خلاصه‌ای از بازار ارزهای دیجیتال در سال پر افت و خیز 98


در سال 98 شاهد نوسانات بسیار زیادی در بازار ارزهای دیجیتال بودیم. علی رغم نوسانات بسیار زیاد بازار در طول سال، شرایط بازار در ابتدای این سال و انتهای آن تقریبا مشابه بوده است. در این مطلب به بررسی روند قیمتی بیت کوین، اتریوم و ریپل در سال 98، برترین ارز های  دیجیتال این سال و اتفاقات مهم در یک سال گذشته پرداخته شده است.

1) بیت کوین

بیت کوین سال 98 را با قیمت 4000 دلار آغاز کرد. حجم معاملات در اوایل فروردین ماه با میانگین 10 میلیارد دلار در روز، در پایین‌ترین مقادیر خود بود. به صورت کلی، قیمت پایین ارز و حجم معاملات پایین‌تر آن منجر به ایجاد یک رکود در بازار در اواخر سال 97 و اوایل سال 98 شد. اما از اواسط فروردین، رشد نسبی بیت کوین آغاز شد و این ارز در تیر ماه به قیمت 14000دلار رسید. در ادامه اصلاح 6 ماهه بازار آغاز شد و قیمت در آذر ماه به 6700 دلار رسید.

با شروع سال نو میلادی شاهد رشد انفجاری قیمت بودیم به طوری که در کمتر از 2 ماه و در بهمن 98 قیمت به 10500 دلار رسید. اما اسفند بدترین ماه در سال 98 و شاید چند سال گذشته برای بیت کوین بود، جایی که قیمت با یک افت سهمگین از 10500 دلار به 3700 دلار رسید. شیوع ویروس کرونا در این برهه منجر به ریزش کل بازارهای مالی در سطح دنیا شد و بازار ارزهای دیجیتال فقط یکی از این بازارها بود. اکنون و در انتهای سال 98، بیت کوین در کانال 5000 دلاری معامله می‌شود.

علی رغم ثبت پایین ترین حجم معاملات در ابتدای سال، در انتهای سال رکورد حجم معاملات تاریخ بیت کوین با 78 میلیارد دلار معامله در یک روز شکسته شد.

از نکات جالب بیت کوین در سال 98، رسیدن قیمت این ارز به بالاترین مقدار ریالی خود در تاریخ بود. در جریان رشد قیمت بیت کوین به 14 هزار دلار در تیرماه سال 98، قیمت هر بیت کوین در ایران به بیش از 160 میلیون تومان رسید.

2) اتریوم

طبیعی است که وقتی بیت کوین که سنگین‌ترین و کم‌تحرک‌ترین ارز دیجیتال بازار است در سال 98 پر از نوسان باشد، ارز دیجیتال اتریوم و سایر آلت کوین ها باید نوساناتی به مراتب شدیدتر را در این سال تجربه کرده باشند. قیمت اتریوم در ابتدای سال برابر با 140 دلار بود، در تیرماه به 350 دلار رسید و در آذر ماه به 115 دلار. در ادامه و در بهمن ماه سال 98 شاهد اتریوم 285 دلاری بودیم اما اکنون قیمت اتریوم به پایین‌ترین سطوح خود در سال جاری رسیده است، 110 دلار! جالب است که طی افت شدید بازار در میانه اسفندماه، قیمت هر عدد اتریوم برای لحظاتی به 87 دلار نیز رسید.

3) ریپل

اگرچه بیت کوین و اتریوم علی‌رغم نوسانات زیاد در سال 98، در نهایت سال را تقریبا با قیمت ابتدای سال به اتمام رساندند، اما داستان برای برای ریپل در سال 98 متفاوت رغم خود. ریپل در انتهای سال با قیمتی 50 درصد کمتر از ابتدای سال در حال معامله است. قیمت فعلی ریپل (15 سنت) در سه سال اخیر بی سابقه بوده است. بیشترین قیمت ارز دیجیتال ریپل نیز مربوط به تیرماه است که در آن زمان هر واحد ریپل قیمتی معادل 48 سنت داشت. سرمایه‌گذاری روی ریپل در سال 98، جزء بدترین انتخاب‌ها میان ارزهای برتر بازار در این سال بود.

