنجایی که هیچ راهی برای دور زدن رمزنگاری بیت کوین موجود نیست و هیچ نهادی نیز مسئولیت آن را بر عهده ندارد، احتمالاً این ارز دیجیتال پیشرو نمی‌تواند عملکرد خود را با LAED مطابت بدهد. شرایط برای مونرو و زی کش نیز به همین منوال است.

سایر پروژه‌های حریم خصوصی نظیر زی کوین – Zcoin، ورج – Verge، دش – Dash، هورایزن – Horizon، پیو ایکس – PIVX و بیم – Beam، می‌توانند بسته به میزان عدمتمرکز خود، محافظت مشابهی ارائه دهند. البته، اینها همه حاکی از آن است که تعطیل کردن بیت کوین برای دولت آمریکا بسیار دشوار خواهد بود.

از طرف دیگر، لایحه LAED می‌تواند استارت آپ‌های بلاک چینی جدید را ترغیب کند تا از ایالات متحده خارج شوند. گفتنی است که این روند، به دلیل قوانین و مقررات نامربوط بورس اوراق بهادار، در حال افزایش است.

آیا LAED به تصویب خواهد رسید؟

لایحه LAED توسط سه سناتور جمهوری‌خواه مطرح شده است. در مقابل، لایحه EARN IT ده هوادار دو حزبی دارد. برخی منتقدین اظهار داشته‌اند که علیرغم این واقعیت که EARN IT  نیز حاوی دسترسی مشابهی به حریم خصوصی کاربران است، اما LAED عمدا به گونه‌ایی ناکارآمد طراحی شده تا EARN IT را گزینه منطقی‌تری جلوه دهد.

از تاریخ 26 ژوئن تا کنون، هیچ لایحه‌ای در قانون تصویب نشده و EARN IT نیز هنوز در دستور کار سنا قرار دارد. در هر صورت، تصویب قوانین قبلی (مانند FOSTA / SESTA) و قوانین جدید مبنی بر ردیابی تماس‌ها، نشان می‌دهد که دولت‌ها به طور قطع همچنان به اقدامات خود علیه حریم خصوصی کاربران ادامه خواهند داد.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)