نوسانات قیمت بیت کوین احتمالا از این جمعه آغاز خواهد شد


۴۷ درصد از معاملات آپشن یا اختیار معامله بیت کوین این جمعه منقضی خواهند شد و این یعنی احتمالا در آستانه موج جدیدی از نوسانات قیمت BTC قرار داریم.

در حال حاضر تعداد قراردادهای تسویه نشده آپشن بیت کوین تنها ۵ درصد با بالاترین میزان ثبت شده آن فاصله دارد؛ اما تقریبا نیمی از این قراردادها در آخر همین هفته منقضی خواهند شد. با وجود ۱.۹ میلیارد سیگنال اختیار معامله که نشان می‌دهد با بازار سالمی رو به رو هستیم، باز هم باید گفت که دیدن چنین حجمی از معاملات آپشن کوتاه مدت غیر عادی است.

 نوسانات قیمت BTC

همان طور که در چارت بالا مشاهده می‌کنید، میزان قراردادهای تسویه نشده BTC به تازگی از مرز ۲ میلیارد دلار عبور کرده است. دو فرآیند منقضی شدن قراردادهای قبلی نیز در همین سطح از قیمت اتفاق اتفاده بودند. کاهش این عدد پس از هر تسویه حساب ماهانه، عادی و مورد انتظار است. برای انجام شدن این فرآیندها، نیازی به حفظ شدن یک سطح قیمتی خاص نیست، ولی با این حال پحش شدن قراردادهای اختیار معامله در ماه‌های مختلف امکان بهره بردن از استراتژی‌های معاملاتی پیچیده‌تر را فراهم می‌کند. اما مهم‌تر از آن، وجود قراردادهای آتی لیکوئید و بازارهای آپشن به حفظ حجم معاملات اسپات (منظم) کمک می‌کند و در نتیجه در نوسانات قیمت بیت کوین تاثیرگذار است.

بیشتر بخوانید: معاملات آتی یا ترید بیت کوین در معاملات اسپات؟ کدام یک بهتر است؟

میزان ریسک‌گریزی بازار کاهش یافته است

برای مشخص شدن اینکه آیا تریدرها در حال پرداخت اضافه قیمت‌های بزرگی برای انجام معاملات آپشن بیت کوین هستند یا خیر، باید نوسانات ضمنی (implied volatility) را مورد تحلیل و بررسی قرار داد. هر نوع تغییرات قیمت قابل توجهی، چه مثبت و چه منفی، باعث می‌شود این اندیکاتور صعود تند و تیزی را نشان دهد. معمولا از نوسانات ضمنی به عنوان یک شاخص ترس یاد می‌شود، چون این شاخص میزان اضافه قیمت پرداختی بازار آپشن را بررسی می‌کند. هر نوع نوسانات قیمت بیت کوین می‌تواند بازارگردان‌ها را ریسک‌گریز کند و در نتیجه میزان اضافه قیمت درخواستی برای معاملات اختیار معامله افزایش خواهد داشت.

 نوسانات قیمت BTC

چارت بالا یک میانگین ۸۰ درصدی همبستگی را در طی شش ماه گذشته نشان می‌دهد. این همبستگی می‌تواند تا حدودی کاهش اخیر در میزان نوسانات قیمت بیت کوین را توجیح کند. هر چقدر که این همبستگی طول بکشد و جداسازی دیرتر اتفاق بیافتد، تریدرها هم انگیزه کمتری برای انجام معاملات به هنگام تغییرات شدید قیمت Bitcoin خواهند داشت. این موضوع یک مورد مهم دیگر، که عدم قاطعیت تریدرهاست را هم نشان می‌دهد و این عدم قاطعیت می‌تواند راه را برای تغییرات قیمت قابل توجه هموار سازد.

حجم غیر عادی از قراردادهای آپشن‌ کوتاه مدت چه تاثیری روی نوسانات قیمت بیت کوین دارد؟

بیشتر قراردادهای اختیار معامله Bitcoin در آخرین جمعه هر ماه میلادی انجام می‌شوند و در این ماه، تمرکز بازار روی کوتاه مدت‌ترین‌ قراردادها مورد انتظار است که می‌تواند نوسانات قیمت بیت کوین را در پی داشته باشد. دلیل این تمرکز مربوط به معاملات «کاورد کال» (covered call) است. استراتژی این دسته از معاملات شامل خرید بیت کوین با استفاده از معامله اسپات یا از طریق بازار فیوچرز، در کنار فروش همزمان اوراق اختیار خرید است. یک معامله کاورد کال به یک معامله اوراق درآمد ثابت (fixed-income trade) شباهت دارد که هدفش دریافت سود قابل توجه از اضافه قیمت معاملات آپشن در بازارهای BTC است. به هنگام منقضی شدن چنین قراردادهایی، تریدر پوزیشن‌های خود در بازارهای اسپات، فیوچرز و آپشن را نقد خواهد کرد.

نوسانات قیمت BTC

در تصویر بالا با یک وضعیت غیرعادی روبه‌رو هستیم که نشان می‌دهد چگونه ۵۳ درصد از آپشن‌های بیت کوین قرار است در روز جمعه، ۲۵ سپتامبر (چهارم مهرماه) انجام شوند. برای مقایسه می‌توانیم میزان قراردادهای تسویه نشده اتریوم را در ماه‌های سپتامبر و دسامبر (شهریور و مهر) در نظر بگیریم که جمعا میزانی مشابه با میزان قراردادهای اختیار معامله این ماه BTC قرار داشتند. ممکن است هرگز یک دلیل منطقی برای تجمع این حجم از آپشن‌های Bitcoin ارائه نشود، ولی در ماه ژوئن نیز شاهد رخ دادن اتفاقی مشابه بودیم که از قراردادهای تسویه نشده آپشن‌های بیت کوین، 900 میلیون دلار کم کرد. تا زمان نگارش این مقاله نشانه‌ای مبنی بر ضعف بازارهای اختیار معامله مشاهده نشده است، اما بازار آپشن اتریوم در سطح ۴۵۰ میلیون دلاری قرار دارد و هر رقمی پایین تر از ۱.۵ میلیارد دلار به هیچ عنوان برای تریدرهای BTC جذاب نخواهد بود. آخر این هفته در تعیین میزان نوسانات قیمت بیت کوین حیاتی خواهد بود.

منبع: Cointelegraph


برچسب ها: معاملات آپشن

ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
بهزاد قاضی

یعنی چی میشه صعود می کنه؟