کاربردهای بلاکچین


سه مورد پژوهی از کاربردهای بلاکچین

در توضیح کاربردهای بلاکچین کلاریسا دن  (Clarissa dann) مدیر ارشد بازاریابی بانک آلمانی دویچه (Deutsche Bank) اهمیت کاربردهای بلاکچین برای تجارت و چشم انداز سال 2018 را اینگونه توضیح می دهد:

بلاکچین در تجارت مالی چه زمانی به بلوغ خواهد رسید؟ دیجیتال­ سازی و کاربردهای بلاکچین مساله دشواری است زیرا تجارت بین مرزی شامل تعداد زیادی از متغیرهاست. از قبیل کشور مبدا یا جزییات محصول در هنگام برقراری ارتباط یا اطلاعات. معاملات مالی حجم زیادی از اسناد را تولید می­کنند و بعضی از این معاملات هزینه زا و غیراقتصادی هستند.

به همین دلیل تکنولوژی دفتر کل توزیع شده به عنوان یک راه حل برای حل کاغذبازی های معمول ارائه شده است. مانند بلاکچین که از توافقی بین اعضا استفاده می­کند تا بدون وجود قدرت مرکزی تراکنش­ها صورت گیرد. در این مقاله دو قرارداد تجاری مبتنی بر بلاکچین( ornua- marubeni ) بررسی می شود سپس به معرفی همکاری که اثر قابل توجهی بر کل صنعت کشتیرانی و حمل و نقل مرزی دارد (IBM and Maersk ) می پردازیم.

بلاکچین و اعتبار اسنادی : شرکت کشاورزی-غذایی ایرلندی اورنوآ (Ornua)

سایمون تیلور معاون سابق مشارکت های کارآفرینی بانک بارکلیز (Barclays) کسی که بنیانگذار شرکت مشاوره فینتک است، گفت که چگونه بانک راه حل بلاکچینی را به اورنوآ  (شرکت کشاورزی غذایی ایرلندی) در قالب یک اعتبار اسنادی ارائه کرده است.

در سپتامبر 2016 شرکت اورنوآ گزارش کرد که معامله اعتبار اسنادی بین آنها و شرکت بازرگانی سیشل که بر روی یک پلتفرم توسعه یافته توسط استارتاپ اسرائیلی( یکی از 11 استارت آپی که در برنامه شتاب دهنده بارکلیز  قرار داشت) قرار دارد، صورت پذیرفت.

در آن زمان دیوید اوروک (David O’Rourke) مدیر گروه تجارت مالی گفت: حرکت به سمت تجارت بدون کاغذبازی و در نتیجه کاهش هزینه­ ها، مستندسازی بدون خطا و انتقال سریع اسناد اصلی به مشتری­ها حمایت بزرگی از زنجیره تامین است.

بانک بارکلیز در سپتامبر ۲۰۱۶ گزارش کرد که نخستین معامله با سیستم تامین مالی خود که بر پایه‌ بلاکچین است را انجام داده است. بانک در این معامله محموله‌ کره و پنیر، بین  شرکت اورنوآ و شرکت سیشل را  به ارزش ۱۰۰ هزار دلار، تامین‌مالی کرده است. مراحل درخواست تا تایید اعتبارنامه که بطور عادی ۱۰ روز طول می­کشد، با این سیستم به کمتر از ۴ ساعت کاهش یافت.

بلاکچین و اعتبار اسنادی : شرکت ژاپنی ماروبنی marubeni

در جولای 2017 کمپانی میزوهو (Mizuho) ، سرمایه گذار بزرگ بانکی ژاپنی معاملات مالی بین استرالیا و ژاپن در بستر بلاکچین و کاربردهای بلاکچین را تکمیل و جزییات آن را منتشر کرد. در این قرارداد تجاری، شرکت بیمه ژاپنی سومپو (Sompo) و گروه تجاری شرکت ماروبنی نیز همکاری داشته اند.

تمامی مراحل، از صدور اعتبارنامه تا ارائه اسناد تجاری در یک بستر دیجیتالی، با استفاده از بلاکچین و دفترکل توزیع شده انجام شده است . پس از انجام قرارداد، مزایای زیر بدست آمد:

  • کاهش زمان ارائه اسناد تجاری از چند روز به حدود ۲ ساعت.
  • کاهش زمان برای ایجاد و انتقال اسناد، دیجیتالی شدن اسناد سبب کاهش هزینه­ ها نیز گردید.
  • افزایش شفافیت، از طریق به اشتراک گذاشتن جزئیات با طرفین معامله.

با این حال، تعدادی نقاط ضعف نیز وجود داشت:

نمی توان اطلاعات معامله را به اعضایی که هنوز بلاکچین را اجرا نکرده و یا با آن سازگار نشده اند، ارسال کرد.

