احتمال تغییر روند قیمت بیت کوین توسط تازه‌ترین حرکات نهنگ‌ها


تجمع گروهی از نهگ‌ها در سطح ۱۰،۴۰۷ دلاری، یک منطقه حمایتی قوی ایجاد کرده و بنابراین در آینده نزدیک، احتمال تغییر روند قیمت بیت کوین وجود دارد.

تجمع اخیر نهنگ‌های بیت کوین نشان می‌دهد که احتمال صعودی شدن روند قیمت BTC، پس از عبور از سطح ۱۰،۷۰۰ دلاری وجود دارد. در طی دو روز گذشته، قیمت Bitcoin تقریبا ۶ درصد افزایش داشته و از ۱۰،۱۳۵ به ۱۰،۷۵۵ دلار رسیده است. تجمع گروهی از نهنگ‌ها زمانی اتفاق افتاده که سرمایه گذاران بزرگ، به جمع آوری BTC می‌پردازند و برای مدتی طولانی از انتقال یا فروش بیت کوین های خود خودداری می‌کنند. این اتفاق معمولا بدین معناست که نهنگ‌ها در انتظار افزایش قیمت BTC در کوتاه مدت هستند.

احتمال تغییر روند قیمت بیت کوین

شرکت تحلیلی «ویل‌مپ» (Whalemap) که فعالیت‌های نهنگ‌ها در بلاک چین‌های مختلف را بررسی می‌کند، سطح‌های ۱۰۴۰۷، ۱۰۵۷۰ و ۱۰۶۶۷ دلاری را به عنوان محل تجمع نهنگ‌های بیت کوین معرفی کرده است. اگر قیمت BTC از ۱۰۷۰۰ دلار عبور کند، این ۳ سطح می‌توانند در کوتاه مدت به منطقه‌های حمایتی تبدیل شوند؛ بنابراین احتمال تغییر روند قیمت بیت کوین بسیار بالاست.

فضای بازار بیت کوین خوش بینانه شده است

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط تحلیلگران شرکت ویل‌مپ، تا زمانی که قیمت بیت کوین از سطح ۱۰،۴۰۷ دلاری پایین‌تر نرود، روند صعودی آن می‌تواند ادامه داشته باشد. این تحلیل گران تاکید کرده‌اند که به دنبال بهبود احساسات در بازار پس از روند صعودی اخیر، خریداران برنده رقابت هستند:

به نظر می‌رسد خریداران برنده رقابت هستند. منطقه‌های حمایتی بسیاری پایین‌تر از سطوح ۱۰،۴۰۷ و ۱۰،۵۷۰ دلاری مشاهده می‌شوند و ۱۰،۵۰۰ دلار نیز سطح حمایتی حجم معاملات (volume profile support) محسوب می‌شود. برای حفظ احتمال تغییر روند قیمت بیت کوین و صعودی شدن آن،‌ قیمت نباید از ۱۰۴۰۷ دلار پایین‌تر بیاید.

یکی از نکات غیر معمول در مورد این افزایش قیمت جدید BTC، جدا شدن روند قیمت آن از روند قیمت طلا است. طی ۲۴ ساعت گذشته، قیمت طلا ۰.۳۲ کاهش داشته، ولی قیمت Bitcoin به بالاتر از سطح ۱۰۷۰۰ دلاری افزایش پیدا کرده است. ویلی وو (Willy Woo)، یکی از از تحلیلگرانی است که می‌گوید این جدا شدن، می‌تواند به معنای قوی‌تر شدن مومنتم بیت کوین باشد:

بیت کوین به زودی از بازارهای سنتی جدا خواهد شد. اما این جدا شدن به به دلیل روند مشاهده شده در منحنی سیگموئید میزان پذیرش (internal adoption s-curve) آن است و نه به خاطر تغییر دید سرمایه گذاران سنتی نسبت به BTC، که اکنون آن را به عنوان یک استراتژی سرمایه گذاری پوشش ریسک می‌بینند.

احتمال تغییر روند قیمت بیت کوین در تحلیل‌های فاندمنتال هم مشاهده می‌شود

علاوه بر چندین فاکتور فنی مختلف که باعث حفظ روند صعودی بیت کوین می‌شوند، تحلیل‌های فاندمنتال فعلی نیز حاکی از یک چشم‌انداز مثبت برای آینده کوتاه مدت BTC هستند. در اوایل هفته جاری، شرکت گلس‌نود (Glassnode) با انتشار داده‌های جدید نشان داد که در ماه سپتامبر، موجودی تعدادی از آدرس‌های بیت کوینی که دارایی‌های کمی در آنان نگه داری می‌شده، به یک‌باره کاهش شدیدی داشته‌اند. تحلیل گران گلس نود می‌گویند این داده‌ها دلیلی برای نگرانی نیست و تاثیری روی فاندمنتال‌های شبکه ندارد:

کاهش میزان موجودی بیت کوین در یک سری از آدرس‌هایی که کمتر ۱ واحد BTC دارایی داشته‌اند، هیچ ارتباطی با فاندمنتال‌های شبکه ندارد. این تغییر صرفا تبادلی بین آدرس‌های داخلی بوده و در واقع، خروجی خرج نشده بیت کوین (UTXO) در چند آدرس مختلف در یک آدرس ادغام شده‌اند.

یکی از تریدرهای ارز دیجیتال به نام ادوارد مورا (Edward Morra) معتقد است که برای تایید شدن احتمال تغییر روند قیمت بیت کوین و صعودی شدن آن، بازار باید از سطح ۱۰،۸۳۰ دلاری عبور کند. اگر BTC در این سطح با مقاومت روبرو شود و به زیر ۱۰،۵۰۰ دلار سقوط کند، منطقه ۹،۸۰۰ تا ۱۰،۸۳۰ دلاری می‌تواند تغییرات قیمت این ارز دیجیتال را برای مدت طولانی راکد کند. در متن توییت وی آمده است: «پایین‌تر از حد مقاومت روزانه و بالاتر از سطح حمایت روزانه = بازار خنثی. در حال حاضر قیمت BTC در سطح ۱۰،۸۳۰ دلاری با کاهشی اندک، که پس از طی شدن روند صعودی معمول است، مواجه شده است. اگر قیمت از این سطح عبور کند، می‌توانید منتظر تلاشی دوباره برای شکستن مقاومت روزانه ۱۱،۲۰۰ دلاری باشید. اگر دوست ندارید در محدوده‌های کوچک معامله کنید، منتظر تشکیل حمایت در سطوح ۹۸۰۰ و ۱۰۱۰۰ دلاری باشید.»

منبع: cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)