تاثیر هاوینگ بر ماینینگ بیت کوین؛ افزایش شدید کارمزد معاملات بیت کوین پس از هاوینگ


تاثیر هاوینگ بر ماینینگ و استخراج بیت کوین خودش را نشان داده و باعث افزایش کارمزد معاملات به حدود 5 دلار شده است.

سومین هاوینگ بیت کوین که هفته گذشته رخ داد، یک اتفاق قابل توجه برای جامعه بیت کوین بوده است. با این حال، در حالی که کارشناسان پیش بینی کرده اند که این رویداد می‌تواند در طولانی مدت، باعث تقویت این ارز دیجیتال شود، اما ماینرها با توجه به تاثیر هاوینگ بر ماینینگ و کاهش درآمدهای خود، خوشحال نیستند.

اتفاق ناخوشایند برای کسب و کار ماینرها

یکی از دلایلی که ماینرها با خیال راحت، اقدام به انجام پردازش‌ها و معاملات در شبکه بیت کوین می‌کنند، انگیزه ای است که از دریافت پاداش برای هر بلوک برایشان ایجاد می‌شود. با این حال، این سیستم برای نصف کردن پاداش‌های ماینرها، آن هم به صورت هر چهار سال یکبار (210،000 بلوک) طراحی شده است.

به طور دقیق، بعد از بلوک شماره 630،000 که در 11 مه استخراج شد، پاداش ماینینگ برای بار سوم 50٪ کاهش یافت و از ۱۲.۵ به 6.25 بیت کوین رسید که چنین کاهش درآمدی برای بسیاری از مشاغل خوب نیست.

قبل از این رویداد، کریپتو پوتیتو، برخی از خطرات بعد از هاوینگ 2020 بیت کوین را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. از جمله ‌این خطرات این است که برخی از ماینرها فعالیت های خود را متوقف کرده و اقدام به افزایش کارمزد معاملات می کنند.

کارمزد معاملات بیت کوین به 5.16 دلار رسید

یک هفته پس از هاوینگ سال 2020، تعداد معاملات در شبکه بیت کوین دقیقاً همانطور که تجزیه و تحلیل ها به ما گفتند، شروع به افزایش کردند، به گونه ای که به طور میانگین در 11 ماه گذشته متوسط هزینه آن به رکورد جدیدی رسیده است.

داده‌های BitInfoCharts نشان می‌دهد که میانگین کارمزد تراکنش بیت کوین، دیروز به 5.25 دلار رسیده است. این بالاترین هزینه از تقریباً یک سال پیش، یعنی در روزهای آغازین ژوئن سال 2019 است.

با این حال، نمودار زیر نشان می‌دهد که افزایش متوسط کارمزد به تدریج از ابتدای سال 2020 آغاز شده، اما تقریباً دو هفته قبل از هاوینگ سوم، یعنی 28 آوریل به طور چشم گیری افزایش یافته است.

میانگین کارمزد بیت کوین
میانگین کارمزد‌های معاملات بیت کوین – منبع: Bitinfocharts

با انجام محاسبات، درمی‌یابیم که این افزایش بیش از 1،750٪ در کازمدها از 1 ژانویه (از 0.28 دلار به 5.82 دلار) اتفاق افتاده است. این دوره همانطور که در گزارش‌های قبلی آمده بود، مطابق با زمان رسیدن هش ریت شبکه بیت کوین به بالاترین مقدار در طول تاریخ است.

در زمان نگارش این مقاله، داده های BitInfoCharts نشان می‌دهد که متوسط هزینه اکنون برابر با 5.82 دلار است.

افزایش فعلی کارمزد معاملات تنها جزئی از متوسط هزینه در سال 2017 است. وقتی که کارمزد معاملات به 58 دلار برسد، ممکن است متوسط کاربران ارز دیجیتال، تمایلی به پرداخت 4 دلار برای معاملات روی زنجیره نداشته باشند.

این می‌تواند کاربران را مجبور کند که به دنبال جایگزین ارزان تری مانند اتریوم، ریپل، لایت کوین و سایر آلت کوین‌ها باشند. حتی اگر این اتفاق در حال حاضر رخ ندهد، ممکن است بعداً اتفاق بیفتد، چراکه هر چهار سال یکبار هاوینگ اتفاق می‌افتد و رویداد هاوینگ بعدی که در سال 2024 در بلوک شماره 840،000 رخ خواهد داد.

آیا ماینرها سعی در برطرف کردن این کمبود دارند؟

گزارش‌های اولیه حاکی از آن بود که هزینه اجرای عملیات استخراج بیت کوین دو برابر می‌شود و برای استخراج یک بلوک جدید، هزینه استخراج به 14000 دلار می‌رسد. افزایش ناگهانی هزینه پردازش معاملات در شبکه بیت کوین را می‌توان به ماینرهایی که سعی در جبران این کمبود درآمد ناشی از کاهش پاداش دارند، نسبت داد.

از زمان هاوینگ به بعد، میزان هش ریت بیت کوین بیش از 30٪ کاهش یافته و از حدود 136.098 میلیون TH/s به 102.474 میلیون TH/s رسیده است. بنابراین امنیت شبکه را تا حدودی کاهش می‌دهد.

کاهش هش ریت به معنای قدرت محاسبه کمتر در شبکه است و ممکن است توسط برخی از ماینرهایی که ممکن است به دلیل نصف شدن درآمدشان عملیات خود را متوقف کرده باشند، ایجاد شود.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)