بلومبرگ: پولکادات قاتل بلاک چین اتریوم است


اخیرا شبکه نسل جدید پولکادات توجه توسعه‌دهندگان را به خود جلب کرده و به نظر می‌رسد این بلاک چین می‌تواند در آینده قاتل شبکه محبوب اتریوم باشد.

به گزارش بلومبرگ، شبکه پولکادات (Polkadot) توسط یکی از بنیان‌گذاران اتریوم به نام گوین وود (Gavin Wood) ایجاد شده و پس از عرضه رسمی نیز در مقایسه با پروتکل‌های رمز ارزی بزرگ، بیشترین میزان افزایش در تعداد توسعه‌دهندگان فعال را داشته است. آمار منتشر شده از «اوتلایر ونچرز» (Outlier Ventures) نشان می‌دهد در شرایطی که علاقه توسعه دهندگان به بیت کوین و اتریوم کمتر و کمتر می‌شود، در یک بازه ۱۲ ماهه که به می ۲۰۲۰ (اردیبهشت 99) ختم شد، میانگین تعداد توسعه‌دهندگانی که در شبکه پولکادات فعالیت می‌کنند ۴۴ درصد افزایش داشته است. بنابراین می‌توان گفت که لقب قاتل اتریوم برای پولکادات خیلی هم اغراق‌آمیز نیست. ویلسون ویتاهام (Wilson Withiam)، یکی از تحلیلگران شرکت مساری (Messari)، می‌گوید:«Polkadot از نظر طراحی و تعداد کاربر کاملا متمایز است.»

حدود ۲۵۳ پروژه، از استیبل کوین گرفته تا شبکه مجازی، در پولکادات توسعه داده می‌شوند. این در حالیست که در اوایل ماه سپتامبر تعداد این پروژه‌ها کمتر از ۲۰۰ عدد بود. بر خلاف شبکه اتریوم که از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند، پولکادات به هر توسعه دهنده اجازه می‌دهد بلاک چین مخصوص خود را ایجاد کند. چنین بلاک چینی می‌تواند با سایر بخش‌های شبکه ارتباط داشته باشد و توسعه دهنده آن نیز می‌تواند میزان کارمزد، سرعت تایید تراکنش و سرعت تولید بلاک‌های جدید را به صورت دلخواه تنظیم کند. آقای وود طی مصاحبه‌ای در مورد قاتل اتریوم توضیح داده است: «در شبکه ما شاهد حضور محصولات نوآورانه‌ای خواهید بود که به خوبی با محیط قراردادهای هوشمند سازگار نیستند. بلاک چین‌های گیمینگ که از تقلب بازیکنان جلوگیری می‌کنند و بلاک چین‌های داخل یک کنسرسیوم، از جمله مواردی هستند که عرضه آنان در یک شبکه قراردادهای هوشمند دشوار است.»

بیشتر بخوانید: آیا ترون قاتل اتریوم است؟ اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز آن کجایند؟

قاتل اتریوم

درباره گوین وود، خالق بلاک چینی که می‌تواند قاتل اتریوم باشد

آقای وود یک برنامه نویس ۴۰ ساله بریتانیایی است که دکترای تجسم موسیقی (Music visualization) دارد. وی درست یک ماه پس از عرضه وایت پیپر اتریوم توسط ویتالیک بوترین، به جمع توسعه‌دهندگان این شبکه اضافه شد. وود اولین مدیر ارشد فناوری (CTO) اتریوم بود و در توسعه آن دسته از ویژگی‌هایی که این بلاک چین را برای توسعه‌دهندگان جذاب کرد، نقشی اساسی داشت. اما او در نهایت به این نتیجه رسید که شبکه اتریوم محدود کننده است و به همین دلیل در سال ۲۰۱۶ پولکادات را ایجاد کرد. Polkadot نام یک طرح نقطه نقطه‌ای است که پایان یا آغازی ندارد؛ یعنی چیزی شبیه به برنامه‌های غیر متمرکز که یک طرح بدون مرکز به شمار می‌آیند.

بیشتر بخوانید: آیا اسمارت چین بایننس – BSC قاتل اتریوم است؟

اما این بلاک چین که برای کسب عنوان قاتل اتریوم موانع بزرگی را پشت سر گذاشته است. طی عرضه اولیه سکه (ICO) این پروژه در سال ۲۰۱۷، چیزی نزدیک به ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری شد. اما به دلیل سوء استفاده یک کاربر از ضعف امنیتی کیف پول پریتی (Parity)، که توسط خود گوین وود توسعه داده شده بود، بخش بزرگی از این مبلغ از دسترس خارج شد. تیم توسعه دهنده این پروژه در سال ۲۰۱۹ مراسمی خصوصی برای جمع‌آوری سرمایه برگزار کرد و در تابستان امسال نیز ۴۳ میلیون دلار دیگر به بودجه آن اضافه شد.

خوش‌بینی بازار نسبت به به ارزش توکن‌های پولکادات که با نماد Dot شناخته می‌شوند، به وضوح قابل مشاهده است. ارزش بازار این رمز ارز از اواسط اوت (مرداد ماه) ۲۵ درصد افزایش داشته و در اکنون در حوالی ۳.۷۵ میلیارد دلار قرار دارد. بنابراین پولکادات از نظر ارزش بازار هشتمین رمز ارز بزرگ دنیاست و بالاتر لایت کوین قرار گرفته که یکی از قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. دن مورهد، بنیان گذار شرکت مدیریت سرمایه پانترا کپیتال (Pantera Capital) که با پولکادات چندین معامله انجام داده، در مورد قاتل احتمالی شبکه اتریوم گفته است:

پولکادات با ارزشی معادل ۱۰ درصد از ارزش اتریوم معامله می‌شود و از نظر ما، شانس این رمز ارز برای رقابت با اتریوم خیلی بیشتر از ۱۰ درصد است.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)