تحلیل تکنیکال قیمت ارز های دیجیتال برتر بازار – دوشنبه 29 دی 99


امروز دوشنبه 29 دی 1399، به تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال بیت کوین (BTC)، چین لینک (LINK)، یونی سواپ (UNI)، تزوس (XTZ) و کازموس (ATM) می‌پردازیم.

قیمت بیت کوین هنوز نتوانسته برای دومین بار سطح 40،000 دلاری را لمس کند و تریدرهایی که منتظر ادامه روند صعودی بودند، با وجود پولبک اخیر باید کمی بیشتر صبر کنند. این امر می‌توانست به لیکوئید شدن حدود 500 میلیون دلار پوزیشن قرارداد آتی طی 24 ساعت گذشته منجر شود.

پوزیشن‌های دارای لوریج بسیار بالا، سوخت لازم برای یک روند صعودی را فراهم می‌کنند، اما زمانی که این روند به یک نقطه عطف و شکست می‌رسد، این اهرم‌ها نیز به نوعی به یک بدهی و دِین برای جبران خسارت تبدیل می‌شوند. در هنگام سقوط بازار، پوزیشن‌های لانگ لوریج دار سریعا به یک موقعیت ضررده تبدیل شده و مارجین کال (Margin Call) از سوی کارگزاران را به دنبال دارند. زمانی که الزامات مارجین نیز برآورده نشود، کارگزار مربوطه پوزیشن را بر اساس قیمت بازار می‌فروشد که در نتیجه باعث سقوط بیشتر قیمت می‌شود.

مارجین کال همان هشداری است که در برخی از صرافی‌های رمز ارزی به‌هنگام نزدیک بودن لیکوئید شدن پوزیشن دریافت می‌کنید. در این صورت از شما خواسته می‌شود یا مقداری وجه به حساب برای جلوگیری از لیکوئید شدن واریز کنید، یا پوزیشن را ببندید.

بنابراین، داده‌های مربوط به کاهش پوزیشن‌های لوریج دار بیت کوین طی چند روز گذشته نشانه مثبتی است، چراکه این امر خطر لیکوئید شدن آبشاری قراردادها را کاهش می‌دهد.

نقشه بازار
نقشه بازار

با اینکه در زمان عدم وجود لوریج بالا در بازار عموما از سقوط‌های شارپی جلوگیری می‌شود، اما برای پایدار نگه داشتن سطوح بالاتر قیمت، به خرید ادامه‌دار از سوی معامله‌گران نیاز است. در غیر این صورت، رفته رفته قیمت نیز اصلاح خواهد شد.

شرکت گری اسکیل اینوستمنتس (Grayscale Investments) یکی از خریداران بزرگ رمز ارزها طی چند ماه گذشته بوه است، اما اکنون رقیب جدیدی به نام آسپری فاندز (Osprey Funds) پیدا کرده و این شرکت با سمبل OBTC، از 15 ژانویه (26 دی) فعالیت در بازار فرابورس را آغاز کرده است. آسپری فاندز در مقایسه با گری‌اسکیل ساختار کارمزد رقابتی‌تری ارائه می‌دهد.

این امر نشانه مثبتی برای بازار است، چراکه هر دوی این شرکت‌ها سرمایه‌گذاران نهادی را به خود جذب می‌کنند که در این صورت، امکان ادامه روند خرید وجود دارد و بیت کوین می‌تواند برای لمس سقف‌های جدید، مسیر حرکتی خود را معکوس کند. با اینکه BTC هنوز در بازه خنثی معامله می‌شود، اما برخی از آلت کوین‌ها صعود قیمت‌های قابل توجهی دارند. امروز دوشنبه برابر با 29 دی 99، به تحلیل تکنیکال قیمت 5 ارز دیجیتال برتر بازار می‌پردازیم.

تحلیل قیت بیت کوین – 29 دی 99

رمز ارز BTC در فاز تحکیم روند صعودی خود قرار دارد. پرایس اکشن این ارز دیجیتال طی روز‌های گذشته یک الگوی مثلث متقارن را تشکیل داده، که عموما به‌عنوان یک پترن ادامه‌دهنده عمل می‌کند. دم بلند کندل استیک امروز نشان می‌دهد که خریداران از کف قیمت تا میانگین متحرک نمایی 20 روزه روی 34،241 دلار، مشغول خرید هستند.

