تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین – دوشنبه 25 اسفند 99


سطوح مناسب برای خرید و فروش رمز ارز BTC کدامند؟ در این مطلب، به تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین برای امروز 25 اسفند 99 می‌پردازیم.

طی ماه‌های گذشته، روند صعودی قیمت بیت کوین همچنان ادامه داشته و رمز ارز BTC در ابتدای هفته جاری موفق به فتح قله 60,000 دلار شد. این اتفاق سبب شد تا بار دیگر پادشاه ارزهای دیجیتال موفق به ثبت یک رکورد تاریخی جدید روی 61,800 دلار شود. با این حال، امروز دوشنبه 25 اسفند ماه شاهد بازگشت قیمت بیت کوین به زیر 60,000 دلار و در محدوده 58,000 دلار هستیم. اما آیا این کاهش قیمت، فقط یک پولبک به سطح مقاومت شکسته شده است؟

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین – 25 اسفند ماه

در تصویر پایین، چارت قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه را مشاهده می‌کنید:

تحلیل قیمت بیت کوین 25 اسفند
چارت تحلیل قیمت بیت کوین – 25 اسفند

قیمت بیت کوین در بلند مدت همچنان یک روند صعودی را دنبال می‌کنند و مکررا شاهد ثبت سقف‌های بالاتر (HH) و کف‌های بالاتر (HL) هستیم. در هر موج صعودی، اصلاح تا سطح 50 درصد فیبوناچی انجام شده و اکنون نیز با احتساب سقف 61,800 دلاری، سطح 50 درصد اصلاحی فیبوناچی روی منطقه 52,500 دلار قرار گرفته است. از طرفی، خط روند صعودی نیز دقیقا بر این سطح انطباق دارد تا حمایت محتمل، قدرتمندتر شود.

با این حال، تا قیمت 52,500 دلار یک سطح حمایت مهم دیگر در منطقه 58,000 دلار قرار داشته که اکنون نیز شاهد توقف موج اصلاحی روی آن هستیم.

آیا تشکیل الگوی رایزینگ وج در چارت بیت کوین، نشان‌دهنده اتمام روند صعودی است؟

همانطور که در چارت نشان داده شده در قسمت قبل مشخص است، حرکات قیمت بیت کوین در چند ماه گذشته یک الگوی رایزینگ وج (Rising Wedge) را تشکیل داده است. این الگو معمولا به عنوان یک پترن نزولی و بازگشتی در انتهای روند صعودی شمرده شده و شکست کف آن می‌تواند منجر به آغاز یک دوره روند نزولی بلند مدت شود. از طرف دیگر، حجم معاملات با افزایش قیمت، کاهش یافته و اندیکاتور RSI نیز نسبت به ثبت سقف‌های جدید، واگرایی داشته است. بنابراین، تمامی این نشانه‌ها حکایت از ضعیف شدن روند صعودی و احتمال اتمام آن در آینده‌ای نزدیک دارد.

در سمت مقابل، شرایط فاندامنتال سناریوی متفاوتی را نشان می‌دهد. رشد قیمت بیت کوین در چند ماه گذشته بر خلاف سال 2017 که ناشی از هجوم سرمایه‌گذاران خرد بود را می‌توان مدیون خریدهای سنگین از سوی موسسات دانست. در چرخه‌های صعودی بزرگ، معمولا آخرین مرحله از رشد زمانی اتفاق می‌افتد که بازار وارد فومو (FOMO) شده و هجوم افراد عادی برای خرید آن دارایی بیشتر از هر زمان دیگری می‌شود.

برای بررسی معیار فومو و میزان ورود مردم به بازار رمز ارزها در چرخه فعلی و در نتیجه بررسی اینکه در شرایط فعلی چقدر در انتهای روند هستیم، میزان جستجوی کلمه “Bitcoin” در گوگل می‌تواند بسیار کارآمد باشد:

جستجوی کلمه بیت کوین در گوگل

در تصویر بالا، میزان جستجوی کلمه “Bitcoin” در سطح جهانی را از سال 2010 تا به امروز مشاهده می‌کنید. همانطور که مشخص است، رکورد جستجوی کلمه “Bitcoin” به اواخر سال 2017 تعلق دارد. نکته جالب این است که با وجود 3 برابر شدن قیمت بیت کوین نسبت به سقف سال 2017 روی 20,000 دلار، میزان جستجوی فعلی در مقایسه با آن زمان تقریبا نصف است.

این معیار تایید می‌کند که رشد قیمت بیت کوین تا به امروز، عمدتا به سبب خریدهای سنگین از سوی موسسات و نهنگ‌ها و کاربران قدیمی بازار بوده است. بنابراین انتظار می‌رود با توجه به اینکه در هر چرخه صعودی میزان جستجوی کلمه “Bitcoin” نسبت به چرخه قبلی افزایش یافته، این بار نیز شاهد شکسته شدن رکورد سال 2017 به لحاظ میزان سرچ بیت کوین باشیم. لذا در شرایط فعلی، بازار فاصله بسیار زیادی با سقف خود در این چرخه داشته و هنوز فومو از سوی افراد عادی وارد بازار نشده است.

اگر شرایط فاندامنتال را مدنظر قرار دهیم، حرکت قیمت بیت کوین در یک الگوی رایزینگ وج را می‌توان یک حرکت اصلاحی دانست. اگرچه حرکات اصلاحی معمولا درون الگوهایی مانند انواع مثلث و یا فالینگ وج انجام می‌شود، اما اصلاح در قالب یک الگوی Rising Wedge نشان دهنده ممنتوم بسیار بالای بازار است. کاهش حجم معاملات و افت شاخص RSI نیز تاییدی بر روند اصلاحی فعلی بازار هستند. بنابراین در ادامه و در ماه‌های آتی، می‌توان نسبت به ثبت یک موج صعودی بسیار قدرتمند که احتمالا آخرین موج خواهد بود، خوشبین بود.

چارت تحلیل قیمت بیت کوین - 25 اسفند

این مطلب صرفا تحلیل قیمت بیت کوین به تاریخ 25 اسفند 99 بوده و تصمیم به خرید و یا فروش آن بر عهده خریداران گرامی است. تحلیل‌ها و سیگنال‌های روزانه تیم ایران کریپتوکارنسی در کانال تلگرامی مربوطه منتشر می‌شودثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
سید افخم جعفری

سلام .. بسیار موشکافانه و عالی تحلیل کردین و آینده را هم یه جورایی مشخص نمودین امید وارم بتونیم نقاط مذکور را شناسایی و به موقع ورود و خروج بزنیم

0 پاسخ دهید
19:50:42 1399/12/25