نقد و بررسی کلاهبرداری دگ کوین – Dagcoin و ساکسس فکتوری


دگ کوین – Dagcoin یک ارز دیجیتال کلاهبرداری است که خرید و فروش و سرمایه گذاری این رمزارز در ساکسس فکتوری – SuccessFactory با ریسک بالایی همراه است.

در چند روز گذشته سوال برخی از افراد در مورد ارز دیجیتال دگ کوین – Dagcoin ، آموزش خرید و فروش آن، معرفی بهترین صرافی و سرمایه گذاری این ارز در ساکسس فکتوری – SuccessFactory باعث شد تا در این مقاله به بررسی کامل این دو موضوع بپردازیم.

در این پروژه با یک ارز دیجیتال به نام دگ کوین (Dagcoin) و یک سایت به نام ساکسس فکتوری (SuccessFactory) که خود را یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای می‌داند رو به رو هستیم. در هیچ جایی به صورت رسمی ارتباط این دو پروژه به هم ذکر نشده است اما بر اساس ادعای افراد، شما با سرمایه‌گذاری دگ کوین در مجموعه ساکسس فکتوری می‌توانید به صورت سالانه سود دریافت کنید.

دگ کوین (Dagcoin) چیست؟

** اطلاعات این قسمت بر اساس ادعای دگ کوین می‌باشد و الزاما واقعیت نیست. در انتهای نوشته جداگانه به بررسی ادعاهای دگ کوین پرداخته شده است.

دگ کوین خود را یک ارز دیجیتال معرفی می‌کند. با ورود به وبسایت این ارز به آدرس Dagcoin.org با این شعار مواجه می‌شویم: “دگ کوین اولین ارز دیجیتالی است که برای استفاده طراحی شده، نه برای ترید کردن، دقیقا همان کاربردی که در مورد پول انتظار می‌رود”.

دگ کوین و ساکسس فکتوری
تصویری از صفحه اول وبسایت پروژه دگ کوین

هر ارز دیجیتال از یک تکنولوژی دفتر توزیع شده یا Distributed Ledger Technology بهره می‌برد. شناخته‌شده‌ترین DLT در حال حاضر بلاکچین است. دگ کوین از تکنولوژی گراف جهت دار غیر مدور یا DAG استفاده می‌نماید.

دگ کوین 4 مشخصه اصلی دارد. کارمزد تراکنش آن ثابت و نزدیک به صفر است، تراکنش‌ها بسیار سریع و به صورت میانگین در سی ثانیه انجام می‌شود، هیچ محدودیتی در نقل و انتقال وجود ندارد و یک ارز دارای مجوز است.

خرید و فروش دگ کوین و ساکسس فکتوری
4 مشخصه اصلی ادعا شده توسط دگ کوین

بر اساس 4 مشخصه فوق‌الذکر، دگ کوین معتقد است که آینده ارزها است و دنیا به سمت استفاده از این ارز حرکت خواهد کرد. خرید دگ کوین نیز فقط و فقط از طریق صرافی SwipeX امکان‌پذیر است.

ساکسس فکتوری (SuccessFactory) چیست؟

ساکسس فکتوری خود را یک سیستم بازاریابی شبکه‌ای یا MLM می‌داند. در این سیستم برای عضویت حتما باید توسط یکی از اعضای فعلی دعوت شده باشید. با ارتقاء سطح کاربری خود می‌توانید اقدام به جذب زیرمجموعه و دریافت سود بیشتر کنید. سرمایه‌گذاری در این مجموعه از طریق Dagcoin امکان پذیر است.

آموزش خرید و فروش دگ کوین و ساکسس فکتوری
الزام وارد کردن کد معرف برای ثبت نام در ساکسس فکتوری

از آنجا که حوزه فعالیت مجموعه ایران کریپتوکارنسی در زمینه ارزهای دیجیتال است، در همین حد به معرفی ساکسس فکتوری بسنده کرده و در ادامه به نقد و بررسی ارز دیجیتال دگ کوین می‌پردازیم.