چارت روزانه تحلیل قیمت بیت کوین - 29 دی 99
چارت روزانه تحلیل قیمت ارز دیجیتال بیت کوین – 29 دی 99

شیب مثبت میانگین‌های متحرک و حضور اندیکاتور RSI در منطقه مثبت، نشان‌دهنده کنترل بازار توسط خریداران است. در صورتی که خریداران بتوانند قیمت را به بالای الگوی مثلث مذکور برسانند، روند صعودی دوباره آغاز خواهد شد.

اولین سطح مقاومت پیش روی بیت کوین، قیمت 41،959.63 دلار خواهد بود. اما اگر خریدران موفق به شکست این سطح شوند، هدف بعدی جفت ارزی BTC/USD روی 50،000 دلار است.

در مقابل، اگر خریداران موفق به شکست این سطح نشوند، فروشندگان قیمت را به زیر الگوی مثلث خواهند کشاند. در صورت موفقیت، احتمال سقوط رمز ارز BTC به 38.2 درصد فیبوناچی روی سطح 29,688.10 دلار وجود دارد. این سطح می‌تواند منجر به جذب خریداران شود، اما در صورت عدم رسیدن قیمت به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه، اصلاح بیشتر به میانگین متحرک ساده 50 روزه روی 26,581 دلار محتمل است.

تحلیل قیمت ارز دیجیتال لینک – 29 دی 99

رمز ارز شبکه چین لینک یعنی توکن LINK، مقاومت 20.1111 دلاری خود را در تاریخ 15 ژانویه (26 دی) شکست و در 16 ژانویه (27 دی) با صعود بیشتر، سقف تاریخی جدیدی را در قیمت 22.96 دلار به ثبت رساند. اما سایه بلند کندل قیمتی روز 16 ژانویه نشان می‌دهد که صعود بیشتر قیمت در راه است.

چارت روزانه تحلیل قیمت ارز دیجیتال چین لینک - 29 دی 99
چارت روزانه تحلیل قیمت ارز دیجیتال چین لینک – 29 دی 99

امروز قیمت از سطح شکسته شده 20.1111 دلاری بالاتر رفت که نشان می‌دهد خریداران آن را به سطح حمایت تبدیل کرده‌اند. در صورتی که خریداران موفق به سوق قیمت به بالای سطح 23 دلار شوند، اهداف بعدی جفت ارزی LINK/USD سطوح 27 و پس از آن 30 دلار خواهند بود. شیب مثبت میانگین متحرک نمایی 20 روزه روی 16.25 دلار و حضور شاخص قدرت نسبی در منطقه اشباع خرید، نشان‌دهنده قدرت خریداران در بازار است.

اما در طرف مقابل، در صورتی که قیمت به زیر 20.1111 دلار شکسته شود، حمایت بعدی روی 17.7777 دلار خواهد بود. این سطح از آنجایی اهمیت دارد که در صورت شکست آن، تغییر روند محتمل است.

تحلیل قیمت ارز دیجیتال یونی سواپ – 29 دی 99

توکن شبکه یونی سواپ یعنی رمز ارز UNI هم‌اکنون در یک روند صعودی قرار دارد، اما همانطور که از سایه بلند کندل 16 ژانویه (27 دی) و امروز مشخص است، این ارز دیجیتال در بالای سطح 9 دلاری با فروش مواجه شده است. در صورتی که خریداران پا پس نکشند، نشان‌دهنده عدم تمایل تریدرها به خروج از بازار و خرید در کف‌های قیمت خواهد بود.

چارت روزانه تحلیل قیمت ارز دیجیتال یونی سواپ - 29 دی 99
چارت روزانه تحلیل قیمت ارز دیجیتال یونی سواپ – 29 دی 99

شیب مثبت میانگین متحرک نمایی 20 روزه روی 6.15 دلار و حضور اندیکاتور RSI در منطقه اشباع خرید، نشان می‌دهد که شرایط به نفع خریداران رمز ارز یونی است. در صورتی که جفت ارزی UNI/USD بالای 38.2 درصد اصلاح فیبوناچی روی 7.4725 دلار بماند، خریداران برای ادامه روند صعودی تلاش خواهند کرد. در صورت موفقیت در رسیدن قیمت به بالای 9.3776 دلار، اهداف بعدی 12.4597 و 15 دلار خواهند بود.

