معاملات آتی یا ترید بیت کوین در معاملات اسپات؟ کدام یک بهتر است؟


معاملات آتی بیت کوین چیست؟ چه تفاوتی با ترید معمول یا معاملات اسپات بیت کوین دارد؟ کدام یک بهتر است؟ در این مقاله قرار است به این سوالات پاسخ دهیم.

تعداد زیادی از صرافی های ارز دیجیتال عرضه کننده معاملات آتی بیت کوین و آلت کوین‌ها هستند، اما آیا سرمایه گذاران خرد نیز می‌توانند در این ابزار قدرتمند سرمایه گذاری کنند؟ تعداد صرافی‌هایی که قراردادهای آتی بیت کوین را ارایه می‌دهند، روز به روز در حال افزایش است. تاکنون صرافی‌هایی مانند بایننس، کراکن، FTX، بیت فینکس و بای‌بیت نام خود را به لیست این صرافی‌ها اضافه کرده‌اند. پلتفرم بکت نیز از ارائه دهنده قراردادهای آتی برای نهادهاست. حجم معاملات نیز در این صرافی‌ها در حال افزایش است و این امر علاقه‌ی تریدرها را در این حوزه نشان میدهد.

اما استفاده از معاملات آتی مزایای بسیاری دارد. تریدرهایی که از معاملات آتی استفاده می‌کنند، می‌توانند ریسک‌های ناشی از نوسانات بازار را پوشش داده و در هنگام مواجهه با نوسانات بازار، آرامش خودشان را حفظ کنند.

از معاملات آتی برای کاهش ریسک و لوریج کردن معاملات استفاده میشود. تریدهای حرفه‌ای برای انتخاب پوزیشن بهتر در هر دو طرف بازار، معمولا از قراردادهای آتی استفاده می‌کنند. در این مقاله ما به بررسی مکانیسم اصلی این ابزار، هزینه‌های پنهان و برخی از استراتژی‌های معاملاتی که تریدرهای حرفه‌ای جهت سود بردن از مزایای آن بطور منظم از آن‌ها استفاده می‌کنند، خواهیم پرداخت.

معاملات آتی چیست؟

به بیانی ساده، قرارداد آتی عبارت است از توافق نامه‌ای برای خرید یا فروش یک دارایی در آینده و با قیمتی از پیش تعیین شده. از آنجایی که ارزش معاملات آتی ه یک دارایی مورد معامله بستگی دارد، قراردادهاتی آتی نیز به عنوان یک ابزار مشتقه شناخته می‌شوند.

معاملات آتی در ابتدا برای معامله کالاهایی نظیر طلا، روغن و گندم استفاده می‌شدند. این ابزار مالی به تولید کنندگان (مثلا کشاورزان و معدنی‌چی‌ها) اجازه می‌دهد که با امکان توافق بر سر یک قیمت مشخص و پرداخت مبلغی به عنوان بیعانه، ریسک مالی خود را بهتر مدیریت کنند. از طرف دیگر، یک شرکت هواپیمایی هم با استفاده از این قراردادها می‌تواند هزینه سوخت خودش را پوشش بدهد، که این امر به نغع  هر دو طرف معامله است.

خریدار، که در معاملات آتی در موقعیت لانگ قرار دارد، به افزایش قیمت دارایی مورد نظر امیدوار است. اما فروشنده که در موقعیت شورت قرار دارد، برای کسب سود، بر روی کاهش قیمت کالای مورد معامله شرط میبندد.

یکی از مسائل مربوط به معاملات آتی این است که به تریدر اجازه می‌دهد بدون داشتن یک سپرده به صورت ارز فیات و یا استیبل کوین در صرافی ها،  استیک (stake) خود را کاهش دهد. یک خریدار می‌تواند در دوره تعطیلات بانکی یا بازپرداخت پول، پوزیشن خودش را ارتقاء دهد.

ماینرهای ارز دیجیتال نیز با پوشش درآمدهای آتی و کاهش عدم قطعیت جریان نقدی، از مزایای این ابزار  معاملاتی بهره‌مند می‌شوند. بنابراین میتوانیم مثال‌های زیادی از تریدرهای حرفه‌ای و خردی که با استفاده از معاملات آتی کسب سود میکنند، ارائه کنیم.

قرادادهای آتی در مقایسه با قراردادهای مارجین و اسپات

هر قرارداد آتی نیاز به یک خریدار و یک فروشنده با اندازه مشابه  (مقدار دایی در حال خرید و فروش) و تاریخ سررسید دارد. هیچ راهی وجود ندارد که بتوان یک موقعیت شورت (short) یا لانگ (long) دیگر ایجاد کرد. چنین توازن دائمی، فرق اصلی میان معالات آتی با معاملات مارجین است که در آن‌ها تریدیها، باید دارایی مورد معامله را قرض بگیرند تا از اهرم (لوریج) استفاده کنند.

معامله اسپات بدین معناست که تسویه حساب در همان زمان انجام معامله، انجام می‎شود. در معاملات اسپات، شما به عنوان یک خریدار ارز دیجیتل دریافت میکنید و فروشنده، ارز فیات، استیبل کوین (یا هر دارایی دیگری) را دریافت میکند. 

