چرا بیت کوین در شکست مقاومت 12000 دلاری ناتوان است؟


طی ۱۰ روز اخیر قیمت بیت کوین برای دومین بار در شکست مقاومت 12000 دلاری ناکام بوده است؛‌ دلیل این ناتوانی چیست و آینده BTC چگونه خواهد بود؟

ثبات قیمت در نزدیکی یک سطح مقاومت بزرگ، معمولا به عنوان نشانی از احتمال ادامه روند صعودی است. ثبات قیمت یعنی فروشندگان بیت کوین، قادر به پایین آوردن قیمت این ارز دیجیتال به یک سطح حساس و حیاتی نیستند. به اعتقاد تحلیل‌گران تکنیکال، اگر قیمت BTC از سطح مقاومت کلیدی 10,500 دلاری پایین‌تر نرود، ساختار صعودی بازار حفظ خواهد شد. همزمانی شرایط مناسب جهانی و ساختار سرزنده بازار، باعث شده تا دیدگاه‌ها نسبت به آینده بیت کوین مثبت‌تر باشند. اما با این حال، سرمایه گذاران در مورد موانع کوتاه مدتی که Bitcoin با آنان روبروست، ابراز نگرانی کرده‌اند. بنابراین سوال مهم این است که چرا بیت کوین در شکست مقاومت 12000 دلاری ناکام بوده؟

مقاومت 12000 دلاری بیت کوین و ادامه روند صعودی

پیش بینی‌هایی که در مورد ادامه یافتن روند صعودی قیمت BTC در کوتاه مدت صورت می‌گیرد، بر اساس یک فاکتور مهم موجود در ساختار بلند مدت بازار است. آنالیزگران می‌گویند نمودارهای بلند مدت بیت کوین نظیر چارت‌های ماهانه، به یک شکست مقاومت واضح (همان مقاومت 12000 دلاری) اشاره دارند. بررسی این چارت‌ها نشان می‌دهد اگر Bitcoin، پس از مدتی طولانی از یک محدوده قیمتی خاص رها شود، افزایش قیمت خواهیم داشت؛ چراکه در طول تاریخ بیت کوین، چنین اتفاقی بیشتر مواقع به افزایش قیمت منجر شده است. در ضمن این پیش بینی اگر بر اساس چارت‌های بلند مدت باشد، احتمال رخداد آن بیشتر خواهد بود.

رائول پال (Raoul Pal)، مدیر عامل گلوبال ماکرو اینوستر (Global Macro Investor) می‌گوید:

در روزهای اولیه یک اتفاق بزرگ قرار داریم و موسسات بالاخره به حرف سرمایه‌گذاران شخصی رسیده‌اند؛ آینده متعلق به بیت کوین است و قیمت آن نیز شگفت انگیز خواهد بود.

از سال ۲۰۱۷ تاکنون و با نزدیک شدن قیمت بیت کوین به مرز ۲۰,۰۰۰ دلاری، این ارز دیجیتال قیمت‌های مختلفی را تجربه کرده است. این رمز ارز در سال ۲۰۱۸، تا ۳,۱۵۰ دلار ریزش کرد و در ژوئیه ۲۰۱۹ (تیر 98) نیز به بالاترین قیمت خود در این سه سال گذشته، یعنی ۱۴,۰۰۰ دلار رسید. بیت کوین به تازگی با شکست مقاومت ۱۱,۵۰۰ دلاری و تایید آن در چارت‌های هفتگی و ماهانه، باعث شده تا بازار به روند صعودی قیمت در طولانی مدت امیدوار باشد و اکنون، داده‌های مختلفی برای حمایت از این ادعا وجود دارد.

شکست مقاومت

کایل دیویس (Kyle Davis)، یکی از بنیان‌گذاران تری اَروز کپیتال (Three Arrows Capital) به این موضوع اشاره کرده که در بازار معاملات آپشن (اختیار معامله)، فاصله اندکی بین ۱۴ و ۲۰ هزار دلار وجود دارد. آقای دیوس با توجه به داده‌های صرافی اوراق مشتقه دریبیت (Deribit)، اذعان داشت که شکست مقاومت ۱۴,۰۰۰ دلاری، می‌تواند افزایش قیمت بعدی BTC تا سقف ۲۰,۰۰۰ دلاری را بهمراه داشته باشد.

بعضی از تریدرهای بیت کوین نیز نسبت به ساختار فعلی بازار ابراز امیدواری کرده‌اند. یکی از این تریدرها به نام اسکات ملکر (Scott Melker) می‌گوید جذب ریزش‌های قیمت BTC توسط معامله‌گران، نشانی از ادامه یافتن روند صعودی است: “اکنون زمان خرید بیت کوین در افت قیمت است و باید از هر فرصتی که می‌توان طی آن بیت کوین را با قیمت پایین‌تر خریداری کرد، نهایت استفاده را برد. چارت این رمز ارز روند صعودی را دنبال می‌کند و شکی در آن نیست.”

در چارت ۴ ساعته‌ای که توسط آقای ملکر بررسی شده بود، چهار افت قیمت حداکثری مشاهده شد. این نوع تغییرات قیمت، در تحلیل تکنیکال عنصری مثبت بوده و قدرت خریداران را نشان می‌دهد. طی ۱۰ روز گذشته، هر ریزش قیمت بیت کوین، با افزایش میزان خرید و بازگشت قیمت همراه بود.