در طرف مقابل، اگر فروشندگان بتوانند قیمت را به زیر 7.4725 دلار بکشانند، احتمال ریزش ارز دیجیتال UNI به میانگین متحرک نمایی 20 روزه وجود دارد. عموما اصلاح‌های عمیق نشان‌دهنده تضعیف مومنتم بوده و ممکن است برای چند روز منجر به معامله رمز ارز مورد نظر در یک محدوده خنثی شوند.

تحلیل چین لینک – 29 دی 99

رمز ارز شبکه تزوس یعنی توکن XTZ طی چند هفته گذشته در محدوده 2.85 تا 1.85 دلاری معامله می‌شد. خریداران در حال حاضر در تلاش‌اند تا قیمت را به بالای این محدوده رسانده و روند صعودی جدیدی را آغاز کنند.

تحلیل قیمت تزوس - 29 دی 99
چارت روزانه تحلیل قیمت ارز دیجیتال تزوس – 29 دی 99

با این وجود، سایه بلند کندل روز 16 ژانویه نشان می‌دهد که پایدار نگه داشتن قیمت بالای این محدوده برای خریداران دشوار است. سایه بلند و دم کندل استیک امروز نیز دو دلی میان خریداران و فروشندگان را پررنگ‌تر می‌کند.

در صورتی که خریداران در نگهداری قیمت بالای سطح 2.85 دلار موفق باشند، احتمال آغاز روند صعودی جدید افزایش می‌یابد. شیب مثبت میانگین متحرک نمایی 20 روزه روی 2.48 دلار و حضور شاخص RSI بالای 66، نشان‌دهنده وجود کمترین مانع و مقاومت در مسیر صعودی هستند. اولین هدف روند صعودی، سطح 3.90 دلار و پس از آن 4.4936 دلار است. در صورت سقوط و شکست جفت ارزی XTZ/USD به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه، دیدگاه تریدرهای بازار منفی خواهد شد.

تحلیل قیمت ارز دیجیتال اتم – 29 دی 99

رمز ارز شبکه کازموس به نام اتم (ATOM)، توانست در روز 16 ژانویه (27 دی) به بالای مقاومت سرسخت 8.877 دلاری برسد و سقف تاریخی جدیدی را در سطح 9.60 دلار ثبت کند. هر زمان که قیمت به یک سقف تاریخی جدید برسد، نشانه‌ای از وجود قدرت در دست خریداران است.

تحلیل قیمت ارز دیجیتال اتم - 29 دی 99
چارت روزانه تحلیل قیمت ارز دیجیتال اتم – 29 دی 99

البته فروشندگان نیز دست از تلاش برنداشته و توانستند قیمت را به زیر سطح 8.877 دلار بکشانند و خریدارن را در دام بیندازند. این مومنتم صعودی در صورت سقوط رمز ارز کازموس به زیر سطح 61.8 درصد فیبوناچی اصلاحی روی 7.093 دلار، تضعیف خواهد شد.

در طرف مقابل، اگر خریداران قادر به دفاع از محدوده بین 38.2 درصد اصلاحی روی 8.05 دلار و 50 درصد اصلاحی روی 7.752 دلار باشند، تقاضای قوی در سطوح پایین آغاز خواهد شد. در صورتی که قیمت توکن ATOM به بالای این ناحیه حمایتی برسد، تلاش خریداران برای از سر گیری روند صعودی شروع می‌شود. شکست به بالای سطح 9.60 دلار می‌تواند جفت ارزی ATOM/USD را به اهداف 12.10 و 13.974 دلار برساند.

این مطلب صرفا تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال برتر بازار به تاریخ 29 دی 99 بوده و تصمیم به خرید و یا فروش آن بر عهده خریداران گرامی است. تحلیل‌ها و سیگنال‌های روزانه تیم ایران کریپتوکارنسی در کانال تلگرامی مربوطه منتشر می‌شود.

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)