چرا بیت کوین در آستانه ثبت سقف قیمتی جدیدی قرار دارد؟


به 4 دلیل مهم تقاضای فزاینده نهادها، کاهش فشار فروش، افزایش قیمتی زیاد و شکست مقاومت 18,500 دلاری، مسیر رسیدن به سقف قیمتی بیت کوین هموار است.

در ساعات اولیه امروز، بیت کوین توانست برای اولین بار در سه سال گذشته به قیمت 18,965.90 دلار در صرافی بایننس (Binance) برسد. به 4 دلیل مهم پس از این شکست قیمتی، مسیر دستیابی این ارز دیجیتال به سقف قیمتی خود در کوتاه مدت بسیار هموار می‌شود. عواملی که احتمال رسیدن بیت کوین به سقف قیمتی خود را بالا می‌برند عبارتند از: تقاضای فزاینده موسسات، کاهش فشار فروش، افزایش قیمتی زیاد و شکست مقاومت مهم 18,500 دلاری.

نمودار قیمت بیت کویننمودار چهار ساعته BTC/USD از سایت TradingView

کاهش حجم فروش، احتمال رسیدن بیت کوین به سقف قیمتی جدید را افزایش می‌دهد

دارندگان بیت کوین برای اینکه بتوانند BTC های‌شان را به فروش برسانند، ابتدا نیاز دارند تا آن‌ها را وارد صرافی‌ها کنند. معمولا کاهش ذخایر بیت کوین صرافی‌ها نشان‌دهنده تمایل کم بازار به فروش است.

طبق داده‌های گلس‌نود (Glassnode)، موجودی بیتکوین صرافی‌ها در سال جاری 18 درصد کاهش پیدا کرده است. تحلیل‌گران شرکت آن چین آنالیسیس (on-chain Analysis) گفته‌اند که این کاهش نقدینگی در صرافی‌ها ادامه‌دار خواهد بود. این روند بسیار جالب توجه و مهم است، زیرا نشان‌دهنده‌ آن است که با وجود اینکه قیمت بیت کوین طی مدت هشت ماه از 3,600 دلار به 18,700 دلار رسیده، اما همچنان تمایل زیادی برای فروش BTC در سطح قیمتی کنونی وجود ندارد.

نمودار بیت کوین موجود در صرافی ها

نمودار مقدار بیتکوین نگهداری شده در صرافی‌ها

تقاضای خرید از جانب موسسات در حال افزایش است

باید توجه کرد که افزایش تقاضای خرید از جانب موسسات از عوامل مهم رشد قیمت بیت کوین است و احتمال رسیدن آن به سقف قیمتی جدید را افزایش می‌دهد. بعد از اینکه ریک ریدر (Rick Reider)، مدیر ارشد بخش اطلاعات بلک راک (BlackRock) در شبکه CNBC درباره بیتکوین صحبت کرد، مایک نووگراتز (Mike Novogratz)، یک سرمایه‌گذار میلیاردر، گفت که BTC در حال حاضر یک دارایی نهادی است. آقای ریدر در مصاحبه با CNBC گفت که بیت کوین این‌جاست تا ثابت کند توانایی این را دارد که تکامل پیدا کند. او در ادامه افزود:

اینکه جوان‌ترها بیت کوین را به سایر دارایی‌ها ترجیح می‌دهند و همچنین تقویت جایگاه ارز دیجیتال به‌عنوان گزینه اصلی برای انجام پرداخت‌ها، هر دو از عوامل مثبت مهم برای بیت کوین هستند.

بیشتر بخوانید: بزرگ‌ترین موسسه مدیریت سرمایه دنیا: بیت کوین جایگزین طلا خواهد شد

با توجه به روند موسسات، نوواگراتز گفت که سال 2021 برای بیت کوین به خوبی 2020 و حتی بهتر از آن خواهد بود. وی اظهار داشت:

بیت کوین هم‌اکنون یک دارایی نهادی بوده و خوبی آن این است که اکثر موسسات هنوز در آن سرمایه‌گذاری نکرده‌اند. به همین دلیل، 2021 برای این ارز دیجیتال به خوبی 2020 یا بهتر از آن خواهد بود.

تمام بازارها تحت کنترل بازار اسپات هستند و همچنین با بحران عدم تمایل به فروش مواجهیم

در 10 اکتبر (19 مهر)، یکی از معامله‌گران بازار مشتقات بیت کوین که با نام لایت (Light) شناخته می‌شود، عنوان کرد که ارز BTC نشانه‌هایی از بحران کمبود نقدینگی در فروش را از خود نشان می‌دهد. کاهش فروش تاثیر به‌سزایی در افزایش قیمت بیت کوین و احتمال رسیدن آن به سقف قیمتی جدید دارد. وی در آن زمان خاطر نشان کرد:

بیت کوین شروع بحران نقدینگی در فروش را تجربه می‌کند. این ارز دیجیتال همانند بنزین آماده اشتعال است. روند تولید این رمز ارز نتوانسته خود را به تقاضای فزاینده آن برساند.

عملکرد BTC در دو ماه گذشته، به‌خوبی کمبود فروشنده در بازار را نشان می‌دهد. به‌ویژه پس از رویداد هاوینگ (Halving) که در ماه مه (اردیبهشت) رخ داد، کاهش فروش بیت کوین بسیار نکته مثبت و قابل توجهی برای رسیدن به سقف قیمتی جدید است.

علاوه بر کاهش تعداد فروشندگان، کانترینگ کلارک (Cantering Clarck)، یکی از تریدرهای بازار مشتقات رمز ارزها، گفته است که هم‌اکنون بازار اسپات در حال هدایت بقیه بازارهاست. وی گفت:

اسپات در این‌جا پیشرو است.

بازار اسپات که بازار مشتقات را هدایت می‌کند از اهمیت زیادی برخوردار است، چراکه بازار مشتقات به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا از لوریج بالا استفاده کنند.  زمانی که بازار آتی (فیوچرز) منجر به صعود قیمتی شود، این روند صعودی مستعد نوسانات قیمتی بزرگی می‌شود.

حفظ قیمت 18,000 دلار به عنوان سطح حمایت برای رسیدن بیت کوین به سقف قیمتی جدید بسیار مهم است

در 18 نوامبر (28 آبان)، بیت کوین دقایقی پس از رسیدن به سقف قیمتی دوساله خود، از 18,500 دلار به 17,200 دلار سقوط کرد. بازگشت شدید قیمت در آن روز نشان داد که مقادیر زیادی از اوردرهای فروش در قیمت 18,500 دلار ثبت شده‌اند. شکست دوباره قیمت 18,500 دلار در امروز این نکته را تایید می‌کند که بازار توانایی و تحرک کافی را برای این دارد تا سطوح مقاومت چند ساله را به سطوح حمایتی تبدیل کند.

از این 4 عامل و همچنین ادامه سیاست‌های بانک مرکزی جهانی در تزریق مداوم نقدینگی که احتمال افزایش تورم را تشدید می‌کند، می‌توان نتیجه گرفت که احتمال دسترسی بیت کوین به سقف قیمتی خود همچنان بالاست.

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)