به گفته بوترین دارندگان بیت کوین شاید نظرشان را درباره الگو اثبات سهام تغییر دهند


ویتالیک بوترین بنیانگذار ارز دیجیتال اتریوم می گوید که چه کسی میداند، شاید دارندگان بیت کوین یا به اصطلاح بیت کوینر ها، نظرشان را نسبت به الگوی اثبات سهام تغییر دهند.

ویتالیک بوترین، بنیانگذار ارز دیجیتال اتریوم میگوید که شاید تا چند سال دیگر، طرفداران بیت کوین نسبت به مکانیزم اجماع اثبات سهام دید بهتری پیدا کنند.

آقای بوترین در مصاحبه ای در رویداد ETHWaterloo 2، رویدادی متشکل از هکاتون های بلاکچین اتریوم، که هفته گذشته توسط داوطلبان و تیم اصلی ETHGlobal برگزار شده بود، گفت که چه کسی میداند، شاید تا پنج سال دیگر حتی بیت کوین هم نسبت به الگوی اثبات سهام نظر بهتری پیدا کند. در حال حاضر، اتریوم در حال تغییر از سیستم اثبات کار که توسط بیت کوین استفاده میشود، به سیستم اثبات سهام است. با این حال، معلوم نیست که دقیقا چه زمانی این تغییر اجرایی میشود.

آقای بوترین می گوید که بسیاری از ارزهای دیجیتال به یک برنامه صدور مجوز متعهد هستند. آنها واقعا به این عقیده متعهد شده اند كه صدور مجوز کار نادرستی است و ما باید هارد کپ داشته باشیم، به این دلیل که هارد کپ یک روش اتریشی است و ما باید موضع محكمی بگیریم و بگوییم که مانند ارز فیات پُر تورم طلا نیستیم. باید یادآوری کنم که تنها 3 میلیون بیت کوین باقی مانده و 120 سال برای بدست آوردن آنها وقت دارید.

درآمد ماینرها

با این حال، تامین امنیت شبکه توسط ماینرها، باید جبران شود و به طور کلی فرض بر این است که کارمزد تراکنش ها برای این منظور ساخته شده اند. اما با نگاه به واقعیت، آقای بوترین میگوید آخرین باری که وی تعداد بیت کوین ها را بررسی کرده، پاداش روزانه بلاک ها حدود 7 میلیون دلار و کارمزد روزانه ی تراکنش ها، حدود 140،000 دلار بوده است که تفاوتی حدودا 50 برابری داشته است.

میانگین هفت روزه ارزش کل پاداش های بلاکی که به ماینرهای بیت کوین باید پرداخت میشده، در تاریخ 10 نوامبر بیش از 15.6 میلیون دلار بوده است، در حالی که براساس داده های سایت blockchain.info، ماینرها حدود 350،000 دلار یا 45 برابرکمتر، کارمزد دریافت کرده اند.

درآمد ماینر های بیت کوین

کل کارمزد تراکنش ها

آقای بوترین سپس بیت کوین را با اتریوم مقایسه می کند و می گوید که پاداش بلاک حدودا 2 اتریوم و کارمزد تراکنش ها حدود 0.03 تا 0.29 اتریوم است. وی میگوید اساسا، وقتی که مبلغ پرداختی به تامین کنندگان امنیت یا ماینرها یا استیکرها 50 برابر کمتر باشد، به هیچ وجه، مشخص نیست که بلاکچین ها همچنان ایمن باقی بمانند.

از طرف دیگر، هنگامی که وی در این کنفرانس از انجمن اتریوم پرسید که آیا مایلند اتریوم هارد کپ داشته باشد یا خیر، پاسخ جمیع آنها خیر بود و به نظر می رسد افراد رویکردهای عملگرا را بیشتر میپسندند و می دانند که این ایده بهتر از بهینه سازی برای پیش بینی صدور مجوز است، چراکه ما برای پیش بینی امنیت بهینه سازی خواهیم کرد، زیرا بقای این پلتفرم مهمترین چیز است و اگر این پلتفرم دوام نیابد همه ما به مشکل خواهیم خورد.

کارمزد تراکنش های بیت کوین

ما نمی دانیم

مشکل این است که ما نسبت امنیت به صدور مجوز را، که یک متغیر از دنیای واقعی است و چیزی است که حتی ممکن است دهه ها طول بکشید تا آن را فراگیریم، جلوتر از زمان رخداد آن نمیدانیم. اما اتریوم بجای تثبیت صدور مجوز روی تثبیت امنیت تمرکز میکند، که هواداران بیت کوین از آن بیزار هستند، اما طرفداران اتریوم با آن مشکلی ندارند.

آقای بوترین معتقد است كه الگوی اثبات سهام با بودجه كمتر تامین امنیت، بهتر از الگوی اثبات کار عمل میکند. اما وی میگوید که حتی با وجود الگوی اثبات سهام، اطمینان ندارد که اتریوم هنوز هم بدون نیاز به صدور مجوز، یک سهام یا استیک را اثبات کند. با این وجود، وی می داند که حتی یک الگوی ترکیبی اثبات سهام نیز روشی مناسب جهت به دست آوردن امنیت بیشتر با پاداش و صدور مجوز کمتر است.

با اینکه نظر مشترک افراد این است که ارزدهای دیجیتال تا یک دهه دیگر بسیار محبوب تر خواهند شد و این مسائل را حل می کنند، اما بنیانگذار دومین شبکه بزرگ بازار معتقد است که:

  • اگر بخواهید درباره امنیت سیستمی که از پس انداز زندگی افراد محافظت می کند بحث کنید، مجاز به ارائه پیش فرض های دیوانه وار و فرا خوش بینانه نیستید.
  • حتی صحبت در این باره اصلا صحیح نیست چراکه اگر یک سیستم 50 برابر بزرگتر شود، پس حتما بودجه امنیتی آن نیز 50 برابر بیشتر می شود، اما تعداد مهاجمینی که خواهان شکستن آن امنیت هستند نیز 50 برابر بیشتر می شود.

استیکینگ اتریوم

در پایان این بخش از بحث، آقای بوترین توضیح داده است که: فقط بحث بیت کوین نیست، امیدوارم لایت کوین هم اثبات سهام را اتخاذ کند. امیدوارم بیت کوین کش نیز اثبات سهام را اتخاذ کند، امیدوارم ویژن بیت کوین ساتوشی نیز اثبات سهام را اتخاذ کند.

در این میان، یک گزارش جدید توسط بایننس ریسرچ نشان داده است، به محض اینکه اتریوم استیکینگ خود را معرفی کند، از آنجایی که حجم فعالیت های استیکینگ بیش از دو برابر خواهد شد، روند بازی تغییر خواهد کرد. در این گزارش آمده است که در حال حاضر این استیکینگ محبوب منجر به 8 میلیارد دلار فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال شده است و حدود 15.4 میلیارد دلار از تمامی توکن های دیجیتال قابلیت استیک شدن دارند.

در زمان نوشتن این مقاله، اتریوم با قیمت 188 دلار معامله می شود. این ارز دیجیتال در 24 ساعت گذشته تقریبا بدون تغییر بوده و در هفت روز گذشته 0.7 درصد رشد داشته است. در همین حال ، بیت کوین با 1٪ کاهش در روز گذشته و 6٪ در هفته گذشته، با قیمت 8,766 دلار معامله میشود.



ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)