تنها 17 روز دیگر تا هاوینگ 2020 بیت کوین؛ معرفی بهترین پلتفرم برای کسب سود از رویداد هاوینگ


هاوینگ بیت کوین امسال، حدود 17 روز دیگر اتفاق می‌افتد. اما سوالی که پیش می‌آید این است که چه بلایی بر سر قیمت خواهد آمد؟ آیا بعد از هاوینگ افزایش سریع قیمت را خواهیم داشت یا این اتفاق به کندی صورت خواهد گرفت؟ چه پلتفرمی برای کسب سود از این رویداد مناسب است؟

بیت کوین یک نوع دارایی است که در مقایسه با دیگر دارایی‌ها و همچنین دیگر بازارها، رفتاری کاملا متفاوت دارد. این ارز دیجیتال یک دارایی غیرمتمرکز است و این بدان معنی است که بازار آن تحت تأثیر تصمیمات یک سوم شخص متمرکز قرار نمیگیرد. به عنوان مثال، قیمت نفت میتواند تحت تاثیر تصمیمات اوپک قرار گرفته و تغییر کند اما در رابطه با بیت کوین، هیچ کس نمی تواند نحوه حرکت بازار را تعیین کند.

گفتنی است که در رابطه با این ارز، چندین عامل داخلی وجود دارند که نقش عمده‌ای در تغییرات قیمت و عملکرد کلی بازار آن بازی می کنند. یکی از این عوامل عبارت است از رویداد هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین.

این رویداد که قرار است حدود دوازدهم ماه مه اتفاق بیفتد، تأثیر گسترده‌ای بر عملکرد ماینرهای بیت کوین خواهد داشت و از طرفی هم می‌تواند منجر به ایجاد تغییراتی در قیمت بیت کوین شود. هاوینگ رویدادی است که طی آن پاداش های حاصل از باز کردن یک بلاک جدید در بلاک چین بیت کوین به نصف کاهش میابد. این سومین باری است که رویداد هاوینگ رخ می دهد. بدین ترتیب پاداش 12.5 BTC برای حل معادله الگوریتمی و باز کردن بلاک به 6.25 BTC کاهش خواهد یافت.

این کار به منظور کاهش عرضه بیت کوین انجام میشود و نتیجه آن کاهش تورم است. با اینکه رویداد هاوینگ بر سودهای هنگفتی که ماینرها یک شبه به دست می آورند تاثیر می گذارد، اما نمیتوان از تاثیرات کلان اقتصادی آن بر بازار چشم پوشی کرد. هرچه پاداش کمتری به باز کردن بلاک های جدید اختصاص یابد، مقدار بیت کوین‌های جدیدی هم که وارد  چرخه عرضه میشوند، کاهش می باید.

بیت کوین جدید کمتر به معنای عرضه کمتر است و این به نوبه خود منجر به تقاضای بیشتر و در نهایت افزایش قیمت خواهد شد.

گفنی است که برای پیش بینی در مورد اینکه که آیا رویداد هاوینگ 12 مه منجر به تغییراتی درقیمت بیت کوین خواهد شد یا خیر، باید مواردی را در نظر بگیریم. بسیاری از کارشناسان در رابطه با این موضوع اظهار نظر و در رابطه با اینکه هاوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت، نظرات متفاوتی را مطرح کرده‌اند. برخی معتقدند که این رویداد منجر به جهش  قیمت بیت کوین می شود در حالیکه برخی پیش بینی می کنند که هاوینگ هیچ تاثیری بر قیمت بیت کوین نخواهد داشت.

شواهد تاریخی

بیت کوین تا کنون دو بار رویداد هاوینگ را تجربه کرده و در هر دو مورد، پاداش استخراج بیت کوین به میزان  50 درصد کاهش یافته است . نکته جالب این جاست که در هر دو رویداد هاوینگ قبلی، شاهد افزایش قیمت بیت کوین به یک اندازه بوده‌ایم. راکت کاپیتال، یکی از معامله‌گران و تحلیلگر تکنیکال در توییتر، ادعا کرده که تنها بر اساس شواهد تاریخی، میتوان پیش بینی کرد که بعد از رویداد هاوینگ، قیمت بیت کوین به 40,000 دلار خواهد رسید. وی خاطرنشان کرده است که:

به دنبال اولین رویداد هاوینگ در نوامبر 2012، قیمت بیت کوین با رشدی 13,000 درصدی مواجه شد و از کف قیمت 2.01 دلار به بیش از  270.94 دلار افزایش یافت. بعد از رویداد هاوینگ دوم نیز که در ماه ژوئیه سال 2016 اتفاق افتاد، شاهد آن بودیم که قیمت بیت کوین با یک رشد 12,000 درصدی از کف قیمت 164.01 دلار به بالای 20,047 دلار رسید.