اهمیت معرفی بلاکچینی با استانداردهای بین المللی، استانداردسازی اطلاعات، مبادله اطلاعات و پروتکل های امنیتی همچنان به عنوان چالش وجود داشت.

کاربردهای بلاکچین

در این فرآیند 12 مرجله وجود دارد :

1- توافق خرید

2-درخواست برای صدور اعتبارنامه

3-صدور اعتبارنامه

4- توصیه اعتبارنامه

5- حمل و نقل کالاها

6-ثبت اسناد تجاری

7-رسید پرداخت

8-ثبت اسناد

9-پرداخت صورتحساب

10-انتقال اسناد تجاری

11- تحویل کالاها

12- تسویه وجوه

بلاکچین و زنجیره تامین: مرسک و آی بی ام (IBM and Maersk)

مرسک غول دانمارکی صنعت کشتیرانی راه حلی بلاکچینی برای دیجیتالی کردن و رهگیری محموله­ ها امتحان کرد. برای تحقق این ایده آنها با همکاری آی بی ام در سال 2016 محموله گل را از بندر مومباسا در کنیا تا هلند انتقال دادند..

در سال 2017 آی بی ام و مرسک همکاری خود را در تکنولوژی بلاکچین برای کمک به حمل و نقل و زنجیره تامین جهانی اعلام کردند. مرسک و آی بی ام قصد داشتند با شبکه ای از حمل و نقل دریایی، بنادر و مقامات گمرکی به سمت دیجیتالی کردن تجارت جهانی حرکت کنند. علاوه بر این با دیجیتالی شدن این فرآیند، تقلب، اشتباه، ضایعات، هزینه و زمان صرف شده برای انتقال محموله­ ها را کاهش بدهند.

گفته می­شود که مرسک در سال 2014 دریافت که در فرایند رساندن محموله به مقصد گاهی تا ۳۰ فرد، درگیر این کار شده و بیش از ۲۰۰ فرایند انجام می­گیرد.

آی بی ام اظهار داشت که هزینه­ های مربوط به پردازش و مدیریت اسناد تجاری یک پنجم هزینه واقعی حمل و نقل فیزیکی تخمین زده می­شود.

راه حل مبتنی بر بلاکچین چگونه کار می کند:

به عنوان یک شبکه مشترک تغییر ناپذیر، امن، غنی و شفاف، بلاکچین برای شرکای زنجیره تامین بر اساس سطح مجوزشان امکان دیدن اطلاعات را فراهم می آورد.

همه شرکای زنجیره تامین شاهد فرآیند پیشروی کالا هستند و می­دانند کانتینر اکنون در کجاست و شرایط نگهداری کالا چگونه است.آنها همچنین می­توانند وضعیت گمرکی محموله­ ها و صورت حساب ها و سایر اطلاعات را ببینند. آی بی ام می­گوید مقامات گمرکی از اصلاح کردن سوابق در دسترس برای تجزیه و تحلیل ریسک و هدف گذاری کردن سود می­برند که در نهایت ممکن است منجر به افزایش امنیت و کارایی در فرآیند ترخیص مرزی شود.

هیچ یک از طرفین هیچ اطلاعاتی را بدون توافق دیگران در شبکه  ایجاد، حذف یا اضافه نمی­کنند.

آنچه که توضیح داده شد بخشی از تلاش مشترک آی بی ام و مرسک برای دیجیتال سازی و تسهیل تجارت جهانی با استفاده از فناوری بلاکچین برای افزایش شفافیت و اعتماد در حوزه زنجیره تامین بود. عملکرد تجارت جهانی از زمان شروع ارسال محموله­ های بسته بندی در سال 1956 مبتنی بر فرایندهای دستی و کاغذی بوده که هنوز هم در نگهداری وضعیت محموله­ ها در سیلوهای سازمانی مورد استفاده قرار می­گیرد.

امروز 90 درصد از کالاها در تجارت جهانی توسط شرکت­های باربری حمل می­شوند درحالیکه زنجیره تامین به علت پیچیدگی و حجم بالای ارتباط مستقیم در شبکه ای ناکارآمد میان شرکت­های باربری زمینی، کارگزاران حمل و نقل، دلال ها، دولت ها، بنادر و متصدیان حمل و نقل دریایی نمی تواند اجرایی شود.

آی بی ام و مرسک این مساله را با ارائه یک پلتفرم خصوصی که توسط اکوسیستم زنجیره تامین قابل دسترس است حل کردند. این پلتفرم برای تبادل داده­ها و مدیریت گردش کارها طراحی شد. مرسک و آی بی ام از بلاکچین برای ایجاد یک سیستم جهانی غیرقابل دستکاری با هدف دیجیتال سازی فرایند کارها و ردیابی محموله ها استفاده می­کنند که باعث حذف موانعی مثل هزینه ارتباطات مستقیم می­شود.

