چرا 11،500 دلار مهم‌ترین سطح قیمتی برای بیت کوین است؟


کندل هفتگی قیمت بیت کوین به احتمال زیاد برای اولین بار از اوت 2019 (مرداد 98) در هفته آینده بالای 11،500 دلار بسته شود. چرا این سطح قیمتی برای BTC مهم است؟

قیمت بیت کوین در حال حاضر بالای 11،500 دلار نوسان دارد و به یکی از سطوح تکنیکال مهم خود نزدیک شده است. برخی از تریدرها گفته‌اند برای تائید آغاز یک چرخه صعودی جدید، 11،500 دلار مهم‌ترین سطح قیمتی بیت کوین است. اگر قیمت این ارز دیجیتال در تاریخ 10 اوت (20 مرداد) بالای 11،500 دلار بسته شود، بالاترین کندل هفتگی از اواسط سال 2019 تا کنون را ایجاد خواهد کرد. کندل هفتگی ماه اوت سال 2019، کمی بالاتر از 11،500 دلار بسته شده بود. به عبارت دیگر، بسته شدن قیمت بالای این سطح، بهترین کندل هفتگی را از زمان بازار صعودی سال 2017 تا کنون برای ارز دیجیتال Bitcoin رقم خواهد زد.

شکست ساختار بازار بیت کوین در صورت بسته شدن قیمت بالای 11،500 دلار

از آنجایی که به اعتقاد بسیاری از افراد، کندل قیمتی هفته آینده امکان ادامه بازار صعودی بیت کوین را مشخص خواهد کرد، تریدرها چشم به این سطح دوخته‌اند. از نظر تحلیل تکنیکال، تا زمان شکست کامل سطح 11،500 دلاری در چارت هفتگی، این سطح مقاومت به قوت خود باقی خواهد ماند. یکی از معامله‌گران مطرح بازار گفته:

11،500 دلار مهم‌ترین سطح قیمتی برای بیت کوین است.

چارت هفتگی قیمت بیت کوین بهمراه سطوح حمایت و مقاومت
چارت هفتگی قیمت بیت کوین بهمراه سطوح حمایت و مقاومت

زمانی که قیمت Bitcoin در تاریخ 2 اوت (12 مرداد) به 12،000 دلار رسید، برخی از تحلیلگران گفتند این رمز ارز، ساختار بازار خود را شکسته است. اگر این استدلال درست باشد، از نظر تئوری، هنوز جا برای رسیدن به مقاومت‌های بالاتر 14،000 و 17،000 دلار وجود دارد.

به اعتقاد سون هنقیش (Sven Henrich)، یکی از تحلیلگران نورث‌من تریدر (NorthmanTrader)، سطح قیمتی بیت کوین به سوی 17،000 دلار در حرکت است. از نظر وی، برای اینکه روند صعودی بلند مدت دست نخورده باقی بماند، قیمت BTC باید بالای 10،500 دلار نگه داشته شود. وی افزود:

در نظر داشته باشید یک شکست قیمت، در صورت پایداری صعودی خواهد بود. به معنای دیگر، تا زمانی که بیت کوین بالای خط روند بماند، از نظر تکنیکال هنوز جا برای افزایش قیمت وجود دارد. اما از طرفی هم داخل فاز تحکیم در الگوی فالینگ وج، یک الگوی صعودی ظاهر شده که منجر به رشد قیمت تا 17،000 دلار خواهد شد.

سناریو تکنیکال روند صعودی بلند مدت قیمت بیت کوین
سناریو تکنیکال روند صعودی بلند مدت قیمت بیت کوین

متغیرهای سطح قیمتی بیت کوین در سناریوهای صعودی و نزولی

تحلیلگران به فاکتورها و عوامل بزرگی اشاره کرده‌اند که در کوتاه مدت، منجر به تقویت احساسات در بازار و ترغیب تریدرها به خرید بیت کوین خواهد شد. یکی از مهم‌ترین این عوامل، کاهش ارزش دلار آمریکاست. در کل، حجم معاملات در بازارهای مختلف نظیر بازار خرد و نهادی رو به افزایش است. به عنوان مثال، تعداد قراردادهای تسویه نشده معاملات آتی (فیوچرز) بیت کوین در CME به سقف تاریخی جدیدی رسیده است. علیرغم لیکوئید شدن حجم عظیمی از پوزیشن‌ها در تاریخ 2 اوت (12 مرداد)، بیت کوین با پایدرای نسبی توانست بالای سطح قیمتی 10،500 دلار بماند.

با اینکه فاکتورهای دیگری در سناریو صعودی Bitcoin نقش دارند، اما این ارز دیجیتال در کوتاه مدت با دو ریسک روبرو است. اولا، تا زمانی که سطح 12،000 دلار کاملا شکسته نشود، ریسک مقاوت بالاسری BTC پابرجا می‌ماند. دوما، معیارهای تکنیکال مختلفی از جمله فاندینگ ریت (funding rate) و شاخص حرص (که در حال حاضر برابر با 75 درصد یا گرید – Greed است)، نشانه‌ای از وجود تورم قیمت در بازار هستند.

با این حال، مشخص نیست معیارهای درون شبکه‌ای نظیر رسیدن تعداد هودلرها به سقف تاریخی جدید، می‌تواند این ریسک‌های بالقوه را از بین ببرد یا خیر. برای حال حاضر، تا زمان بسته شدن کندل هفتگی بیت کوین بالای سطح قیمتی 11،500 دلار، چشم‌انداز بازار صعودی بوده و توجهات به سوی دلار و بازار سهام متمرکز خواهد بود.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)