چرا بازده سرمایه بیت کوین – ROI بیشتر از بازار سهام است؟


بازده سرمایه گذاری در بیت کوین – Return of Investment از سال 2015 تاکنون حدود 3,500 درصد بوده، چیزی در حدود 70 برابر بازده بازار سهام جهانی در مدت مشابه!

بر اساس مقاله منتشر شده توسط وبسایت Buy Shares در روز دوشنبه، بازده سرمایه در ارز بیت کوین – Return of Investment یا به صورت خلاصه ROI تقریبا 70 برابر بیش از سرمایه گذاری در بازارهای مالی مانند بورس‌های جهانی بوده است. از 26 ژوئن 2015 (5 تیر 1394) تا 26 ژوئن 2020 (6 تیر 1399) و طی 5 سال، قیمت بیت کوین 3,457 درصد رشد داشته است. این در حالی است که میانگین رشد شاخص بازارهای سهام بین‌المللی در مدت مشابه 49.27 درصد بوده است. قابل ذکر است که در 26 ژوئن 2015، هر واحد BTC روی قیمت 257 دلار معامله می‌شد.

در تصویر پایین، مقایسه بازده سرمایه گذاری در بیت کوین و سهام را مشاهده می‌نمایید:

مقایسه سرمایه گذاری در بیت کوین و سهام

البته از دسامبر سال 2017، قیمت بیت کوین با افت شدیدی همراه بوده است و هیچگاه نتوانسته در 30 ماه گذشته به بالاترین قیمت قبلی خود برسد، اما برای کسانی که قبل از دسامبر 2017 روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده و آن را نگه داشته‌اند، این ارز دیجیتال سودآوری بسیار بالایی داشته است.

دلیل بالا بودن بازده سرمایه بیت کوین چیست؟

نویسنده مقاله مذکور جاستیناس بالتروساتیس – Justinas Baltrusaitis علت رشد قیمت بیت کوین در 5 سال اخیر را بهبود مسائل مربوط به قانون‌گذاری در حوزه این ارز دیجیتال می‌داند. با این حال، پاندمی ویروس کرونا را نمی‌توان در حفظ سطوح فعلی قیمت بیت کوین بی تاثیر دانست. بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند تا در زمان وقوع چنین شرایط ناپایدار و آغاز بحران مالی احتمالی، بخشی از سرمایه خود را به سمت دارایی‌های ذخیره ارزش – Store of Value مانند بیت کوین ببرند. بالتروساتیس در این باره می‌گوید:

در سال‌های اخیر، محبوبیت بیت کوین افزایش یافته و این اتفاق سهم زیادی در پربازده بودن سرمایه گذاری در این رمز ارز داشته است. علی رغم صحبت‌هایی که همیشه درباره خطرناک بودن سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال وجود دارد، بیت کوین با بازده بالای خود این صحبت‌ها را رد کرده است. البته سرمایه‌گذاری در پول‌ها مجازی همواره در خطر نوسانات بزرگ بوده که این اتفاق باعث شده برخی از سرمایه گذاران در مدت اخیر ضرر کنند.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط کوین تلگراف، تعدادی از تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال معتقدند که بیت کوین کماکان همبستگی بالایی با شاخص‌های بازار سهام مانند S&P500 دارد. هر ریزشی در بازارهای سنتی مانند سهام روی قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بسیار تاثیرگذار است و به همین سبب ممکن است در آینده اتفاقی مشابه آنچه که در انتهای اسفند 98 رخ داد را شاهد باشیم.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)