ASIC


همانطور که از نام آن مشخص است، ASIC ها مدارهای پیوسته ای هستند که برای موارد خاصی طراحی شده اند (برخلاف مدارهای هدف عمومی مانند CPU هایی که به کامپیوتر و دستگاه های تلفن همراه ما نیرو می دهند).

در برخی شرایط، کارهای محاسباتی ساده ای وجود دارد که نیازی به سربار مالی و محاسباتی ندارد که یک CPU با هدف کلی به همراه می آورد. در عوض، ASIC می تواند به عنوان یک جایگزین بسیار ساده تر و کارآمدتر (هم از نظر هزینه و هم از نظر انرژی) استفاده شود.

 در دنیای ارزکریپتو، اصطلاح ASIC به طور گسترده برای اشاره به سخت افزار تخصصی مورد استفاده قرار می گیرد که توسط شرکت هایی مانند Bitmain و Halong Mining ایجاد شده و توسعه یافته اند. این سخت افزارها، فقط با هدف استخراج بیت کوین (یا سایر ارزهای کریپتو) طراحی شده اند.  سکه هایی وجود که توسط ماینرهای ASIC به طور موثر قابل استخراح نیستند و از این رو ممکن است به عنوان ارزهای کریپتو مقاوم در برابر ASIC شناخته شوند.

 به طور خلاصه، استخراج فرآیندی است که طی  آن هزاران تابع هش انجام می شود تا یک خروجی هش معتبر تولید شود. ماینری که یک هش معتبر را پیدا می کند از آن به عنوان اثبات کار خود استفاده می کند، که به آنها حق می دهد تا اعتبار بلوک بعدی تراکنش ها را تایید کنند و پاداش بلوک را جمع آوری کنند.

 اگرچه ASIC ها می توانند بسیار کارآمد باشند، محدود کردن آنها برای استفاده در یک مورد خاص، آنها را برای انجام کارهای دیگر کاملاً بی فایده می سازد.

علاوه بر این، پیشرفت های مداوم فنی در فضای ارزهای کریپتو، مدل های جدیدی از ASIC را ارائه می دهد که طرح های قدیمی تر را به سرعت، بدون بازده می کند.

در رابطه با تمرکز قدرت استخراج ایجاد شده توسط ASIC ها نیز ، بحث جدی وجود دارد. آنها از یک سو قدرت هش لازم برای تأمین امنیت و تأیید بلاکچین ها را فراهم می کنند، اما قدرت استخراج را به چند شرکت استخراج که می توانند هزاران ASIC را برای راه اندازی و اداره مزارع بزرگ استخراج و استخرهای استخراج خریداری کنند، متمرکز کنند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)