با توجه به شرایط مطلوب فاکتورهای تکنیکال، دیدگاه‌ها نسبت به قیمت BTC مثبت‌تر شده و داده‌های درون شبکه‌ای نیز به بهبود بیشتر این دیدگاه‌ها کمک شایانی می‌کنند. بر اساس داده‌های شرکت اینتودبلاک (IntoTheBlock)، سرویس فراهم کننده داده‌های درون شبکه‌ای بازار، تعداد هودل – HODL کنندگان بیت کوین به طرز قابل توجهی افزایش یافته است:

روند نگهداری بیت کوین در حال افزایش است و تعداد هودل کنندگان این ارز مجازی طی ۱۲ ماه اخیر، افزایش ۴ میلیونی را تجربه کرده است. تا نهم اوت (19 مرداد)، بیش از ۲۰.۴۷ میلیون آدرس، ۱۱.۵۱ میلیون BTC را به مدت بیش از یک سال نگهداری کرده‌اند.

شکست مقاومت 12000 دلاری پیش روی بیت کوین و عبور از موانع کوتاه مدت

در کوتاه مدت، بیت کوین با دو مانع رو به رو است: اولین مانع فراکتال (Fractal) تاریخی بوده و دومی، کاهش اندک لیکوییدیتی (Liquidity) است. این دو عامل می‌توانند در کوتاه مدت فشار فروش BTC را افزایش دهند، ولی با توجه به داده‌های چند هفته گذشته می‌توان گفت دیدگاه‌ها به طور کلی، نسبت به بیت کوین هم‌چنان مثبت است.

نیک یارمچوک (Nik Yaremchuk)، یکی دیگر از تریدرهای حوزه رمز ارزهاست که می‌گوید فراکتال‌های تاریخی، به افت قیمت در کوتاه مدت اشاره دارند. وی روند فعلی قیمت بیت کوین را با روند مشاهده شده در ماه می (یعنی ۳ ماه پیش) مقایسه کرده است. ۳ ماه پیش به نظر می‌رسید که بیت کوین در آستانه شکست مقاومت خود قرار دارد، ولی در نهایت با اصلاح قیمت رو به رو شد:

از ماه می تاکنون با یک فراکتال روبرو هستیم و مدتی است که در یک محدوده قیمت مشخص قرار گرفته‌ایم. فکر نمی‌کنم برای مدت زیادی در این محدوده بمانیم، ولی بنظرم یک افت قیمت دیگر در راه است.

این فراکتال با کاهش اندک نقدینگی بیت کوین همراه شده است. شرکت تحقیقات بازار گلس نود (Glassnode) اعلام کرده میزان تراکنش‌های Bitcoin در حد سالمی قرار دارند، ولی اندکی کاهش یافته‌اند:

لیکوییدیتی به صورت کلی کاهش اندکی داشته و ۳ واحد از آن، به دلیل افت میزان نقدینگی در تراکنش‌ها کسر شده است. این اتفاق به دلیل کاهش میزان تراکنش‌های درون شبکه‌ای طی هفته گذشته رخ داده است. البته میانگین کلی تراکنش‌ها نسبت به دوره قبل از صعودی شدن بازار، نسبتا افزایش یافته است.

دنیس وینوکوروف (Denis Vinokourov)، رئیس بخش تحقیقاتی پلتفرم معاملاتی بی‌کوانت (BeQuant) می‌گوید عدم شکست مقاومت 12000 دلاری بیت کوین لزوما چیز بدی نیست. اصلاح قیمت پس از یک افزایش ناگهانی، باعث ایجاد ثبات در بازار شده و فرصت مناسبی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند:

اصلاح قیمت پس رخ دادن یک روند صعودی قوی، نشانی از سالم بودن جریان دوطرفه بازار است. عدم شکست مقاومت لزوما چیز بدی نیست؛ چراکه به تریدرها اجازه می‌دهد وضعیت بازار را بررسی کرده و خود را با توجه به جریان بازار و سرمایه گذاران بلند مدت، هماهنگ کنند.

عوامل تاثیر گذار بر بازار رمز ارزها

طی هفته‌های آتی، چندین عامل مختلف می‌توانند روی قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بزرگ بازار تاثیرگذار باشند. از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به روند صعودی آلت کوین‌ها اشاره کرد. در هفته‌های اخیر آلت کوین‌ها، به خصوص از نوع غیرمتمرکز، افزایش قیمت‌های قابل توجهی نسبت به سایر رمز ارزها داشته‌اند.

برای مثال از اول اوت (11 مرداد)، توکن بند – BAND پلتفرم بند پروتکل – Band Protocol و همچنین توکن لینک – LINK پلتفرم چین لینک – Chainlink، به ترتیب افزایش‌های ۳۴۳ و ۸۸ درصدی داشته و به بالاترین قیمت ماهانه رسیده‌اند.

آقای وینوکوروف گفته تمایل بازار برای انجام معاملات پرریسک‌تر با آلت کوین‌ها، فضای مثبت بازار را نشان می‌دهد:

جالب است بدانید که نسبت به یک سال پیش، شاخص MVIS برای دارایی‌های کوچک‌تر با افزایش ۷۴.۵۱ درصدی همراه بوده و برای دارایی‌های بزرگ‌تر نیز ۷۴.۲۳ درصد افزایش یافته است. افزایش ریسک پذیری و تمایل بازار برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای کوچک، به صورت کلی برای همه دارایی‌های بازار خوب است.

ترکیبی از ساختار مطلوب بازار در نگاه طولانی مدت و داده های مثبت درون شبکه‌ای، باعث شده فضای امیداور کننده‌ای برای نگهداری بلند مدت بیت کوین ایجاد شود. اما در کوتاه مدت، بعضی از افراد یک افت قیمت جزئی را پیش بینی می‌کنند، که در این صورت، بدون شک از تب و تاب فعلی بازار خواهد کاست.ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
Masoud

حجم بازار بیت کوین در صفحه اول سایت اشتباه درج شده.