تئوری بر سقوط ناگهانی ۱۳ درصدی بیت کوین


Bakkt، تحلیل های فنی یا ترامپ؟ ۳ تئوری بر سقوط ناگهانی ۱۳ درصدی بیت کوین

بیت کوین امروز با ۱۳ درصد افت، باعث ایجاد تعابیر مختلف و گاها متضادی از دلیل حرکت نزولی ارز برتر بازار شد. در زمان نگارش خبر، بیت کوین در حوالی قیمت ۸۴۰۰ دلار در حال گردش است که نشان دهنده ی ۱۷.۸ درصد افت در طی هفته می باشد.

 

بیت کوین

 

آیا Bakkt مقصر است؟

در میان محبوبترین تئوری ها در میان مفسران ارزهای دیجیتال، ناامیدی بازار از عدم رغبت مشتریان سازمانی در استفاده از قراردادهای آتی بیت کوین که به صورت فیزیکی تسویه می شوند، به چشم می خورد.

استفاده از این قراردادهای ساختارشکن که بجای ارز نقد، با بیت کوین تسویه می شوند، در ۲۲ سپتامبر و در لحظلاتی مورد انتظار برای بخش ارزهای دیجیتال شروع شد.

با این حال، مدت کوتاهی پس از انتشار محصول، با این تفکر که تقاضای سازمانی برای بیت کوین ممکن است آن مقدار که انتظار می رفت نباشد، حجم کمِ استقبال، باعث کاهش تمایل سرمایه گذاران شد.

59 BTC در ۲۴ ساعت پیش از گزارش، بر روی این پلتفرم معامله انجام داده است؛ طبق پوشش خبری از رویترز، در روز ۲۴ سپتامبر، ۱۶۶ قرارداد مبادله شدند. جیمی فارکوهار، مدیر سبد خرید در شرکت ارز دیجیتال NKB Group واقع در لندن، گفت:

این که دسترسی به بیت کوین را به وجوه سازمانی بدهیم یک موضوع است. و اینکه خیال آنها را به قدری راحت کنیم که راضی به خرید آن شوند، موضوعی دیگر است.

در ۲۳ سپتامبر، الکس کروگر چنین مشاهداتی داشت:

حجم معاملاتی روز اول Bakkt: ۷۱ بیت کوین. حجم معاملاتی روز اول CME: ۵۲۹۸ بیت کوین. که اختلافی ۷۵ برابری را نشان می دهد.

نظرات متفاوت

نظریه ی Bakkt، شاهد حمایتی همگانی نبوده است. بسیاری باور دارند که برای کالبدشکافی و چنین بررسی دقیقی تنها چند روز پس از انتشار محصول، بسیار زود است.

مفسران دیگر، به عوامل فنی که ضعف قدرت بیت کوین را نشان می دهند اشاره می کنند.

اما یکی دیگر از نظریه ها که در توییتر سر و صدا به پا کرده است، بیشتر طبیعتی، سیاسی جغرافیایی داشته و مربوط به اقتصاد کلان است، که مرتبط با اخباری مبنی بر درخواست استیضاح رییس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ، بر سر تماس تلفنی تابستانی وی با رییس جمهور اوکراین می باشد.

به همین دلیل، بعضی مفسران حرکات ضعیف بیت کوین را به این موضوع ربط می دهند، چرا که بازارهای سنتی نیز از شوک اخیر در اوضاع سیاسی آمریکا ضربه خورده اند. هولگِر ژاپیتز، تحلیلگر، در ۲۵ سپتامبر گفت:

بازارهای سهام جهانی با افزایش احتمال بی نتیجه ماندن استیضاح ترامپ در واشنگتن به لرزه درآمدند. Bondها نتیجه ای ثابت و ۱.۶۵ درصدی در w/US ۱۰ ساله داشته و Bund ۱۰ ساله در ۰.۶۱- درصد قرار دارد. طلا با بالاترین مقدار مالکیت Gold ETF از سال ۲۰۱۳ بر روی ۱۵۳۰ دلار قرار دارد. بیت کوین پس از سقوطی ناگهانی در حدود ۸۵۰۰ دلار معامله می شود.

به علاوه، تعدادی از تحلیلگران ارزهای دیجیتال و بازارهای سنتی اعتقاد دارند که نرخ بهره کمتر تایید شده توسط ترامپ، نقش “سوخت موشک” را برای قیمت بیت کوین ایفا خواهد کرد که باعث می شود بحث ها در مورد این موضوع فوایدی به همراه داشته و در نتیجه نهایتا به صورت گسترده به نفع ارزهای دیجیتال تمام شود.

ترامپ شدیدا در مورد سیاست های پولی ذخیره فدرال معترض بوده و اوایل این ماه در طرفداری از گزینه ای جدی تر طی توییتی گفت:

ذخیره فدرال باید نرخ بهره ما را به صفر یا کمتر برساند، سپس باید بدهی هایمان را مجددا بررسی کنیم. می توان هزینه بهره را بسیار پایینتر آورده و در این حال مدت آن را طولانی تر کنیم. ما ارز، قدرت و ترازنامه ی فوق العاده ای داریم.

بانک مرکزی با این حال، در هفته گذشته با کاهش نرخ بنچ مارک خود تا ۲ درصد، مسیری حساب شده تر را پیش گرفت.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)