همبستگی بیت کوین با بازار سهام تا کجا ادامه خواهد داشت؟


شاخص S&P 500 یکی از ایندکس‌های معروف در بازار سهام است که تا‌ به‌حال همبستگی بالایی با بیت کوین داشته است. رشد این شاخص چقدر روی این ارز دیجیتال تاثیر دارد؟

در تمام ماه ژوئن، با همبستگی بالایی بین بیت کوین و شاخص S&P 500 در بازار سهام روبرو بودیم. حالا این شاخص در حال نزدیک شدن به مقاومت بزرگ خود در ناحیه 3230 دلاری است. البته، پیش از این Bitcoin مقاومت پیش روی خود را چندین بار تست کرده اما موفق به شکست آن نشده است. حال سوالی که پیش می‌آید این است که اگر این شاخص بتواند مقاومت پیش روی خود را از میان بردارد، همبستگی و Correlation موجود تا چه انداره می‌تواند در رشد قیمت بیت کوین تاثیرگذار باشد؟

مقاومت طولانی مدت شاخص S&P 500

نمودار هفتگی زیرنشان می‌دهد که شاخص S&P 500 در نزدیکی مقاومت ناحیه 3،230 دلاری معامله می‌شود. قیمت این ایندکس، در طول هفته‌ی 8ام تا 15ام ژوئن (19 تا 26 خرداد) به این ناحیه رسید اما شدیدا برگشت خورد و نتوانست آن را بشکند. این امر باعث شد تا کندل استیک قرمز رنگی در چارت هفتگی این شاخص ایجاد شود.

حال شاخص S&P 500 برای دومین بار در حال تلاش است تا این مقاومت را بشکند. در صورت موفقت، دومین محدوده مقاومتی 3،400 دلار خواهد بود. با اینکه در طول این روند صعودی حجم معاملات بسیار پایین بوده، اما طی زمانی که کندل قیمتی به رنگ سبز بسته شد، حجم معاملات افزایش یافته بود. بنابراین تا زمانی که حجم معاملات دوباره افزایش پیدا نکند، این مقاومت مهم نیز شکسته نخواهد شد.

نمودار هفتگی شاخص S&P 500
نمودار هفتگی شاخص S&P 500

روند فعلی و تحلیل قیمت شاخص S&P 500

در نمودار روزانه دید صعودی‌تری داریم. اول از همه، یک تقاطع صعودی بین میانگین متحرک 50 و 200 روزه اتفاق افتاده که میانگین 50 روزه را به سطح حمایت تبدیل کرده است. علاوه بر این، کندل استیک سبز رنگ روز گذشته نیز به بالای ناحیه مقاومتی سایه کندل تشکیل شده در هفته‌ی گذشته رسیده است. این اتفاق نشان می‌دهد که قیمت شاخص S&P 500 به احتمال زیاد به بالای ناحیه مقاومتی پیشینی که در چارت زیر مشخص شده، خواهد رسید.

اگر این اتفاق بیفتد، باید منتظر واگرایی نزولی اندیکاتور RSI باشیم که تنها در این صورت می‌توانیم با اطمینان بگوئیم یا قیمت شکسته و به سمت 3،400 دلار حرکت می‌کند، یا اینکه یک الگوی سقف دوقلو (دو قله – Double Top) ایجاد می‌شود و قیمت به ناحیه حمایتی 2،950 دلار ریزش می‌کند. البته بنظر می‌رسد که واگرایی نزولی شاخص مقاومت نسبی محتمل‌تر باشد. دلیل این است که مقدار این شاخص به نسبت 10ام ژوئن (21 خرداد) بسیار پایین‌تر است.

نمودار یک روزه شاخص S$P 500
نمودار یک روزه شاخص S&P 500

چارت روزانه نشان می‌دهد قیمت این ایندکس، ناحیه 3،150 دلاری و خط مقاومت نزولی خود را شکسته است. علاوه بر این، شاخص SPX یک خط حمایت در حال شکل‌گیری را دنبال می‌کند که با ناحیه حمایتی ذکر شده در بخش قبلی، همزمان شده است.

تا زمانی که قیمت بالای این دو ناحیه حمایتی قرار داشته باشد، پرایس اکشن این شاخص صعودی خواهد بود و به احتمال زیاد به سمت ناحیه مقاومتی که پیشتر ذکر کردیم، حرکت خواهد کرد.

نمودار 6 ساعته شاخص S&P 500
نمودار 6 ساعته شاخص S&P 500

یکی از تریدرهای حوزه ارزهای دیجیتال به نام ColdbloodShill با به اشتراک گذاری چارت زیر نشان داده که شاخص S&P 500 درون یک الگوی مثلث معامله می‌شود. این مثلث در نمودار کوتاه مدت تشکیل شده که بر اساس تحلیل ما، قیمت شکسته خواهد شد.

نمودار 30 ساعته شاخص S&P 500
نمودار 30 ساعته شاخص S&P 500

همبستگی بیت کوین با شاخص S&P 500 در بازار سهام

از 11ام ژوئن (22 خرداد) تا کنون، همبستگی بالای بیت کوین با شاخص SPX بازار سهام را شاهد بودیم که در هیستوگرام پایین نمودار زیر هم مشخص است. مقادیر 1 نشان دهنده همبستگی بالای بیت کوین با شاخص S&P 500 در بازار سهام است.

با اینکه این همبستگی به مدت دو روز، یعنی بعد از افزایش قیمت بیت کوین و ریزش SPX از 4ام تا 6ام ژوئن (15 تا 17 خرداد) منفی بود، اما دوباره به محدوده مثبت خود بازگشته است. البته این کورلیشن همیشه در بیشترین حد خود نبوده و شواهد نشان می‌دهد که در 10 روز اول ماه ژوئن، این همبستگی بیت کوین با بازار سهام چندین بار هم منفی شده است.

همبستگی بیت کوین با بازار سهام
نمودار 4 ساعته شاخص S&P 500

خلاصه کلام اینکه همبستگی بیت کوین با بازار سهام تقریبا بالا است و شاخص S&P 500 هم در حال نزدیک شدن به مقاومت بزرگ خود است. در صورتی که این مقاومت شکسته شود، می‌توانیم منتظر خروج بیت کوین از روند خنثی و افزایش قیمت این ارز دیجیتال برتر بازار باشیم.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)