آیا دگ کوین یک ارز دیجیتال سالم است؟

در قسمت‌های قبلی به معرفی دگ‌کوین و ساکسس فکتوری بر اساس ادعای سازندگان و وب سایت این پروژه‌ها پرداختیم. در قسمت قصد داریم به نقد و بررسی دگ کوین و ادعاهای آن بپردازیم.

همانطور که در بخش معرفی دگ کوین ذکر شد، شعار این ارز دیجیتال ” دگ کوین اولین ارز دیجیتالی است که برای استفاده طراحی شده، نه برای ترید کردن، دقیقا همان کاربردی که در مورد پول انتظار می‌رود” است. این شعار صرفا یک سفسطه است. هیچ ارز دیجیتال سالمی صرفا برای ترید کردن ساخته نشده است. هر ارز دیجیتال معتبری یک هدف برای ساخته شدن داشته است.

بیت کوین اولین ارز دیجیتال بر پایه بلاکچین است که توانست پاسخی فنی برای حل مشکل دو بار خرج کردن در سیستم‌های پرداخت الکترونیکی بیاورد. بیت کوین برای اولین بار توانست بلاکچین را کاربردی کند. اتریوم دومین ارز دیجیتال بازار برای اولین بار توانست یک بستر برنامه‌نویسی و ساخت نرم‌افزار بر مبنای بلاکچین را ارائه دهد. ریپل با استفاده از بلاکچین توانست تغییرات اساسی در زمینه انتقال بین‌المللی پول بین بانک‌ها ایجاد کند. این ارزها فقط 3 ارز معتبر در بازار نیستند. لایت کوین، تتر، ترون، ایاس و … سایر ارزهای دیجیتال با اهداف اصولی هستند و برای ترید کردن ساخته و طراحی نشده‌اند.

در مورد جمله انتهایی شعار نیز، ارز دیجیتال تتر مصداق بارز کاربرد به عنوان واحد پولی است. تتر پشتوانه دلار دارد، قیمت آن همواره ثابت است و نوسان ندارد. لذا می‌تواند به راحتی به عنوان یک واحد پول دیجیتال استفاده گردد. ارز دیجیتال استلار نیز یک سیستم پرداخت پولی بین‌المللی ارائه داده است که دارایی ویژگی‌هایی به مراتب بسیار بهتر از دگ کوین است.

بخش بعدی در مورد DLT مورد استفاده در دگ کوین است. تکنولوژی دگ پیش از دگ کوین در ارزهایی مانند IOTA، NANO، VITE، FANTOM و … بکار گرفته شده است. این تکنولوژی در ابتدای پیدایش، خود را پاسخی برای مشکلات بلاکچین می‌دانست، به طوری که برخی از افراد انتظار داشتند روزی این تکنولوژی جایگزین بلاکچین شود.

آیوتا (IOTA) معتبرترین پروژه‌ای است که از این سیستم استفاده می‌کند و در ابتدای کارش با توجه به نگرش مثبتی که نسبت این سیستم وجود داشت، آیوتا توانست تا رتبه ششم بازار ارزهای دیجیتال نیز بالا بیاید. حتی NANO نیز در جمع 20 ارز برتر بازار قرار گرفت. اما سیستم DAG مشکلات امنیتی بسیار زیادی دارد و تاکنون قابل حل نبوده است. حتی اخیرا نیز شبکه آیوتا هک شد و مقادیر زیادی ارز آیوتا از کیف پول کاربران به سرقت رفت. مشکلات امنیتی عدیده این تکنولوژی در نهایت منجر به رد آن از سوی جامعه و به فراموشی سپرده شدن آن شد، به طوری که اکنون آیوتا در رتبه 24ام ارزهای دیجیتال قرار دارد و ردی از نانو در میان 50 ارز برتر بازار نیست.

