آیا ریپل قدرت رقابت با اتریوم را دارد؟ پیروز میدان کدام یک است؟


ویژگی جدید زنجیره‌ های جانبی یکپارچه یا فدرال (Federated Sidechains) ریپل معرفی شد. به لطف آن، آیا ریپل می‌تواند با شبکه اتریوم رقابت کند؟

بنیاد ریپل (Ripple) با چشم انداز زنجیره‌های جانبی یکپارچه (Sidechains Federated) مشغول توسعه و گسترش اکوسیستم XRP است. روز دوشنبه دیوید شوارتز (David Schwartz)، مدیر ارشد فناوری (CTO) بنیاد Ripple، از این ویژگی و چشم انداز حیرت‌آور رونمایی کرد. شوارتز خاطرنشان كرد كه اساسا افزودن زنجيره‌هاي جانبی یکپارچه اين امكان را به هر كسی می‌دهد تا زنجيره‌ای جانبی را در لجر XRP اجرا كند.

توانایی ریپل برای رقابت با اتریوم چقدر است؟

انقلاب اکوسیستم امور مالی غیر متمرکز همراه با قراردادهای هوشمند سبب ظهور زنجیره‌های جانبی یکپارچه شده است. بر اساس استراتژی و چشم انداز ارائه شده توسط بنیاد Ripple، توسعه‌دهندگان می‌توانند ویژگی‌های جدیدی همچون قراردادهای هوشمند بومی را مورد استفاده قرار دهند. این موضوع به توسعه‌دهندگان XRP این امکان را می‌دهد تا با استفاده از قدرت و ویژگی‌‌های کامل لجر، یک زنجیره جانبی را آزمایش کنند. در حقیقت شبکه اتریوم (Ethereum) بستر اصلی اسمارت کانترکت به شمار می‌رفت، اما اکنون اکوسیستم آلت‌ کوین‌های دیگر نیز به آرامی به این فضا قدم می‌گذارند. شبکه کاردانو (Cardano) مشغول توسعه و انجام فعالیت‌های مرتبط جهت معرفی قابلیت‌های قرارداد هوشمند با به روزرسانی‌های اخیر خود است و اکنون ریپل نیز به پیروی از این شبکه‌ی بزرگ پا به این عرصه می‌گذارد و خود را آماده رقابت با شبکه‌های بزرگی همچون اتریوم می‌کند.

بنا بر اظهارات CTO شرکت ریپل، “یکپارچه‌ساز (Federator)” نرم افزاری به شمار می‌رود که به عنوان واسطی بین XRPL و زنجیره‌های جانبی عمل می‌کند. وی در این رابطه اظهار داشت:

این چشم انداز اجازه می‌دهد تا هر زنجیره جانبی، لجر و دفتر تراکنش‌های مخصوص به خود را داشته باشد و همچنین به عنوان یک سیستم یکپارچه‌ساز امکان انتقال XRP و توکن‌های صادر شده (BTC، ارز فیات و هر چیز حقیقی) را از یک زنجیره به زنجیره دیگر بدهد.

با این وجود، اجرای زنجیره های جانبی یکپارچه یا فدرال باید از چندین مرحله مهم عبور کند. قدم اول، نرم افزار یکپارچه‌ساز باید طراحی و توسعه بیابد و در ثانی، ویژگی‌های جدیدی باید بر روی نرم افزار سرور XRPL افزوده شوند تا زنجیره‌های جانبی را فعال کند. شوارتز علی‌رغم طولانی بودن مسیر توسعه این ویژگی بزرگ در ریپل، آن را “نقطه‌ای عطف” برای این شبکه خواند.

آیا شرکت ریپل با ویژگی زنجیره‌های جانبی یکپارچه بر لجر توان رقابت با شبکه عظیم اتریوم را داراست؟ یا این موضوع صرفا جهت دیده شدن در فضای مجازی بیان شده است؟ پاسخ این سوالات تنها زمانی مشخص می‌شود که تیم ریپل مرحله به مرحله کاربران را از پیشرفت در توسعه این ویژگی با خبر کند. با این اوصاف، لازم به ذکر است که شرکت ریپل در تلاش است تا لجر را همانند سایر بلاک چین‌ها، فعال و مورد استفاده قرار دهد.

منبع: ambcrypto.com


برچسب ها: ریپل

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)