این همکاری با ظرفیت بالقوه ای که برای ردیابی مسیر میلیون ها محموله در هر سال وجود دارد شروع می­شود و در مرحله بعدی با ماموران گمرک در بنادر منتخب هماهنگی به عمل می آید. آزمایشی که توسط مرسک انجام شده نشان می­دهد حمل یک محموله حاوی گل از کنیا به بندر روتردام تقریبا نیازمند برقراری ارتباط با 200 شخص حقیقی و حقوقی بوده است. با استفاده از این مثال ما می­توانیم نشان دهیم چگونه نحوه اجرای بلاکچین به ایجاد اعتماد و امنیت در یک گردش کار دیجیتال کمک می­کند و کارایی زنجیره تامین جهانی را بهبود می­بخشد.

در اینجا ما می­توانیم هر بخش دخیل در یک تراکنش را ببینیم. تولیدکنندگان، صادرکنندگان، بنادر، گمرک ها و واردکنندگان. ارسال از بندر مومباسا نیازمند تایید سه بخش متفاوت ناظر بر صادرات و شش سند است که اصالت، خواص شیمیایی، کیفیت تولید و ملزومات گمرکی را توصیف می­­­­کنند. ابتدا فهرست محصولات تولیدکننده کنیایی با استفاده از یک تلفن همراه یا رایانه برای همگان قابل دسترسی می­شود. این اتفاق یک قرارداد هوشمند بین طرفین بوجود می­آورد تا هر سه بخش در یک گردش کار فرایند صادرات را تایید کنند به صورتی که هر نهاد وضعیت صادرات کالا را تایید می­کند و اطلاعات توسط همه دیده می­شود.

همزمان اطلاعاتی درباره اصالت گل ها، پوشش سقف محفظه سردکننده کابین راننده و تاییدیه گمرکی به بندر مومباسا ارسال می شود که به آنها اجازه می دهد تا برای محموله آماده شوند. تمام امور مربوط به اسناد و کالاهای فیزیکی ثبت و به اشتراک گذاشته می­شود. مثلا چه سندهایی تحویل داده شده اند، چه زمانی وتوسط چه نهادی و کجا می توان گل­ها را تحویل گرفت و اینکه چه کسی مالک آنهاست گام های بعدی هستند که در این فرایند باید طی شوند. گل­ها زود پژمرده می شوند بنابراین عدم وجود تاخیر و اشتباه در زنجیره تامین آنها حیاتی است.

بلاکچین و کاربردهای بلاکچین برای این اسناد و فرایند حمل و نقل کالاها، تبادل امن داده ­ها یک آرشیو غیرقابل دستکاری را ایجاد کرده است. این سیستم به طرز چشمگیری تاخیر و تقلب را کاهش می­دهد و باعث صرفه جویی میلیون­ها دلار در هر سال می­شود و بر اساس آمار سازمان تجارت جهانی، کاهش مرزها در زنجیره تامین بین المللی باعث افزایش تولید ناخالص داخلی در سطح جهانی به میزان تقریبی 5 درصد و حجم کل تولید به میزان 15 درصد می­شود.

بانک دویچه و دفترکل توزیع شده

دویچه بانک آلمان تحقیقاتی درمورد فناوری دفترکل توزیع شده، کاربردهای بلاکچین و تراکنش­های دیجیتالی انجام داده است.

شکل2: اکوسیستم بلاکچین و نقش دویچه بانک در آن

دنیای واقعی:

  • صنایع خدماتی
  • خدمات مالی
  • نظارت دولتی

دنیای دیجیتال:

  • قراردادهای هوشمند
  • احراز هویت
  • دارایی دیجیتال
  • ارزهای رمزنگاری شده

اینفوگرافی بالا بانکداری در آینده، پتانسیل تاثیر بلاکچین در بانکداری و رشد فناوری دفترکل توزیع شده و استفاده­های متنوع آن را توضیح می­دهد. اما همانطور که راه حل­های فین­تک گسترش می­یابد به تسهیل کننده یا مشاوری بین دنیای قدیم و جدید به ویژه در بخش خدمات مالی نیاز است. (نگاه کنید به شکل)

اینفوگرافی پتانسیل تاثیر بلاکچین بر صنایع کلیدی این نکته را نشان می دهد که آنی ترین تاثیر بلاکچین در صنایع خدمات مالی دیده نمی­شود. در صنایع دیگر هم کمتر قانون گذاری صورت گرفته است. این شامل صنعت انرژی، مدیریت زنجیره تامین، بیمه می شود که در آن ها بلاکچین می­تواند اعتماد و شفافیت را فراهم کند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)