بنابراین، اگر بر اساس شواهد تاریخی، شاهد یک رشد 12,000 الی 13,000 درصدی باشیم، باید منتظر آن باشیم که بعد از هاوینگ سوم، قیمت بیت کوین به بالاترین نرخ خود در چند ماهه و یا چند ساله اخیر یعنی رقمی در حدود 40,000 دلار برسد.

یک شروع آرام

آنچه راکت کاپیتال در اظهارات خود  پیشنهاد نمیکند، یک بازه زمانی خاص است. بسیاری از پیش بینی کنندگان میگویند که حتی یک اتفاق ساده همچون هاوینگ میتواند منجر به تغییر قیمت بیت کوین شود، چراکه مردم به جای تأثیر واقعی آن، به  اخبار توجه می‌کنند. با این حا ، جیهان وو، مؤسس یکی از غول های ماینینگ به نام بیت مین (Bitmain)، پیش بینی منطقی تری را مطرح کرده است:

فکر نمیکنم بیت کوین بلافاصله پس از رویداد هاوینگ شروع به رشد کند چراکه در حال حاضر اقتصاد جهانی به دلیل بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا تحت فشار شدیدی قرار دارد.

آقای وو توضیح داده است که: وقتی ارزش بازار بیت کوین رشد می‌کند، نوسانات آن کاهش یافته و پایدارتر میشود. این بدان معنی است که ممکن است شاهد یک جهش ناگهانی در قیمت آن نباشیم. مهم نیست که قیمت بیت کوین چقدر بالا می‌رود، مسئله این است که بیت کوین بالاخره یک روز به نقطه اوج خود خواهد رسید. اما تا قبل از آن، ما قطعا طی چندین سال آینده با نمودار صعودی قیمت این ارز پیشگام با شیبی تقریبا هموار به همراه چند جهش مواجه خواهیم بود. آقای وو همچنین افزود:

من فکر می‌کنم این بار قرار نیست که بلافاصله بعد از هاوینگ با یک روند صعودی چشم گیر مواجه شویم. تغییری که انتظارش را داریم احتمالاً با تاخیر اتفاق خواهد افتاد.

کاهش تورم در زمان فشار تورم

مسئله دیگری که باید در این دوران مملو از عدم اطمینان مالی بدان توجه کرد این است که بیت کوین به خاطر حرکت‌های ضدتورمی خود در دورانی که اقتصاد کشورهای مختلف دست به دامان سیاست‌های پولی تورمی شده اند، ممکن است ارزش بیشتری پیدا کند.

به عنوان مثال ایالات متحده و صندوق ذخیره فدرال این کشور اظهار داشتند كه خوشحال‌اند که توانسته‌اند برای نجات اقتصاد از بحران، افزایش نقدینگی و جبران هزینه‌ها، اقدام به عرضه مقادیر نقدی نامحدودی کنند. این در حالی است که این سیاست، به ادامه بحران اقتصاد کمک می‌کند و از طرفی می‌تواند به شدت به ارزش دلار صدمه بزند.

چون همانطور که می دانید عرضه کمتر به معنای تقاضای بیشتر و در نتیجه ارزش بالاتر است. حال، چاپ پول بی‌رویه میتواند منجر به عرضه بیش از حد (اشباع) و افزایش تورم شود که این امر در نهایت به قیمت کاهش ارزش دلار تمام می‌شود. بنابراین، این اتفاق می‌تواند دیدگاه مردم را نسبت به بیت کوین تغییر دهد به طوریکه مردم آن را به عنوان یک دارایی ضد همبسته (anti-correlated) تلقی کنند، که با کاهش عرضه خود طی سال‌های آینده، اتفاقات با ارزش تری را رقم می زند.

سامسون موو از شرکت Blockstream اخیرا نسبت به اظهارات نوریل روبینی، اقتصاددان ضد بیت کوین، که با اشاره به مقاله‌ایی در فوربز گفته بود: کاهش عرضه بیت کوین به خاطر چین نیست، به این خاطر است که به آن نیازی نداریم، واکنش نشان داده است. آقای موو در پاسخ به اظهارات وی، به اصول کلان اقتصادی اشاره کرده است:

عرضه بیت کوین کاهش یافته است، چراکه ما هنوز در گذشته به سر می‌بریم. در دورانی که روزانه 1,800 واحد بیت کوین عرضه می کردیم. در سطح قیمت 9,000 دلار، 16.2 میلیون دلار در روز برای حفظ قیمت پایدار لازم است. هاوینگ پیش رو این مسئله را برطرف می کند.

