قیمت بیت کوین و ویروس کرونا؛ چین در آستانه ازدست دادن انحصار استخراج بیت کوین


ماینرهای چینی در آستانه ازدست دادن انحصار استخراج بیت کوین به دنبال کاهش قیمت بیت کوین

در هفته جاری قیمت بیت کوین بیش از 15% صعود کرد و به پیش از اینکه به محدوده 6,800 دلاری سقوط کند به 7,200 دلار رسید. علیرغم ریکاوری قیمت، بیت کوین هنوز هم میتواند به سطح 8,000 دلاری که پیش از شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت در تاریخ 12 مارس داشت، برسد.

چارت عملکرد بازار ارزهای دیجیتال - منبع Coin360
چارت عملکرد بازار ارزهای دیجیتال – منبع Coin360

این سقوط قیمت، عواقب متعددی روی شبکه بیت کوین داشته است. با رسیدن قیمت به محدوده 3,800 دلاری، ماینرهای بیت کوین هم بخاطر مقرون به صرفه نبودن ماینینگ و استخراج، فعالیت‌هایشان را متوقف کردند.

بیشتر بخوانید: آیا ماینینگ بیت کوین پس از هاوینگ مقرون به صرفه خواهد بود؟

از آنجایی که مایرنها هم هزینه‌هایی دارند که باید بپردازند و عموما هم برای اینکار به بازده کوتاه مدت تجهیزاتشان تکیه دارند، سختی استخراج بیت کوین هم به کمترین میزان خود از سال 2011 تا کنون رسید. اما با این وجود، بنظر میرسد که شیوع ویروس کرونا و سقوط شدید قیمت بیت کوین در برخی نقاط جهان تاثیر بیشتری گذاشته است.

کاهش فعالیت ماینرهای چینی

همانطور که Chinese publication Securities Daily گزارش کرده بود، از آنجایی که Antminerهای S9، مدل‌های قدیمی تر Antminer های محبوب استخراج شرکت بیت‌مین، دیگر مقرون به صرفه نیستند، بیش از 40 ماینر مجبور به توقف فعالیت خود شده‌اند. یکی از مخبران این صنعت گفته است که تقریبا 2.3 میلیون دستگاه Antminer S9 از 10 مارس تا کنون فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

از آنجایی هم که اکثر ماینرهای چینی از مدل‌های S9 برای استخراج استفاده میکنند، کاهش قیمت بیت کوین بیشترین تاثیر را روی این ماینرها گذاشته است. برق مصرفی ماینرهای چینی از 0.03 دلار تا 0.05 دلار  در هر کیلووات بر ساعت هزینه دارد. بنابراین اگر به صورت میانگین هزینه برق مصرفی ماینرهای چینی را برابر با 0.04 دلار در هر کیلووات بر ساعت درنظر بگیریم، قیمت بیت کوین حداقل باید 5,136 دلار باشد تا استخراج مقرون به صرفه باشد.

مت دسوزا، مدیر اجرایی ارشد Blockware Solutions در مصاحبه‌ای با سایت خبری کوین تلگراف گفته است که:

اگر به استخرهای استخراج نگاه کنید، این کاهش قیمت بیت کوین باعث عدم فعالیت تعدادی از تجهیزات نسل قدیم استخراج شده. بسیاری از استخرهای استخراج آسیایی هش ریت خود را ازدست داده‌اند اما نه استخرهای آمریکایی. این امر نشان میدهد که تجهیزات استخراج شرق دنیا از کار افتاده‌اند نه شمال آمریکا. و درنهایت هم کاهش قیمت بیت کوین بود که باعث عدم مقرون به صرفه بودن استفاده از این تجهیزات شد.

تاثیر ویروس کرونا بر ماینرهای چینی

ویروس کرونا نه تنها به صورت غیرمستیم از طریق تاثیری که روی قیمت بیت کوین داشته روی ماینرها اثر گذاشته، بلکه همه‌گیری آن نیز بخاطر اخلالی که در زنجیره تامین ایجاد کرده، تاثیر گسترده تری در این حوزه داشته است. آقای دسوزا گفته:

بنظر من ویروس کووید بخاطر اینکه زنجیره تامین جهانی را مختل کرده باعث افت هش ریت شده است. بنابراین ماینرها فعالیت زیادی ندارند. تعدیل سختی استخراج هم بخاطر اینکه عرضه نسل جدید تجهیزات استخراج به تعویق افتاده، بسیار عظیم‌تر بوده است.

چرا ممکن است ماینرها از چین خارج شوند

چین مدت طولانی را لیدر و رهبر حوزه ماینینگ و استخراج بوده و مطالعات نشان میدهد که این کشور حجم عظیمی از هش ریت بیت کوین را کنترل میکند. تسلط چین روی این حوزه عمدتا بخاطر هزینه مصرف برق پایین و تولید کننده‌های پیشرو از جمله بیت‌مین و ای‌بنگ بوده است.

این شرایط نه تنها باعث میشود که فعالیت های ماینینگ به سرعت و با هزینه کمتر به تجهیزات نسل جدید منتقل شود، بلکه در مقایس کوچک‌تر امکان استفاده از تجهیزات قدیمی‌تر را برای مدت طولانی‌تری فراهم میکند.

علی ایحال، هرچه بلوغ بیت کوین بیشتر میشود و علاقه بیشتری در میان سرمایه‌گذاران کسب میکند، دیگر کشورها خصوصیات دیگری دارند که باعث میشوند ماینینگ بیت کوین در آنها سودمندتر باشد.

مزایا و معایب استخراج در کشورهای شرقی

کشورهایی مانند ونزوئلا که هزینه برق پایین‌تری دارند، عموما تجهیزات نسل قدیمی‌تری مانند مدل S9 را که پیشتر به آن اشاره کردیم دارند. اما قیمت برق تنها عامل نیست، سرعت اینترنت هم به کشورهایی مانند آمریکا امتیاز میدهد.

قدرت خرید بالاتر و امکان جذب سرمایه نیز به ماینرهای جدید در کشورهای غربی اجازه میدهد که به دستگاه‌های نسل جدیدتر دسترسی داشته باشند. این عامل یکی از نقاط قوت Blockware Mining است، که علیرغم هزینه برق بالا در آمریکا، باعث شده بتواند عملیات ماینینگ خود را تا 180 پتاهش در ثانیه نگه دارد.

علاوه بر اینها، دولت چین نیز از موضع ضد ارز دیجیتال و استخراج بیت کوین خود برنگشته است. این کشور سابقه تعطیل کردن صرافی‌ها و بسیاری از ماینرهای غیرقانونی را در کارنامه خود دارد. اما از طرف دیگر، وقتی صحبت از رگولاتری در صنعت ارزهای دیجیتال میشود، کشور آمریکا حرف اول را میزند. این عامل نیز ثابت کرده که یکی از فاکتورهای تعیین کننده در آینده است.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)