رسانه‌های پر مخاطب به طور هماهنگ در حال ایجاد ترس و تردید علیه بیت کوین هستند


در پی افزایش قیمت اخیر بیت کوین، رسانه‌های پرمخاطب به پوشش این اتفاق پرداخته‌اند، اما هنوز درباره این که رمز ارز BTC یک ذخیره ارزش واقعی است تردید دارند.

رسانه‌های جریان اصلی سرانجام پس از افزایش قیمت بیت کوین و نزدیک شدن قیمت این ارز دیجیتال به سقف قیمتی خود به انتشار گزارش‌هایی درباره آن پرداختند، اما به‌نظر می‌رسد که همچنان راجع‌به Bitcoin تردید دارند.

اوایل امروز در حد فاصل چند ساعت دو مقاله پیرامون تردید علیه بیت کوین منتشر شد. فایننشال تایمز (Financial Times) مقاله‌ای تحت عنوان “قول زیرکانه Bitcoin” منتشر کرد و از طرفی دیگر بخش تجارت فاکس نیوز (Fox News) با انتشار مقاله‌ای با عنوان “بیت کوین در جهان مبتلا به کرونا تطابقی با طلا ندارد” به این موضوع اشاره کردند که رمز ارز BTC به‌ اندازه عمل کردن به وعده خود یعنی تبدیل شدن به ذخیره ارزش دوام نخواهد آورد.

تیموتی پترسون (Timothy Peterson) در صفحه‌ شخصی‌اش در توییتر به این اتفاقات واکنش نشان داد و نوشت:

با انتشار دو مقاله در رسانه‌های مهم، به نظر می‌رسد که ایجاد ترس و تردید هماهنگ رسانه‌ای علیه بیت کوین به جریان افتاده است. با موفقیت‌های بیشتر این ارز دیجیتال، باید انتظار تشدید این FUD (ترس، عدم اطمینان و تردید) را داشت.

بیشتر بخوانید: اصطلاحات ترید ارز دیجیتال که هر معامله‌گر باید بداند

ایجاد ترس و تردید علیه بیت کوین توسط رسانه‌های جریان اصلی

فایننشال تایمز با تمرکز بر بی‌ثباتی بیت کوین عنوان کرد که شناخته شدن این ارز دیجیتال به‌عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاری تنها یک تئوری است، نه چیزی بیش از آن. در سرمقاله عنوان شده است که هیچ مبنایی برای قضاوت راجع‌به ارزش بیت‌کوین وجود ندارد و قیمت فعلی آن تنها نشان‌دهنده‌ میزان علاقه مردم برای سرمایه‌گذاری در آن است.

البته این مقاله تماما بد یا دروغ نبود. در این مقاله به این اشاره شد که افزایش قیمت بیت کوین به‌علت افزایش سرمایه‌گذاری در آن است. از آنجا که خرید و فروش این رمز ارز در بورس کالای شیکاگو (CME) میسر شده و همچنین پی پال نیز اقدام به فراهم کردن امکان خرید ارز دیجیتال برای همه شهروندان ایالات متحده نموده، چنین تحلیلی اشتباه و دور از ذهن نیست. در ادامه این مقاله به این موضوع اشاره می‌شود که به علت تضعیف قیمت دلار، ممکن است که افزایش قیمت رمز ارز BTC ادامه پیدا کند. نویسنده معتقد است که تضعیف دلار به این دلیل بوده که فدرال رزرو توانسته چنان احتیاج جهان به دلار را تامین کند که سرمایه‌گذاران بدون دغدغه می‌توانند از بیت کوین استفاده کنند. در ادامه این مقاله نوشته شده است:

بنابراین، طرفداران ارزهای دیجیتال باید از بانک مرکزی به‌خاطر موفقیت‌های اخیرشان تشکر کنند.

فاکس بیزنس (Fox Business) به‌صورت جدی پیرامون افزایش قیمت بیت کوین هشدار داد و با جمع‌آوری مخالفان BTC مانند پیتر شیف (Peter Schiff)، نوریل روبینی (Nouriel Roubini)، مدیرعامل شرکت روبینی ماکرو (Roubini Macro Associates) و ری دالیو (Ray Dalio)، بنیان‌گذار بریج واتر (Bridgewater Associates)، سعی در دور کردن سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در رمز ارزها نمود و به‌شدت به تردید علیه بیت کوین دامن زد.

در قسمتی از این مقاله، شیف گفت “این مزخرف است که بگوییم بیت کوین بهتر از طلاست”. او اظهار داشت:

بیت کوین هیچ مورد استفاده‌ای ندارد. تمام کاری که شما می‌توانید با خرید BTC انجام دهید، این است که آن را بفروشید. تازه در این مرحله نیاز است شخص دیگری نیز وجود داشته باشد که حاضر باشد آن را از شما بخرد. این یک پامپ و دامپ عظیم است.

فاکس به نقل از روبینی نوشت:

کریپتوکارنسی و ارزهای دیجیتال مادر و پدر همه کلاهبرداری‌ها و حباب‌های قیمتی هستند.

نوریل روبینی

در این مقاله، انتقادات قبلی دالیو مبنی بر بی‌ثباتی و عدم حمایت از خریدار در رمز ارزها نیز ذکر شده است.

در ادامه ایجاد ترس و تردید علیه بیت کوین، در این مقاله منتشر شده به این موضوع اشاره نشد که مواضع روبینی و دالیو درباره بیت کوین نسبت به گذشته بسیار نرم‌تر شده است. هفته گذشته، روبینی گفت که پادشاه ارزهای دیجیتال به‌علت عرضه محدود، ذخیره باارزشی است. در اوایل این هفته نیز دالیو درباره بیت کوین گفت که “ممکن است در مورد رمز ارز BTC چیزی را از دست بدهد و دوست دارد که قیمت آن اصلاح شود”.

بیشتر بخوانید: استاد اقتصاد دانشگاه نیویورک: بیت کوین یک دارایی ذخیره ارزش است

با این وجود، پشتیبانی برخی رسانه‌ها از بیت کوین در چین که به داشتن مواضع سخت در زمینه محدود کردن دارایی‌های دیجیتال مشهور است، و مقابله‌ی آن‌ها با تردید تزریق شده به جامعه علیه بیت کوین بسیار غیرمنتظره بود.

CCTV، رسانه دولتی چین، در هفته گذشته اخبار مربوط به افزایش قیمت اخیر BTC را در تلویزیون ملی این کشور پوشش داد و گفت اکوسیستم سرمایه‌گذاری و توسعه شبکه بیت کوین نسبت به بازار صعودی 2017 بسیار پیشرفته‌تر است. CnLedger یکی از فعالین حوزه ارزهای دیجیتال در 18 نوامبر(28 آبان) در حساب توییتر خود نوشت:

CCTV، کانال تلویزیونی رسمی چین گفته است: قیمت بیت کوین به بیش از 17,500 دلار رسیده که نشان‌دهنده افزایش قیمت 70 درصدی در کمتر از 50 روز است. در مقایسه با بازار صعودی 2017، اکوسیستم توسعه و سرمایه‌گذاری بیت کوین هم‌اکنون بسیار بهتر از گذشته است و افزایش قیمت اخیر توسط سرمایه‌گذاری موسسات صورت گرفته است.

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)