وی در ادامه گفت: ضعیف ها باید از میدان بیرون بروند (بزنید به چاک ضعیف ها)!

قبل از برنامه ریزی

یکی دیگر از مواردی که قبل از هرگونه تصمیم گیری بر اساس افزایش قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ باید بدان توجه کنید، این است که ببینید آیا معامله‌گران و سازندگان بازار در گذشته، تحت تاثیر هاوینگ، قیمت بیت کوین را تعیین کرده‌اند یا خیر؟

این بدان معناست که مردم با نزدیک شدن به رویداد هاوینگ، احتمالا شروع به خرید بیت کوین می‌کنند و به امید بالا رفتن ارزش آن در نتیجه کاهش عرضه، بیت کوین‌ها را نزد خود نگه می دارند. این امر نشان میدهد که کاهش عرضه باعث میشود قیمت بیت کوین تغییر کند.

از طرفی عملکرد ماینرهای بیت کوین نیز ممکن است بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد. چراکه تا زمانی که پاداش استخراج بیت کوین هنوز کم نشده، ماینرها تلاش می‌کنند تا بیت کوین بیشتری استخراج کنند. بدین ترتیب ممکن است بسیاری از آنها ارزها را نزد خود نگاه دارند که این به این معناست که ارز جدید کمتری وارد چرخه خواهد شد. چانگ پنگ ژائو، مدیر عامل صرافی بایننس، اخیراً اظهار داشته: من شخصاً معتقدم كه هاوینگ تاثیری بر قیمت بیت کوین ندارد.

 الكساندر كراوتس، مدیرعامل CEX.io ایالات متحده نیز اظهارات آقای ژائو را تایید کرده است. وی معتقد است که مدل stock-to-flow model – یعنی اندازه گیری میزان عرضه موجود در مقابل تولید سالانه – قبلا به درستی عمل کرده است. آقای كراوتس پیش بینی کرده است که:

اگر بیت کوین را مانند CFTC (کمیسیون معاملات آتی ایالات متحده)، یک کالا در نظر بگیریم، پس بیت کوین هم مانند سایر کالاها، دارای یک هزینه کف است که این رقم منعکس کننده هزینه‌های اولیه تولید است. من فکر میکنم آنچه که ما در زمستان امسال دیدیم ممکن است کف قیمت بیت کوین باشد که توسط ماینرها حدود 6,800 دلار تعیین شده است. اما با توجه به اینکه پاداش استخراج بلاک قرار است به نصف کاهش یابد، می توانیم تنها شاهد افزایش قیمت کف بیت کوین به رقمی  زیر 9,000 دلار باشیم.

بهتر شدن اوضاع

در حالی که پیش بینی‌های مختلفی پیرامون هاوینگ وجود دارد، اما اکثر پیش بینی کنندگان معتقند که قیمت بیت کوین طی ماه‌ها و سال‌های آتی روندی صعودی را در پیش خواهد گرفت. این پیش بینی‌ها برای اقتصاددان‌ها منطقی است و مثل روز روشن است که این پیش بینی‌ها در آینده به حقیقت بدل خواهند شد. اما چه زمانی و چگونه، کاملا نامشخص است. بیت کوین در بیشتر مواقع با روندی صعودی روبرو بوده است و به همین دلیل بهترین دارایی در دهه گذشته شناخته میشود. هرچه بیشتر به هاوینگ نزدیک می‌شویم حدس و گمان ها در مورد افزایش ارزش این دارایی در اثر کاهش عرضه، بیشتر میشود. برای اینکه بتوانید از تغییرات آتی قیمت بیت کوین بهره مند شوید، لازم است یک صرافی ارز دیجیتال خوب و یک پلتفرم مناسب برای شروع مبادله و ورود به دنیای بیت کوین انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین صرافی‌های اوراق مشتقه برای ترید ارزهای دیجیتال

primexbt

در حال حاضر پلتفرم‌های معاملاتی زیادی وجود دارند، اما برای حداکثر بهره‌مندی از  فرصت هاوینگ پیش رو، PrimeXBT به عنوان یکی از بهترین گزینه ها شناخته شده است. همانطور که میدانید قطعا خرید بیت کوین یکی از راه‌های کسب درآمد از رویداد هاوینگ است و PrimeXBT به شما کمک میکند تا با استفاده از اپلیکشین موبایل اندروید و اپل آن، به راحتی به بیت کوین دسترسی پیدا کنید. این بدان معنی است که خرید بیت کوین با PrimeXBT، بسیار ساده است و شما با حداقل واریزی به مبلغ فقط 0.001 بیت کوین (کمتر از 10 دلار) میتوانید به راحتی وارد بازار شوید.

