ارزش بیت کوین های توکن شده در دیفای به 1 میلیارد دلار رسید


در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار واحد از بیت کوین های توکن شده در پلتفرم سیستم مالی غیر متمرکز وجود دارد، که بیش از نیمی از آن‌ها طی ۳۰ روز گذشته صادر شده‌اند.

ارزش بیت کوین های توکن شده که برای استفاده در پروتکل‌های دیفای شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند، از مرز ۱ میلیارد دلار عبور کرده است. کمتر از ۴ ماه پیش، کل ارزش قفل شده در امور مالی غیرمتمرکز (TVL) ارزشی مشابه با این مبلغ داشت. بر اساس داده‌های دیفای پالس (DeFi Pulse)، چیزی نزدیک به 98،300 بیت کوین که 1.05 میلیارد دلار ارزش دارند با استفاده از پروتکل‌هایی به جز شبکه لایتنینگ (Lightning Network) به توکن دیفای تبدیل شده‌اند. این یعنی BTC، بیش از ۱۲ درصد از کل ارزش بازار DeFi که معادل ۸.۵۷ میلیارد دلار است را تشکیل می‌دهد.

 بیت کوین های توکن شده

این حجم از تقاضا برای بیت کوین ‌های توکن شده نشان می‌دهد محبوبیت پروتکل‌های اتریومی که برای هودلرهای بیت کوین سودآوری دارند، در حال افزایش است. در ابتدای ماه ژوئن امسال، کل ارزش قفل شده دیفای ۱.۰۵ میلیارد دلار بود که از این مبلغ، ۴۷.۵ میلیون دلار یا ۴.۷ درصد به توکن‌های BTC مربوط می‌شدند. اما اکنون سهم بیت کوین در ارزش بازار DeFi یا سیستم مالی غیرمتمرکز تنها در عرض ۳ ماه و نیم، بیش از ۱۵۰ درصد افزایش داشته است. این در حالی‌ست که شبکه لایتنینگ از زمان شروع به کار خود در ماه مارس سال ۲۰۱۸ (اسفند 97) تاکنون، تنها توانسته ۱۱۰۰ واحد Bitcoin جذب کند که ارزشی معادل با ۱۱.۵ میلیون دلار دارند.

اکثر بیت کوین های توکن شده در دیفای از نوع WBTC هستند

در ماه ژوئن (خرداد)، بخش عمده بیت کوین های توکن شده در دیفای از نوع رپد بیت کوین یا WBTC بودند؛ اما عرضه ماشین مجازی غیر متمرکز رن (RenVM) و توکن RenBTC، در کنار پروتکل‌های توکن سازی ایجاد شده توسط سرمایه مردمی مثل BTC++ که امسال توسط پای دائو (PieDAO) عرضه شد، موجب پررنگ‌تر شدن حضور بیت کوین در حوزه DeFi شده‌اند.

بیشتر بخوانید: توکن بیت کوین بر بستر اتریوم چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟

پروتکل‌های توکن سازی BTC کاربران را قادر می‌سازند تا با قفل کردن بیت کوین‌هایشان، توکن نماینده آن را با استاندارد ERC20 بسازند. بدین ترتیب مالک Bitcoin می‌تواند با استفاده بیت کوین های توکن شده اش، از قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم استفاده کند. توکن WBTC از اواخر نوامبر سال ۲۰۱۸ (آبان 97) تاکنون بیش از ۵۶،۸۰۰ واحد بیت کوین جذب کرده که ارزشی معادل با ۶۰۵.۵ میلیون دلار دارد. رتبه نخست متعلق به این توکن است، اما ماشین مجازی رن که در ماه می (اردیبهشت) سال میلادی جاری عرضه شده است نیز برای ۲۱،۵۰۰ بیت کوین که ارزشی معادل با ۲۳۰ میلیون دلار دارند، توکن صادر کرده است و رقیب اصلی WBTC محسوب می‌شود.

بیت کوین های توکن شده

در طی ۳۰ روز گذشته تعداد بیت کوین های توکن شده این دو ارز دیجیتال ۲ برابر شده است، اما WBTC هنوز هم نسبت به RenBTC حجم بیشتری را به خود جذب می‌کند. میزان بیت کوین‌های جذب شده توسط WBTC از ۲۸،۳۶۰ به ۵۶،۸۵۰ عدد افزایش یافته و RenBTC هم از ۱۰ هزار واحد BTC، به ۲۱،۵۱۰ عدد رسیده است. جالب است بدانید در طی ۹۰ روز گذشته این دو پروژه بیش از ۸۵۰ درصد رشد داشته‌اند. تنها در ماه ژوئن، ۱۹ واحد WBTC به نمایندگی از ۵،۸۳۹ بیت کوین صادر شده‌اند، و توکن RenBTC نیز برای ۱۵۵ واحد بیت کوین توکن صادر کرده است.

بیت کوین های توکن شده

کرو فایننس (Curve Finance) از نظر داشتن بیت کوین های توکن شده رتبه نخست را در میان پروتکل‌های ییلد فارمینگ (Yield Farming) در اختیار دارد. توکن‌های BTC این پروتکل برابر با ۲۷،۶۰۰ عدد است که ارزشی معادل با ۲۹۵ میلیون دلار دارند. پروتکل آوه (Aave) با ۱۷،۸۰۰ واحد بیت کوین (۱۹۰.۵ میلیون دلار) و پروتکل بلنسر (Balancer) با ۹،۵۰۰ واحد بیت کوین (۱۰۱.۶ میلیون دلار) به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را در اختیار دارند. این سه پروتکل روی هم رفته بیش از نیمی از BTC های توکن شده را جذب کرده‌اند.

در حال حاضر تنها برای ۰.۴۷ درصد از کل بیت کوین‌های موجود توکن صادر شده است، اما با این حال انتظار می‌رود در ماه و سال‌های آتی این رقم افزایش قابل توجهی را تجربه کند.

منبع: cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)