تحلیل تاثیر ویروس کرونا بر بازار ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی


یوجین لوزا ملقب به EXCAVO تحلیل‌گر شناخته شده بازار ارزهای دیجیتال است که روز گذشته تحلیلی از تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و بیت کوین را ارائه داد. در این مطلب به ارائه تحلیل ایشان می‌پردازیم.

تاثیر شیوع ویروس کرونا و بیت کوین

اخبار مرتبط با انتشار ویروس کرونای جدید، جامعه جهانی را شگفت زده کرده است. این روزها کسی نیست که حرفی در این باره نگوید یا نشنود. پس از جمع بندی و مطالعه مکانیزم اثرگذاری اخبار مربوط به انتشار ویروس کرونا، در این مطلب به ارائه چکیده آن می‌پردازیم. البته باید بگویم که من دکتر نیستم و قرار نیست که برای شما روش‌های مقابله با این ویروس را شرح دهم. من تحلیل‌گر بازارهای مالی هستم و در این نوشته قرار است تمرکز بر روی جنبه اقتصادی و سیاسی قضیه باشد. ضمن اینکه از نظر بنده، تبعات مالی و سیاسی این واقعه بسیار بیشتر از تبعات پزشکی آن خواهد بود.

اجازه دهید در ابتدا اطلاعات مفید و مختصری را درباره شیوع ویروس کرونا به شما بدهم. بیماری مسری کرونا ویروس در شهر 13 میلیون نفری ووهان چین ظهور کرد. بر اساس گفته دانشمندان، دلیل اصلی شروع این بیماری، عادت چینی‌ها به خوردن همه حیوانات است. یک ضرب المثل چینی است که می‌گوید: “ما تمام چهارپایان به جز میز، تمام پرنده‌ها به جز هواپیما و تمام شناورها به جز قایق را می‌خوریم”. از نظر من، این سنت چینی‌ها هیچ نکته مثبتی در خود ندارد. مشخص گردیده است که افراد خاصی از طریق خوردن خفاش مبتلا به این ویروس شده‌اند. اکنون بسیاری از کشورها به دنبال یافتن درمان دقیق این بیماری هستند اما هنوز به چیز خاصی نرسیده‌اند. دانشمندان چینی در حال مطالعه ساختار ژنتیکی این ویروس و روش‌های انتشار آن هستند.

طبق گفته متخصصان حوزه داروسازی، حدود 6-8 ماه زمان برای یافتن داروی مناسب این ویروس نیاز است. سپس 6 تا 8 ماه نیاز است تا این دارو مورد تست و آزمایش قرار بگیرد. لذا در سریع‌ترین حالت ممکن، یک سال و نیم زمان نیاز است تا دارو وارد بازار شود و درمان دقیق کرونا ویروس صورت پذیرد.

علی‌رغم این‌که در حال حاضر روش درمانی مناسبی برای این ویروس وجود ندارد، خطر این ویروس به لحاظ آماری بسیار پایین است. امروز و در شهر 13 میلیون نفری ووهان که مرکز این بیماری است و بیش از 65 درصد از افراد مبتلا در این شهر ساکن هستند، فقط 13 هزار نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند، به عبارتی از هر 1000 نفر فقط 1 نفر. آمار فوت شدگان ووهان هم نیز برابر با 414 نفر است، به عبارتی 1 نفر از هر 31 نفر بیمار. اکنون بهتر است بدانید که حداقل 5 تا 10 درصد از افراد در سطح دنیا در سال دچار یک بیماری می‌شوند و سالانه 300-400 هزار نفر بر اثر بیماری می‌میرند.

خطرات ناشی از این ویروس روی اقتصاد و سیاست به مراتب بالاتر از خطرات پزشکی است. اگر به اخبار اقتصادی گوش دهید، بدون شک فکر می‌کنید که در دنیا جنگ آغاز شده است. بازارهای مالی چین به شدت در حال نزول است.

اقتصاد چین و کرونا

تولید ناخالص داخلی چین حداقل 1 تا 1.5 درصد افت خواهد کرد و اگر اقتصاد چین ضعیف شود، تاثیر بسیار زیادی روی اقتصاد دنیا خواهد گذاشت. اولین اثر منفی این اتفاق روی نفت و فلزات بود.

از 20 روز پیش که شیوع ویروس کرونا آغاز شد، بازار سهام و سایر بازارهای مالی دنیا به شدت تحت تاثیر قرار گرفت. قیمت نفت از آن تاریخ حدود 20 درصد افت داشته است:

انتشار ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت

قیمت مس نیز افت 15 درصد افت داشته است:

انتشار ویروس کرونا و بیت کوین

اگر به آمار 100 سال گذشته نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که بحران اقتصادی جهانی هر 7 تا 9 سال اتفاق می‌افتد. اکنون بیش از 10 سال از آخرین بحران اقتصاد جهانی در سال 2008 گذشته است.

بحران اقتصاد جهانی و بیت کوین

لذا به نظر می‌رسد که جامعه جهانی با یک بحران دیگر روبرو خواهد شد. اگر قیمت نفت به زیر 40 دلار سقوط کند، بودجه کشورهایی که صادرکننده عمده نفت هستند با مشکل مواجه خواهد شد. در این صورت تنها راه نجات دولت‌ها از بحران اقتصادی چه خواهد بود؟ قطعا جیب من و شما! دولت مردان به راحتی می‌توانند نقدینگی را به روشی از دست مردم جمع کنند. بنابراین ممکن است که ما با بحران سیاسی در برخی از کشورها نیز مواجه شویم.

در طول بحران های اقتصاد جهانی، قیمت طلا بر خلاف سایر دارایی‌ها افزایش یافته است. طلا همواره به عنوان یک دارایی ارزشمند شناخته شده است و مردم در هنگام مواجه با خطرات مربوط به کاهش ارز دارایی‌های خود، به طلا پناه می‌برند. در یکی دو سال گذشته بیت کوین نشان داده است که با طلا همبستگی قیمتی دارد و مردم آن را به عنوان یک دارایی ارزشمند شناخته‌اند. ویروس کرونا شایع شد و افزایش قیمت بیت کوین طی دو هفته گذشته نیز می‌تواند تاییدی برای این موضوع باشد. لذا پیش‌بینی می‌شود که ظرف یک و دو سال آینده شاهد افزایش قیمت بیت کوین باشیم.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)