کارمزد تراکنش‌های بیت کوین و اتریوم 95 درصد کاهش یافته است


داده‌ها حاکی از آن است که کارمزد تراکنش‌های شبکه‌های بیت کوین و اتریوم نسبت به رکورد تاریخی خود در چند ماه گذشته، 95 درصد کاهش یافته است.

کاهش استفاده از شبکه‌های اتریوم و بیت کوین سبب شده تا با استناد به داده‌های موجود، میانگین کارمزد پرداختی برای تراکنش‌های این دو شبکه طی چند ماه حدود 93 تا 95 درصد نسبت به رکورد خود کاهش پیدا کند.

در یک شبکه بلاک چین مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار، کارمزدها به ماینرهایی تعلق می‌گیرد که تراکنش‌های مربوطه را پردازش و در شبکه ثبت می‌نمایند. میزان کارمزد پرداختی در این شبکه‌ها ارتباط مستقیمی با حجم تراکنش به بایت و شلوغی شبکه دارد. از آنجا که ظرفیت هر بلاک محدود است، در صورتی که شبکه شلوغ شود، رقابت برای تسریع در انجام تراکنش‌ها افزایش یافته و این اتفاق منجر به افزایش کارمزدها می‌شود.

با اوج‌گیری حوزه کریپتو و افزایش مشارکت در شبکه‌های رمز ارزها، کارمزد تراکنش‌های بیت کوین و اتریوم نیز در آوریل و می (اردیبهشت) به بالاترین میزان خود در تاریخ رسید. در تاریخ 24 آوریل (4 اردیبهشت ماه)، میانگین کارمزدهای تراکنش‌های شبکه رمز ارز BTC پس از 3 سال رکورد خود را شکاند و به رقم 62.77 دلار رسید. این هفته اما شاهد کاهش 93 درصدی میانگین کارمزدها در این شبکه نسبت به اوج تاریخی خود و رسیدن آن به رقم 4.38 دلار بودیم.

همچون بیت کوین، میانگین کارمزد پرداختی برای تراکنش‌های شبکه اتریوم نیز الگوی مشابهی را طی کرده است. 12 می (22 اردیبهشت ماه)، میانگین کارمزد تراکنش‌های شبکه رمز ارز اتر به 69.92 دلار رسید. چنین افزایشی را می‌توان در ارتباط با استفاده گسترده از شبکه Ethereum و قراردادهای هوشمند آن و همچنین افزایش قیمت رمز ارز ETH دانست. با این حال، این هفته میانگین کارمزدهای این شبکه به 3.44 دلار رسید و این رقم به معنی کاهش 95 درصدی نسبت به دو ماه پیش است.

کارمزد بیت کوین و اتریوم

شایان ذکر است که تعداد تراکنش‌های شبکه‌های بیت کوین و اتریوم نیز رو به کاهش است. از ژانویه (دی ماه) تا به امروز، تعداد تراکنش‌های روزانه از حوالی 400,000 واحد به 175,000 واحد رسیده است. در مورد اتریوم نیز، در این مدت شاهد کاهش 37.5 درصدی تعداد تراکنش‌های روزانه از 1.6 میلیون واحد به 1 میلیون واحد بودیم.

منبع: CoinTelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)