اگرچه قیمت بیت کوین در سال 98 به بالاترین مقدار ریالی خود در تاریخش رسید، اما ریپل در همین سال به ارزان‌ترین قیمت ریالی خود از آذرماه 96 رسید.

پربازده‌ترین ارزهای دیجیتال در میان ارزهای برتر در سال 98

در میان 20 ارز برتر بازار، چندین ارز مانند بیت کوین در نهایت سال 98 را با قیمتی بالاتر از ابتدای سال به اتمام رساندند. اما در این بین 3 ارز بودند که عملکردی خارق‌العاده را در این سال ثبت کردند.

بیت کوین اس وی (BitcoinSV)

در فروردین سال 98، قیمت هر عدد بیت کوین اس وی معادل 66 دلار بود. اما در دی ماه این سال، قیمت هر عدد بیت کوین اس وی به 400 دلار رسید. اکنون بیت کوین اس وی روی 115 دلار معامله می‌شود و این ارز با 74 درصد سود در سال 98، سومین ارز در میان 20 ارز برتر از این لحاظ بود.

تزوس (Tezos)

دومین ارز پرسود در میان 20 ارز برتر، تزوس است. قیمت هر عدد ارز دیجیتال تزوس در ابتدای سال 98 برابر با 55 سنت بود. با وجود رسیدن قیمت این ارز به 3.7 دلار در بهمن ماه، در انتهای سال 98 شاهد معامله شدن ارز XTZ روی قیمت 1.34 دلاری بودیم تا این ارز سال 98 را با 143 درصد سود به اتمام برساند.

چین‌لینک (Chainlink)

اما پرسودترین ارز در میان 20 ارز برتر در سال 98، ارز دیجیتال LINK است. قیمت هر عدد ارز لینک در ابتدای سال 47 سنت بود اما اکنون در انتهای سال ما شاهد معامله شدن این ارز روی قیمت 1.82 دلاری هستیم. لذا این ارز دیجیتال با ثبت 287 درصد رشد، پرسودترین ارز دیجیتال در میان 20 ارز برتر بازار در سال 98 است.

اتفاقات تاثیر گذار بر بازار در سال 98

در این سال اتفاقات متعددی منجر به بالا و پایین رفتن قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شد. دستور رئیس جمهور چین مبنی بر تسریع بکارگیری تکنولوژی بلاکچین در این کشور منجر به رشد قیمت بیت کوین از 6800 دلار به 10400 دلار در دو روز شد. در ادامه و با اتفاقاتی نظیر بسته شدن دفاتر تعدادی از صرافی‌های ارز دیجیتال در چین، قیمت بیت کوین مجددا تا 7000 دلار پایین آمد. افزایش تنش‌های میان ایران و آمریکا و خطر وقوع یک جنگ باعث شروع رشد قیمتی در دی‌ماه 98 شد، جایی که در نهایت بیت کوین از 6700 دلار به 10500 دلار رسید. در نهایت انتشار گسترده ویروس کرونا در انتهای سال 98 باعث سقوط سنگین و تاریخی کل بازارهای مالی شد و بازار ارزهای دیجیتال هم از این قاعده مستثنی نبود. قیمت بیت کوین در اثر این اتفاق از 10500 دلار به 3700 دلار رسید.

جمع‌بندی

سال 98 یک سال پر از افت و خیز برای ارزهای دیجیتال بود. اینکه ما در این سال شاهد بالاترین قیمت ریالی بیت کوین در تاریخش، کمترین قیمت ارز دیجیتال ریپل در سه سال گذشته، سهمگین‌ترین ریزش 5 سال اخیر بیت کوین و شکسته شدن حجم معاملات تاریخ بیت کوین در یک روز بودیم، به خوبی بیان‌گر عجیب بودن و پر افت و خیز بودن این سال بوده باشد.

اما پرونده سال 98 بسته شد. آیا کسی می‌تواند این اتفاقات بازار عجیب را در سال 99 پیش بینی کند؟ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)