آیا استخراج بیت کوین پس از هاوینگ مقرون به صرفه خواهد بود؟


تنها در صورتی که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ حداقل 12 تا 15 هزار دلار باشد، استخراج این ارز دیجیتال مقرون به صرفه خواهد بود.

به منظور حفظ سطوح فعلی هش‌ریت، قیمت بیت کوین باید پس از ها‌‌‌‌وینگ به 12 هزار دلار برسد. در حال حاضر بسته به تعرفه برق، هزینه استخراج بین 3500 تا 7000 دلار به ازای هر بیت کوین است. این در حالی است که شبکه بیت کوین بسیار رقابتی شده است و هش‌ریت به بالاترین مقدار خود رسیده است.

در حال حاضر پاداش استخراج هر بلوک در شبکه بیت کوین معادل 12.5 بیت کوین است. این مقدار پس از ها‌‌‌‌وینگ اردیبهشت ماه 99 نصف می‌شود و برابر با 6.25 بیت کوین خواهد بود.

پس از هاوینگ، مسئله مقرون به صرفه بودن استخراج بیت کوین به یک چالش تبدیل خواهد شد و چندین سناریو محتمل است. در اولین سناریو، رسیدن قیمت به سطوح بالای 15 هزار دلار تا پیش از هاوینگ است. در این صورت، استخراج بیت کوین کماکان مقرون به صرفه است. سناریوی بعدی، افت قیمت بیت کوین و در نتیجه ترک شبکه توسط بسیاری از ماینرها خواهد بود. در این صورت، هش‌ریت شبکه و سختی استخراج کاهش می‌یابد و در نتیجه استخراج برای سایر ماینرها روی سطوح قیمتی پایین‌تر بیت کوین نیز مقرون به صرفه خواهد بود.

بخاطر داشته باشید که هاوینگ لایت کوین در آگوست سال گذشته اتفاق افتاد. قیمت لایت کوین از 8 ماه قبل از هاوینگ شروع به رشد کرد و توانست ظرف 6 ماه از قیمت 25 دلار به 145 دلار برسد. اما با نزدیک شدن به هاوینگ، افت قیمت شروع شد و اکنون لایت کوین با گذشت حدود 5 ماه از هاوینگ، روی 77 دلار در حال معامله است.

آینده قیمتی بیت کوین با نزدیک شدن به هاوینگ بسیار مبهم است. بسیاری بر این باورند که این هاوینگ بر خلاف دو هاوینگ قبلی باعث تضعیف بیت کوین خواهد شد. در سمت مقابل نیز افرادی معتقدند که ما شاهد قیمت‌های 6 رقمی برای بیت کوین تا یک سال پس از هاوینگ خواهیم بود.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)