تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین – یکشنبه 5 اردیبهشت 1400


آیا رمز ارز BTC آماده شروع موج صعودی بعدی است؟ در این مطلب، به تحلیل قیمت بیت کوین برای امروز یکشنبه 5 اردیبهشت 1400 می‌پردازیم.

انتشار اخبار ناخوشایند در چند روز گذشته سبب شد تا قیمت بیت کوین به کمترین میزان در 50 روز گذشته برسد. اخبار مبتنی بر احتمال ارائه طرح پیشنهادی جو بایدن در خصوص افزایش نرخ مالیات بر عواید سرمایه‌ای تا 43.4 درصد و همچنین اتفاقات مرتبط با ترکیه و بسته شدن چندین صرافی ارز دیجیتال در این کشور، باعث شد تا فشار فروش در بازار رمز ارزها به طرز چشم‌گیری افزایش یابد و قیمت رمز ارز BTC بیش از 25 درصد نسبت به رکورد 64,800 دلاری اخیر خود افت کند. اما آیا این اخبار باعث شده تا بیت کوین و به طور کلی بازار ارزهای دیجیتال از روند صعودی بلندمدت خود خارج شوند؟

بیشتر بخوانید: تشدید فشار فروش بیت کوین همزمان با شایعه مالیات 43.4 درصدی برای سرمایه‌گذاران آمریکایی

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین – 5 اردیبهشت 1400

در تصویر پایین، چارت قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه را مشاهده می‌کنید:

تحلیل قیمت بیت کوین 5 اردیبهشت
تحلیل قیمت بیت کوین – 5 اردیبهشت 1400

افت یک‌باره و سریع قیمت بیت کوین طی معاملات یکشنبه هفته گذشته سبب شد تا خط روند صعودی میان مدت این ارز دیجیتال شکسته شود و در همان روز شاهد افت قیمت تا سطح 51,000 دلار باشیم. نکته‌ای که اکنون معامله‌گران باید مد نظر بگیرند این است که قیمت به هدف نزولی حاصل از شکست این خط روند رسیده است (هدف با پیکان نارنجی رنگ در چارت نشان داده شده است).

از طرفی، در شرایط فعلی اندیکاتور Stochastic RSI در نزدیکی سطح صفر قرار دارد. با نگاهی عمیق‌تر به چارت، متوجه شرایط بسیار یکسانی بین ریزش اخیر قیمت بیت کوین و اصلاح قیمت این رمز ارز در اواخر فوریه (اوایل اسفند 99) می‌شویم که این دو برهه، با کادرهای زرد رنگ در تصویر مشخص شده است. در شرایط فعلی، همچون ریزش اوایل اسفند 99، اندیکاتور Stochastic RSI نیز به سطح صفر رسیده است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که فارغ از هدف صعودی و یا نزولی بعدی، در شرایط فعلی بازار نیاز به رشد دارد و به عبارتی، ممنتوم نزولی توان مقابله با فشار خرید در سطوح فعلی را ندارد.

با این حال، اگر موج نزولی ایجاد شده ادامه پیدا کند، محدوده حمایتی بسیار مستحکم حوالی 42,000 دلار تا 44,000 دلار می‌تواند انتهای موج نزولی فعلی باشد. شایان ذکر است که خط میانگین متحرک نمایی 21 هفته‌ای (خط آبی رنگ)، در صعودهای تاریخی قیمت بیت کوین در سال‌های 2017 و 2013 نقش پررنگی داشته است و انتظار می‌رود که ایستگاه آخر این اصلاح، همین خط باشد. برای درک بهتر اهمیت این خط، چارت زیر که در تحلیل قیمت بیت کوین 29 فروردین به اشتراک گذاشته شد را مشاهده نمایید:

تحلیل قیمت بیت کوین - 5 اردیبهشت 1400

موج صعودی قیمت بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟

فارغ از تحلیل تکنیکال، روانشناسی بازار تا حد زیادی می‌تواند به تشخیص اینکه اکنون در کجای روند صعودی بلند مدت هستیم، کمک شایانی کند. یکی از مسائل بسیار مهم در این زمینه، بررسی میزان ورود افراد جدید و ناآشنا به این حوزه است. کارشناسان و تحلیل‌گران بازارهای مالی بر این عقیده‌اند که در چرخه‌های صعودی یک بازار، انتهای موج زمانی خواهد بود که بازار با افراد جدید و ناآگاه اشباع شده و فومو (FOMO) بر بازار حاکم شود. در این زمینه، می‌توان از ابزار گوگل ترندز به منظور یافتن میزان جستجوی کلمه “Bitcoin” در سطح جهانی استفاده کرد:

جستجوی bitcoin در گوگل

همانطور که در تصویر بالا مشخص است، علی‌رغم سه برابر شدن قیمت بیت کوین نسبت به سقف ثبت شده در سال 2017، هنوز میزان جستجوی کلمه “Bitcoin” به اندازه نصف آن زمان است. انتظار می‌رود که در این موج صعودی، این میزان حداقل تا مقدار متناظر در سال 2017 افزایش یابد.

علاوه بر این، بهتر است به وضعیت جستجوی کلمه “Altcoin” در گوگل نیز نگاهی بیندازیم:

جستجوی altcoin در گوگل

وضعیت جستجوی کلمه “Altcoin” نیز مشابه با بیت کوین است و با وجود چند برابر شدن قیمت آلت کوین‌ها طی چند ماه گذشته، می‌توان گفت که هنوز آلت سیزن ایجاد شده فاصله نسبتا زیادی با سقف خود در قیاس با آلت سیزن ابتدای سال 2018 دارد.

بنابراین جدای از تحلیل تکنیکال، فاکتور جستجوی عبارات “Bitcoin” و “Altcoin” نشان‌دهنده آن است که بازار هنوز وارد فاز انتهایی خود که در آن سیل ورود افراد جدید و ناآگاه به حداکثر خود می‌رسد و فومو در بازار غالب می‌شود، نشده است.

این مطلب صرفا تحلیل قیمت بیت کوین به تاریخ 5 اردیبهشت 1400 بوده و تصمیم به خرید و یا فروش آن بر عهده خریداران گرامی است. تحلیل‌ها و سیگنال‌های روزانه تیم ایران کریپتوکارنسی در کانال تلگرامی مربوطه منتشر می‌شود.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)