اما در معاملات آتی، هر دو طرف معامله یک مبلغ مشخص (margin) را پرداخت میکنند، بنابراین در ابتدای معامله هیچ کس چیزی دریافت نمیکند.

توجه به این نکته هم ضروری است که معاملات آتی هماند معاملات اسپات، در یک “دفتر سفارش (order book)” انجام نمی‌شوند. بلکه قیمت آن‌ها اغلب می‌تواند متفاوت از قیمت در بازار اسپات باشد. حتی اگر کسی در بایننس فیوچرز هم معامله کند، قیمت آتی می‌تواند متفاوت با قیمت اسپات در بازار عادی باشد.

دلیل تفاوت قیمت گذاری در معاملات آتی و اسپات

همانطور که قبلاً ذکر شد، هنگام ترید در بازار اسپات، سفارش بلافاصله تسویه می‌شود. اما در صورتی که قرار باشد فروش یک دارایی از طریق معاملات آتی انجام شود، فروشنده این تسویه حساب را به تعویق می‌اندازد و بعضی اوقات بسته به شرایط بازار، تقاضای پول بیشتر (یا کمتری) می‌کند. اما نکته اینجاست که برای جلوگیری از دستکاری بازار، مارجین در قیمت معاملاتی یک قرارداد محاسبه نمی‌شود.

صرافی های اوراق مشتقه، معمولاً ایندکس‌هایی ایجاد می کنند، که تحت عنوان “قیمت منصفانه” شناخته و از طریق میانگین قیمت صرافی‌های اسپات، محاسبه می‌شوند.

با انجام این کار، صرافی ارائه دهنده معاملات آتی ، انگیزه افرادی که می‌خواهند قیمت را دستکاری کند را از بین می‌برد. از قیمت منصفانه یک دارایی مورد معامله، برای تعیین اینکه آیا یک پوزیشن، بیش از حد از مارجین استفاه کرده است یا خیر، استفاده می‌شود و در صورتی که جواب مثبت باشد این پوزیشن باید به اجبار بسته شود.

کارکردهای اصلی معاملات آتی

امکان فروش (شورت کردن) یک قرارداد آتی و بعدا خرید مجدد به همان مبلغ وجود دارد. نکته اصلی در اینجا مارجین واریز شده توسط هر دو  طرف برای انجام معامله است. وقتی حرکت بازار رو به بالا باشد، مارجین از فروشنده (پوزیشن شورت) به خریدار (پوزیشن لانگ) منتقل می‌شود. این فرآیند به صورت اتوماتیک و در هر لحظه اتفاق می‌افتد، چراکه براساس “قیمت عادلانه” محاسبه شده است.

بیایید مثالی را در نظر بگیریم: فرض کنید شما می‌خواهید 100 تتر به حساب بایننس فیوچرز خود واریز و 1،000 واحد قرارداد آتی بیت کوین را با لوریج 10 خریداری (لانگ) کنید. در این صورت شما به عنوان یک خریدار نمی‌توانید مبلغ واریزی به معامله آتی را پس بگیرید و یا آن را به حساب عادی صرافی بایننس خود منتقل کنید. چرا؟ چون یک قرارداد آتی همانند یک قراداد عادی بیت کوین نیست.

ترید در بایننس فیوچرز
ترید در بایننس فیوچرز

همانطور که در تصویر بالا میبینید، یک سفارش به مبلغ 0.114 بیت کوین که 1000 دلار ارزش دارد، فقط 49.87 دلار هزینه خواهد داشت. این “هزینه” همان مارجین اولیه‌ای است که باید برای خرید این پوزیشن بپردازید. اگر قیمت بیت کوین (قیمت منصفانه) مورد معامله شروع به کاهش کند، هزینه اولیه بزرگتری نیز نیاز است.

هر دو طرف معامله باید مبلغی را به عنوان مارجین واریز کنند، البته این مبلغ می‌تواند با توجه به شرایط بازار متفاوت باشد. یک هزینه ضمنی نیز برای این قرارداد فیوچر Perpetual یا دائمی در نظر گرفته می‌شود. اکثر معاملات آتی ارزهای دیجیتال هرگز منقضی نمی‌شوند. بنابراین از نظر تئوری، ممکن است شما به عنوان یک سرمایه‌گذار هیچ وقت نیازی به بستن پوزیشن خود نداشته باشید.

مزایای بیشتر معاملات آتی در مقایسه با معاملات اسپات

یک مزیت دیگر این است که اگر شما به عنوان خریدار 1000 دلار برای سرمایه‌گذاری داشته باشید، می‌توانید از این مبلغ برای سایر معاملات کوتاه مدت هم استفاده کنید. مثلا، میتوانید 200 دلار آن را برای 0.114 پوزیشن آتی بیت کوین بپردازید و 800 دلار دیگر را صرف خرید پوزیشن لوریج شده آلت کوین‌ها کنید.

برخی از تریدرها از واریز مبالغ زیاد به صرافی‌ها احساس راحتی نمی‌کنند. بنابراین اگر شما هم از این دست از تریدرها هستید، معاملات اهرمی (لوریج شده) می‌تواند میزان ضرر و زیان در بازار را کاهش داده و به این وسیله این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا پوزیشن بازار اسپات خود را در بخش‌های کوچکتر بفروشید.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)