بزرگ‌ترین بورس معاملات آپشن آمریکا به دنبال ارائه صندوق قابل معامله (ETF) بیت کوین است


بورس اختیار معامله شیکاگو (CBOE) از ارسال درخواست شرکت وان اک (Van Eck) برای راه‌اندازی صندوق قابل معامله بیت کوین به کمیسیون SEC خبر داد.

بورس اختیار معامله شیکاگو (CBOE) درصدد ورود دوباره به حوزه رمز ارزها است. آن‌طور که پیداست، گردانندگان این بورس می‌خواهند بررسی درخواست شرکت وان اک (Van Eck) را برای راه‌اندازی ETF بیت کوین به جریان بیندازند.

بورس اختیار معامله شیکاگو که از جمله بورس‌های پیشتاز جهان در حوزه دادوستد سهام است، اقدام به تشکیل پرونده برای بررسی پیشنهاد شرکت وان اک برای راه‌اندازی صندوق قابل معامله مبتنی بر بیت کوین کرده است.

CBOE در حال تکمیل فرم 19b-4 بر مبنای پیشنهاد وان اک است. این بورس می‌خواهد فرم یادشده را برای دریافت مجوز راه‌اندازی صندوق قابل معامله بیت کوینی تسلیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) کند. آن‌طور که پیداست، سی‌بی‌او‌ای در این فرم به مزیت‌های ETF بیت کوینی برای سرمایه‌گذاران خرده‌پا اشاره کرده و از برخی برتری‌های آن در مقایسه با بازار معاملات آنی از جمله قابلیت امانت‌داری نام برده است:

اتخاذ موقعیت‌های معاملاتی در بازار بیت کوین از طریق صندوق‌های قابل معامله، در مقایسه با دادوستد این رمز ارز در بازارهای معاملات آنی، مزیت‌های ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاران خرد دارد. از جمله مهم‌ترین این مزیت‌ها می‌توان به قابلیت استفاده از خدمات امانت‌داری صندوق‌های مدیریت ثروت بیت کوین اشاره کرد.

اگرچه بورس اختیار معامله شیکاگو در فرم یادشده از شرکتی که قرار است خدمات امانی بیت کوین را به معامله‌گران ارائه دهد، نامی نبرده؛ اما یادآور شده است که این شرکت، یک صندوق سرمایه‌گذاری برخوردار از مجوز بخش خدمات مالی نیویورک است.

فرصت 45 روزه کمیسیون در بررسی درخواست صندوق قابل معامله بیت کوین بورس اختیار معامله شیکاگو

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا پس از صدور اطلاعیه‌ای رسمی مبنی بر دریافت و بازبینی درخواست بورس اختیار معامله شیکاگو، ۴۵ روز فرصت دارد تا نظر خود را پیرامون آن اعلام یا مهلت ارزیابی را تمدید کند. گفتنی است که این کمیسیون، مختار است تا پیش از نهایی کردن تصمیم خود تا سقف ۲۴۰ روز، مهلت بررسی را تمدید کند.

صندوق قابل معامله

اگر درخواست بورس اختیار معامله شیکاگو برای راه‌اندازی صندوق قابل معامله BTC تأیید شود، این صندوق، نخستین محصول رمز ارزی ارائه‌شده از سوی این بورس از فوریه ۲۰۱۹ تاکنون است. گفتنی است که از آن هنگام، CBOE عرضه قراردادهای آتی بیت کوین را متوقف کرده بود. در دسامبر ۲۰۱۷، این بورس، نخستین نهاد مالی قانونی آمریکا بود که برای عرضه قراردادهای آتی مبتنی بر Bitcoin پیش‌قدم شد و در این حوزه توانست با فاصله چند هفته‌ای از بورس کالای شیکاگو (CME) جلو بیفتد.

پیش‌تر در ماه ژانویه، شرکت وان اک درخواست خود را برای راه‌اندازی صندوق قابل معامله بیت کوینی تسلیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا کرده بود. این شرکت مدیریت سرمایه، پیش‌تر نیز در سال ۲۰۱۷ درخواست مشابهی را تسلیم SEC کرده بود و پس از ناکامی در اخذ تأییدیه این نهاد مالی، بار دیگر در سال ۲۰۱۸ تلاش خود را برای اخذ موافقت SEC امتحان کرد (این بار با همکاری با شرکت سالیدایکس). وان اک در ادامه، این درخواست را در سپتامبر ۲۰۱۹ پس گرفت و اندکی بعد عطای همکاری با شرکت سالیدایکس را به لقایش بخشید.

بیشتر بخوانید: تفاوت صندوق قابله معامله (ETF) بیت کوین با تراست GBTC گری اسکیل چیست؟

در گیرودار این درخواست‌ها، وان اک از سوی شرکت سالیدایکس، متهم شد که اقدام به سرقت محصول مالی نوآورانه این شرکت کرده است.

گفتنی است پیش‌تر نیز در ۲۱ ژانویه سال جاری، وان اک درخواست دیگری را برای راه‌اندازی صندوق قابل معامله‌ای مبتنی بر عملکرد شرکت‌های ممتاز رمز ارزی تسلیم نهادهای قانونی کرده بود. این صندوق، قیمت و عملکرد شاخص سهام دارایی دیجیتال جهانی (Global Digital Asset Equity Index) را دنبال می‌کند. این شاخص از سوی یکی از شرکت‌های تابعه وان اک موسوم به ام‌وی اینکس سولوشنز (MV Index Solutions) تعریف شده است.

گفتنی است که در زمان نگارش این خبر، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هنوز با راه‌اندازی هیچ صندوق قابل معامله‌ رمز ارزی از سوی بورس اختیار معامله شیکاگو یا دیگر نهادها موافقت نکرده است.

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)