صعود چین لینک به رده پنجم بازار؛ علت رشد قیمت چیست؟


ارز دیجیتال چین لینک – Chainlink با گذر از بیت کوین کش، به رده پنجم رمزارزهای برتر بازار صعود کرد. اما پروتکل دیفای – DeFi چقدر در این رشد دخیل بوده است؟

با نگاه به داده‌های گوگل ترندز و پروتکل دیفای – DeFi، بر آن شدیم تا علت صعود فوق‌العاده چین لینک را بررسی کنیم. ارز LINK با رشد قیمت خارق‌العاده‌ی خود در سال جاری، بالاخره توانست رتبه پنجم ارزهای مجازی برتر از نظر ارزش بازار را بدست آورد. طی 24 ساعت گذشته، ارز Chainlink در کنار ارزهای دیگر حوزه امرور مالی غیرمتمرکز همچون سینتتیکس – SNX و میکر – MKR، افزایش قیمت 30 درصدی دیگری را تجربه کرده است. بنظر می‌رسد یکی از دلایل این اتفاق، تقاضای ییلد فارمرها برای بدست آوردن توکن یام – YAM در این پروتکل هایپ شده باشد.

ییلد فارمر – Yield Farmer و ییلد فارمینگ – Yield Farming دو اصطلاح جدید در حوزه DeFI هستند، که در مقاله‌ای با این اصطلاحات بهتر آشنا خواهید شد. اما به طور خلاصه، ییلد فارمینگ به هرگونه تلاشی برای حداکثر کردن بازده یک دارایی به طرق مختلف گفته می‌شود و ییلد فارمرها افرادی هستند که در پروتکل‌های دیفای، به دنبال حداکثر کردن بازده دارایی‌های خود هستند.

جنگ بین ارزهای دیجیتال بر سر گرفتن جایگاه پنجم
جنگ ارزهای دیجیتال بر سر گرفتن جایگاه پنجم

تلاش برای گرفتن رده 5ام ارزهای برتر در سال 2020 بین بیت کوین کش – BCH، بیت کوین اس وی – BSC، لایت کوین – LTC، کاردانو – ADA و لینک – LINK بوده است. چین لینک سال 2020 را در آخرین رتبه بین این رمز ارزها آغاز کرد، اما با صعود فوق‌العاده خود تا به این جای سال، در نهایت توانست به جایگاه پنجم برسد.

Chainlink در سال جاری از همکاری و یکپارچگی‌های متعددی بهره‌برداری کرد، اما این مسیر بدون مشکل هم نبود. در گزارشی، زئوس کپیتال (Zeus Capita) توکن LINK را کلاهبرداری و نسخه دیجیتالی پروژه اسکم وایرکارد (Wirecard) معرفی کرده و از اینفلونسرهای توئیتری خواسته بود تا در ازای 5 بیت کوین، به تخریب چین لینک بپردازند. این شرکت همچنین گفته بود با گرفتن پوزیشن شورت در این رمز ارز، به دنبال یک هدف سودآور 99 درصدی است.

موفقیت این پروژه اوراکل، رقبای زیادی را به میدان آورده است. اوایل صبح امروز، خبری مبنی بر ورود صرافی ارز دیجیتال بزرگ اکی‌اکس – OKEx به بازی اوراکل‌ها منتشر شد. علیرغم حظور رقبا و منتقدان، قیمت این توکن هنوز هم در حال رشد است، اما چرا؟ واقعا علت چیست؟

کل ارزش قفل شده در دیفای
کل ارزش قفل شده در دیفای

امسال، فضای سیستم مالی غیرمتمرکز در دنیای ارزهای دیجیتال محبوبیت خاصی پیدا کرد و اکنون بسیاری از افراد، آن را با حباب عرضه اولیه سکه – ICO مقایسه می‌کنند. کل ارزش قفل شده در DeFi از 1 میلیارد دلار در اواسط ماه ژوئن (اواخر خرداد)، به بیش از 4.5 میلیارد دلار در اوایل ماه اوت (اواسط مرداد) رسید.

اکثر اپلیکیشن‌های حوزه DeFi، نیازمند نوعی خوراک اطلاعات قیمت هستند. یک خوراک کامل و قوی غیرمتمرکز، برای رونق و امنیت هر برنامه دیفایی ضروری است. نبود چنین خوراک‌هایی، منجر به شکست‌های مفتضحانه‌ای در این حوزه شده است. از آنجایی که چین لینک بهترین بازیکن این فضا شناخته شده، بیشترین بهره را هم از صعود و رشد سیستم مالی غیرمتمرکز خوهد برد.

سرچ گوگل و قیمت چین لینک
سرچ گوگل و قیمت چین لینک

بر اساس داده‌های گوگل ترندز، افزایش علاقه به ارز Chainlink در آمریکا و جهان به بیشترین حد خود در تاریخ رسیده است. احساسات کلی بازار، نقش مهمی را در پویایی قیمت یک ارز دیجیتال ایفا می‌کند. علاقه به بیت کوین در اواخر سال 2017 (1396)، یعنی زمانی که قیمت آن به سقف تاریخی 20،000 دلاری رسید، افزایش یافت.

بنابراین، هر دوی این منابع اطلاعاتی، تا حدودی بیانگر علت رشد و صعود قیمت چین لینک هستند. زمانی که مایکل اندرسون (Michael Anderson)، یکی از سرمایه‌گذاران اولیه LINK و هم‌بنیان‌گذار شرکت فریم‌ورک ونچرز (Framework Ventures)، در ماه آوریل (فروردین ماه) به کوین تلگراف گفته بود قیمت این توکن در آینده‌ای نزدیک به بالای 25 دلار خواهد رسید، پیش بینی وی خیلی به واقعیت نزدیک نبود. قیمت رمز ارز Chainlink در آن زمان حدود 4 دلار بود. امروز، قیمت توکن LINK به قیمت پیش بینی شده‌ی 25 دلاری بسیار نزدیک شده و بسیاری  را به سرمایه‌گذاری و خرید ارز دیجیتال لینک ترغیب کرده است.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)