لذا دگ کوین از یک تکنولوژی تاریخ گذشته و رد اعتبار شده استفاده می‌کند. در حال حاضر تکنولوژی‌های جدیدی نیز معرفی شده‌اند. یکی از آن‌ها هشگرف (Hashgraph) است که نسخه‌‌ای اصلاح شده از DAG می‌باشد.

در ادامه بخش معرفی دگ کوین ذکر شده بود که بر اساس نوشته‌های موجود در سایت این پروژه، دگ کوین 4 مشخصه اصلی دارد که کارمزد تراکنش آن ثابت و نزدیک به صفر است، تراکنش‌ها بسیار سریع و به صورت میانگین در سی ثانیه انجام می‌شود، هیچ محدودیتی در نقل و انتقال وجود ندارد و یک ارز دارای مجوز است.

این مشخصه‌ها چیز جدیدی نیست و بسیاری از ارزهای دیجیتال این ویژگی‌ها را دارند. به عنوان مثال در مورد ارز دیجیتال نئو، هیچ نیازی به پرداخت کارمزد برای انجام تراکنش وجود ندارد و در واقع کارمزد تراکنش صفر است. ارزهای دیجیتال ایاس، ترون، ریپل، استلار و… نه تنها دارای کارمزد تراکنش تقریبا صفر هستند، بلکه تراکنش‌هایی به مراتب سریع‌تر نسبت به دگ کوین دارند، به طوری که زمان تراکنش ارز دیجیتال ایاس فقط و فقط 0.5 ثانیه است! هیچ ارز دیجیتال معتبری هم دارای محدودیت در نقل و انتقال نیست.

بسیاری از طرفداران این ارز امکان خرید از فروشگاه‌های اینترنتی و پرداخت از طریق دگ‌کوین را یک انقلاب و البته آینده ارزهای دیجیتال می‌دانند! این عزیزان باید دقت داشته باشند که این مورد هم نه تنها چیز جدیدی نیست، بلکه شما با استفاده از بسیاری از ارزها مانند بیت کوین، بیت کوین کش، لایت کوین، با‌یننس کوین و … می‌توانید خرید‌های خود را از بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی پرداخت نمایید. تعداد فروشگاه‌هایی که ارزهای ذکر شده را قبول می‌کنند، صدها برابر تعداد اندک فروشگاه‌هایی است که توسط طرفداران دگ کوین گفته می‌شود. البته ذکر این نکته هم ضروری است که شما با استفاده از ارزهای معتبر مانند بیت کوین، بیت کوین کش و با‌یننس کوین حتی می‌توانید بلیط هواپیما بخرید، هتل رزرو کنید، سرویس‌های آنلاین خود را شارژش نمایید و ده ها ویژگی جذاب اینچنینی دیگر را انجام دهید.

The ever-expanding world of #UseBNB - March 2019 | Binance Blog
موارد استفاده از بایننس کوین

فارغ از سیستم پانزی ساکسس فکتوری ، تا این قسمت از مقاله نمی‌توان اسم ارز دیجیتال دگ کوین را کلاه‌برداری گذاشت. اما در بهترین حالت، دگ کوین یک شت‌کوین است، ارزی که هیچ نوآوری خاصی ندارد و ویژگی‌هایی که روی آن مانور می‌رود بسیار عادی و بعضا تاریخ گذشته است.

