بلومبرگ: همبستگی طلا و بیت کوین به بالاترین مقدار خود در دهه اخیر رسیده است


همبستگی قیمت طلا و بیت کوین بر اساس گزارش بلومبرگ به بالاترین مقدار خود در دهه اخیر رسیده است. این اتفاق چه تاثیری روی قیمت Bitcoin خواهد داشت؟

همبستگی قیمت طلا و بیت کوین همواره یکی از موضوعات مورد علاقه فعالان بازار ارزهای دیجیتال بوده است. بسیاری بر این باورند که رمز ارز BTC به سبب ویژگی‌هایی مانند سختی استخراج و منابع محدود، در کلاس دارایی‌های ذخیره ارزش (Store of Value) مانند طلا قرار می‌گیرد. در سمت دیگر، مخالفان Bitcoin مدعی هستند که طلا بر خلاف بیت کوین، کاربردی است و نمی‌توان این دو دارایی را در یک کلاس قرار داد.

بر اساس آخرین خبرنامه ارزهای دیجیتال منتشر شده توسط بلومبرگ، همبستگی قیمت طلا و Bitcoin به بالاترین مقدار خود از ابتدای سال 2010 رسیده است. با این حال، داده‌های سایر منابع خلاف آنچه که بلومبرگ مدعی کرده است را نشان می‌دهد:

همبستگی طلا و بیت کوین

تفاوت روش محاسبه علت اختلاف نظرها در رابطه با همبستگی طلا و بیت کوین

در تصویر بالا، چارت همبستگی قیمت طلا و BTC ارائه شده توسط وبسایت آماری Coin Metrics را مشاهده می‌کنید. همانطور که مشخص است، بر خلاف نظر بلومبرگ، طی 10 سال اخیر بارها شاخص کورلیشن این دو دارایی سطوح فعلی و حتی بالاتر از آن را تجربه کرده است. علت اختلاف داده‌های ارائه شده در این زمینه توسط بلومبرگ با سایر منابع، روش محاسبات متفاوت است. مایک مک‌گلون (Mike McGlone) نویسنده این مقاله درباره همبستگی طلا و بیت کوین گفت: 

بر مبنای تایم فریم 12 ماهه، همبستگی شبه ارزها (ارزهای دیجیتال) به 0.8 رسیده است که این مقدار از ابتدای سال 2010 بی‌سابقه بوده است. بلومبرگ از یک تابع تغییرات درصدی ساده استفاده می‌کند. شاخص مورد استفاده بر مبنای میانگین متحرک 12 ماهه کار می‌کند که تغییرات هر ماه روی آن اثرگذار است. اکنون این مقدار به بالاترین حد خود در داده‌های ثبت شده ما رسیده است.

بلومبرگ بر خلاف سایر منابع که از تایم فریم روزانه برای محاسبه همبستگی قیمت طلا و بیت کوین استفاده می‌کنند، تایم فریم ماهانه را برای محاسبه شاخص خود بکار می‌گیرد که علت تفاوت مقدار کورلیشن گزارش شده آن است. مک‌گلون بر این عقیده است که ریزش اخیر قیمت بیت کوین را می‌توان مرتبط با افت شاخص نزدک دانست. با این وجود، اگر قیمت طلا بتواند خود را روی سطح 1،900 دلار حفظ کند، بیت کوین نیز روی سطح 10،000 دلار باقی خواهد ماند.

رکوردشکنی همبستگی قیمت طلا و BTC حاکی از آن است که ما در تاریخچه‌ی کوتاه رمز ارز بیت کوین، شاهد یک تحول اقتصادی بی‌سابقه هستیم. تزریق هزاران میلیارد دلار ارز فیات به اقتصاد جهانی ممکن است سرمایه‌گذاران را وادار به پناه بردن به دارایی‌های جایگزین و خرید بیت کوین و سایر ارزهای مجازی کند.

منبع: CoinTelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)