آیا تنظیم سختی ماینینگ بیت کوین نظریه مارپیچ مرگ را اثبات می‌کند؟


بیت کوین اخیرا دو تنظیم سختی ماینینگ عظیم را تجربه کرده است. آیا افزایش سختی استخراج نشان دهنده خروج ماینرها و کاهش هش ریت شبکه خواهد بود؟

از زمان هاوینگ بیت کوین، این رمز ارز دو تنظیم سختی استخراج بسیار بزرگ را تجربه کرده که موجب پیدایش نظریات و فرضیه‌های مختلفی درباره آینده آن شده است. قبل از رویداد هاوینگ (halving) اخیر، بسیاری از افراد “مارپیچ مرگ” را برای ارز دیجیتال Bitcoin پیش‌بینی کردند. این نظریه بر اساس خروج ماینرها به دلیل کاهش سودآوری فعالیت‌های ماینینگ به دنبال نصف شدن پاداش استخراج بلاک شکل گرفت. در نتیجه این فرضیه، هش ریت شبکه کاهش یافته و تایم بلاک افزایش می‌یابد، یعنی درآمد ماینرها کاهش بیشتری داشته و منجر به خروج اکثر آن‌ها از شبکه می‌شود. این حلقه تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که کسی برای ماین کردن و استخراج بیت کوین باقی نماند.

تنظیم سختی استخراج و ماینینگ بیت کوین

تنظیم سختی ماینینگ بیت کوین
تنظیم سختی استخراج بیت کوین

در 20 سپتامبر (30 شهریور 99)، بیت کوین یکی از بزرگترین تنظیم های صعودی سختی ماینینگ را در طول تاریخ تجربه کرد. در واقع، این دومین تنظیم صعودی عظیم از زمان هاوینگ است. بنابراین، آیا قرار است پیش‌بینی مارپیچ مرگ به حقیقت بپیوندد؟

تایم بلاک و هش ریت بیت کوین
هش ریت و تایم بلاک بیت کوین

برای پاسخ به این سوال، در ابتدا باید بدانیم که چه عواملی باعث تنظیم سختی استخراج می‌شوند. تمام ماینرهای بیت کوین برای حل بلاک بعدی در حال رقابت با یکدیگر هستند. هرچه شبکه از قدرت هش (hashpower) بیشتری برخوردار باشد، این امر سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد. خاق بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، برای اطمینان از اینکه نرخ تولید در هر بلاک یک وقفه ده دقیقه‌ای داشته باشد، یک ویژگی را در این پروتکل تعبیه کرده که تقریبا در هر دو هفته سختی ماینینگ را تنظیم می‌کند. اگر در طی این دوره زمانی، تایم میان بلاک‌ها پایین‌تر از این نقطه مشخص برسد، سختی به صورت صعودی تنظیم می‌شود. اگر تایم میان بلاک‌ها بالاتر از این حد تعیین شده باشد، عکس این عملیات اتفاق می‌افتد. از آنجایی که این دو تنظیم اخیر در نتیجه افزایش بسیار زیاد قدرت هش بوده، بنابراین به نظر می‌رسد که این جریان بیشتر نشان دهنده سلامت عالی شبکه بیت کوین است تا سناریوی مارپیچ مرگ!

منبع: cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)