فیلم مستند زندگی کریگ رایت به زودی ساخته می‌شود


به زودی فیلم مستند زندگی کریگ رایت – Craig Wright ساخته خواهد شد. وی حامی اصلی ارز دیجیتال بیت کوین اس وی و ساتوشی ناکاموتوی خودخوانده است.

کلوین آیر یکی از حامیان جدی بیت کوین اس وی – Bitcoin SV به شمار می‌آید و قصد دارد با تامین بودجه مالی، مستندی در مورد کریگ رایت، مرد استرالیایی که ادعا می‌کند خالق بیت کوین است، بسازد.

طبق توئیتی که آیر دیروز 12 اوت (22 مرداد) منتشر کرد، چراغ سبز برای تولید فیلم داده شده و این مستند اکنون در مرحله ساخت قرار دارد. آقای آیر یک تیم مستند ساز لندنی استخدام کرده و ادعا می‌کند که این تیم، هر رازی که مربوط به زندگی کریگ رایت و شخصیت مرموز ساتوشی ناکاموتو باشد را بر ملا خواهند کرد.

خبر ساخت این مستند واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشته است. یکی از حامیان ارز دیجیتال BSV به نام نیل گلچر (Neil Gallacher) گفت:

این موضوع هر چه بیشتر مورد توجه قرار گیرد، به نفع همه خواهد بود.

از طرف دیگر، کریپو گیک (Crypto Geek) از طریق یک توئیت این مستند را «یک اثر پروپاگاندایی» نامیده است.

آیر در ادامه فاش کرد که یک خبرنگار محقق را هم برای نوشتن کتابی در مورد زندگی کریگ رایت استخدام کرده است. نگارش این کتاب جدید در حالی سفارش داده شده است که در ژانویه امسال، یک ناشر استرالیایی انتشار کتاب «پشت نقاب؛ کریگ رایت و نبردی برای بیت کوین» (Behind The Mask: Craig Wright and the Battle for Bitcoin) را لغو کرد.

زندگی کریگ رایت

کتابی در مورد زندگی کریگ رایت و راز لغو شدن آن

طبق گزارش رسانه استرالیایی افرم پرس (Affirm Press)، کتاب قبلی به دلیل افزایش احتمال پیش آمدن مشکلات حقوقی لغو شده بود. آیر در آن زمان پیشنهاد داد تا خودش مسئولیت انتشار کتاب را بر عهده بگیرد، ولی در نهایت این راه حل هم به جایی نرسید. آیر طی همین هفته در پاسخ به سوالات مربوط به کتاب قبلی گفت که اکنون نویسنده‌ای برای نوشتن یک کتاب جدید استخدام کرده است:

آن‌ها [ناشران قبلی] گفتند که این کتاب به اندازه «بگیر و بکش» (Catch and Kil) فاش کننده نبوده است؛ البته اگر این افراد برای لغو انتشار کتاب پول گرفته باشند، باید هم چنین حرفی بزنند… من به این قضیه مشکوک هستم، ولی به هر حال یک خبرنگار محقق قابل اطمینان استخدام کرده‌ام تا با بررسی گذشته، کتاب جدیدی در مورد زندگی کریگ رایت بنویسد.

ناشران کتاب قبلی هنوز بیانیه‌ای در مورد این موضوع منتشر نکرده‌اند، ولی اگر این کتاب به مدارکی برای اثبات خلاف ادعاهای رایت دست پیدا کرده بود، شاید احتیاط و لغو انتشار آن کار درستی بوده؛ چون کریگ رایت به شدت روی مسائل حقوقی حساس است.

وی حتی زمانی که شانس زیادی برای برنده شدن در دادگاه نداشته باشد نیز از شکایت صرف نظر نخواهد کرد. رایت شکایاتی علیه مدیر عامل بلاک استریم (Blockstream)، آدام بک (Adam Back)، و هم چنین یکی از بنیان گذاران اتریوم، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) انجام داده است. این شکایات به دلیل تهمت زدن و شک کردن به ادعاهای کریگ رایت صورت گرفته بودند و رایت پس از مدتی از دنبال کردن آن‌ها صرف نظر کرد.

رایت به دلایلی مشابه از راجر ور (Roger Ver) هم شکایت کرده بود که یک دادگاه بریتانیایی آن را در ماه می رد کرد. یکی از شکایات موفق کریگ رایت مربوط به قضیه پیتر مک کورمک (Peter McCormack) است که جزئیات آن در تاریخ ۴ سپتامبر منتشر خواهد شد. بر اساس حکم جدید دادگاه، مک کورمک باید ۲۴ هزار دلار به رایت پرداخت کند.

فیلم خواهر ساتوشی

اما کریگ رایت تنها شخص خانواده‌اش نیست که به ساخت فیلم در دنیای ارزهای دیجیتال علاقه‌مند است. خواهر او لیزا ان ادواردز (Lisa N Edwards) که مدیریت یک گروه معاملاتی به نام خواهر ساتوشی (Satoshi’s Sister) را بر عهده دارد نیز به دنبال ساخت فیلمی از زندگی خود به عنوان یک تریدر بیت کوین است.

این فیلم کوین رانرز (CoinRunners) نام دارد و گفته می‌شود در یکی از صحنه‌های آن، یک خودروی پورشه از دره پایین خواهد افتاد! البته ساخت این فیلم تا زمان پایان یافتن پاندمی کرونا به تعویق افتاده است.

اما اخبار فیلم‌های ارز دیجیتال به کریگ رایت و خواهرش هم محدود نمی‌شوند و طبق گزارش وبسایت کوین تلگراف در ماه ژوئن (خرداد ماه)، هالیوود در نظر دارد با همکاری تایلر وینکلواس (Tyler Winkelvoss) و جمیز کامرون فیلمی بر اساس کتاب میلیاردرهای بیت کوینی (Bitcoin Billionaires) بسازد. بد نیست بدانید در فیلم «هواپیمای پول» (Money Plane) که به تازگی منتشر شده، داستانی در مورد سرقت از یک کازینوی هوایی که بیش از یک میلیارد رمز ارز در آن وجود دارد به تصویر کشیده می‌شود.


برچسب ها: کریگ رایت

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)