اما آنچه که PrimeXBT را از سایر پلتفرم‌ها جدا میکند این است که بدون در نظر گرفتن اینکه قیمت بیت کوین پس از هاوینگ چه تغییری خواهد کرد، به کاربران این امکان را میدهد که از بیت کوین سود کسب کنند. PrimeXBT امکان شورت یا لانگ کردن بیت کوین را برای معامله‌گران فراهم میکند. به این معنی که حتی اگر بین کوین ارزش خود را بعد از هاوینگ از دست بدهد، باز هم میتوانید از طریق پوزیشن‌های شورت در PrimeXBT سود کسب کنید.

همچنین از آنجایی که می توان حرکات قیمتی بی سابقه‌ایی را بعد از هاوینگ پیش بینی کرد، با باز کردن پوزیشن های لانگ و شورت به طور همزمان می توان از پوزیشن محافظت کرد. PrimeXBT همچنین کسب سودهای هنگفت را برای کاربران خود امکان پذیر می‌سازد. زیرا حداکثر لوریج 100 برابری ارایه میدهد که این موزد، در کنار دیگر ویژگی‌های PrimeXBT، نشان دهنده یک پتانسیل فوق‌العاده برای کسب سودهای فزاینده است. این سود فزاینده بر اساس این واقعیت توجیه می شود که PrimeXBT در مقایسه با دیگر پلتفرم ها که  از سیستم تخفیف کارمزد استفاده میکنند و کارمزدهای خود را برای معامله گران بزرگ تا 50% کاهش میدهند، کمترین کارمزد را دریافت میکند.

PrimeXBT یک ابزار ترید فوق العاده برای استفاده قبل و بعد از رویداد هاوینگ بیت کوین است، زیرا ابزارهای مختلف پیشرفته‌ایی را در اختیار معامله‌گران قرار میدهد و به آنها کمک می کند تا تقریبا بر هر حرکتی در بازار تسلط داشته باشند. ما دیده‌ایم که در رابطه با آنچه بعد از هاوینگ اتفاق می‌افتد، پیش بینی‌ها به قدری متفاوت هستند که لازم است از مواردی همچون تعیین حد ضرر (Stop Loss) و حد سود (Take Profit) و سفارشات OCO که PrimeXBT ارائه می دهد استفاده کنیم.

از طرفی، نرم افزار داخلی نمودار سازی ارایه شده از سوی PrimeXBT به معامله گران اجازه میدهد خطوط روند، الگوهای نموداری، حمایت‌ها، مقاومت‌ها و موارد دیگر را به همراه بیش از 50 اندیکاتور تحلیل تکنیکال مختلف از جمله اندیکاتور RSI، اندیکاتور مک دی , باندهای بولینگر طراحی کنند. معاملهگران همچنین میتوانند با اطمینان کامل اقدام به ترید کنند، چراکه PrimeXBT به خاطر برخورداری از پلتفرم و دارایی های دیجیتالی موجود در آن، از ضمانت بانکی برخوردار است.

از دیگر  ویژگی‌های آن نیز می توان به آدرس های لیست سفید (address whitelisting)، احراز هویت دو عاملی (two-factor authentication)، پشتیبانی کلود فلر DDoS و… اشاره کرد، که نه تنها باعث میشوند از سرمایه شما محافظت شود، بلکه تجربه ترید شما نیز تضمین میشود. پیش بینی میشود رویداد هاوینگ پیش رو یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین عوامل بر قیمت بیت کوین طی هفته‌های قبل از وقوع آن و همچنین بعد از آن باشد. در اختیار داشتن پلتفرمی همچون PrimeXBT با گزینه های ترید قوی، با یک اینترفیس قابل تنظیم با توجه به نحوه ترید شما، بدین معنی است که یک فرصت بزرگ برای به حداکثر رساندن سود پیش روی شما قرار دارد؛ فرصتی که هیچ گاه در تاریخ بیت کوین وجود نداشته است.

بنابراین برای کسب سود از رویداد هاوینگ بیت کوین بهتر است یک صرافی ارز دیجیتال مناسب پیدا کنید.برای این کار میتوانید با مراجعه به راهنمای انتخاب صرافی ارز دیجیتال بخش اول و راهنمای انتخاب صرافی ارز دیجیتال بخش دوم، که در دو مقاله برای شما عزیزان آماده شده است مراجعه کنید.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)