خرید و فروش دگ کوین

اما کجای داستان دگ کوین مشکوک است؟ شما دگ‌ کوین را فقط می‌توانید از طریق صرافی SwipeX بخرید یا بفروشید، دقیقا مانند پروژه کینگ مانی و یوتی بایت. همانطور که صرافی یوتی بایت صرفا برای خرید و فروش کینگ مانی از طریق بیت کوین و یورو طراحی شده، صرافی SwipeX نیز صرفا برای خرید و فروش دگ کوین از طریق یورو و بیت کوین ساخته شده است. قریب به یقین تمام پروژه‌های کلاه‌برداری ساختار این چنینی دارند. خرید و فروش فقط به یک صرافی محدود است که آن هم توسط خود پروژه ایجاد شده و از این طریق به راحتی می‌توانند قیمت را ساختگی بالا ببرند. سردمدار این دست پروژه‌ها، پروژه فوین بود که قیمت آن با شیب ملایم مدام در حال افزایش بود و خرید و فروش آن هم به یک صرافی محدود بود و در بقیه صرافی‌ها مانند هات‌بیت صرفا به صورت صوری لیست شده بود. اینگونه از ارزها به طور حتم کلاه‌برداری هستند و در نهایت در یک لحظه قیمت ارز 99 درصد افت می‌کند و سازندگان آن‌ها با جیب‌های پر از پول که از طریق سرمایه افراد کم‌سواد کسب کرده بودند، ناپدید می‌شوند. چیزی که در مورد ارز دیجیتال فوین نیز اتفاق افتاد.

بهتر است که علاقه‌مندان پیش از هرگونه خرید و فروش دگ کوین و یا فعالیت در زمینه هر ارز دیجیتالی، آگاهی لازم در این زمینه را در ابتدا کسب نمایند. در صورتی که تمایل به آشنایی بیشتر با ارزهای دیجیتال دارید، می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده نمایید:

مفاهیم اولیه در مورد بیت کوین

مفاهیم اولیه در مورد اتریوم

دانشنامه کیف پول ارزهای دیجیتال

دانشنامه سرمایه‌گذاری ایران کریپتوکارنسی

آموزش تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال

کانال رایگان سیگنال‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال ایران کریپتوکارنسی

کانال خبری ارزهای دیجیتال ایران کریپتوکارنسی

گروه نقد و بررسی ارزهای دیجیتال ایران کریپتوکارنسیثبت نظر
نظرات کاربران (23 نظر)
محمد

این شرکت هرمی کلاهبردار رو بگیرین پول مردمو به ارز دیحیتال پوچ دگ کویین دارا از مرز خارج میکنه ای ملت بیدار شین . قوه قضایی خوابیدی

محمد صادق ثابتی

سلام دوستان کارت خان های دگ کویت الان در ۲۵ جای کشور هست و در عموم و کسی هم باهاش کار نداره یکی از اون مکان ها بابل سر هستش طی دو سال دگ ۶۱ برار رشد داشته . رشد اون از دوسال اول بیت کوین هم سرعت بیشتری داشته یه خاطر همون هفت خان رستمی که رد کرد و مجوز از اتحادیه اوروپا گرفت و با یک جستجو ساده متوجه میشید که ۱۶۸ یا ۱۸۶ کشور به عنوان یک ارز معتبر قبولش کردن

معین

سلام چگونه میشه دگ کوین رو فروخت؟

معین شهامت

سلام چگونه میشه دگ کوین رو فروخت؟

شهریار نوروزی

سلام اقا این کلاهبرداریه جدیده مثل **** و مثل **** دیگه گول نخورید دوستان

مهدی

سلام صرف مجوز داشتن،دلیل بر درستی و کلاهبردارنبودن آن نیست.تلفیق هنر هم کلی مجوز داشت ولی کلاهبرداری محض بود و در نهایت هم تعطیل شد با کلی ضرر که روی دست مردم گذاشت.

امید راک

دایی جهانو با ایران مقایسه نکن ... این همه کشور تاییدش کردن بعد تو میگی کلاهبرداریه ... باشه اوکی ... بیت کوین هم دوازده سال پیش دروغی بزرگ بود که الان جامعه مون عقب مونده شده

مرتضی بهرامی

در خصوص سایت اتحادیه اروپا که فرمودید یک سایت ورد پرس معمولی هست، میشه خواهش بکنم یک سایت اینچنینی با دامنه europa.ru. درست کنید و ما را از گمراهی نجات دهید؟؟؟؟ در مورد اینکه فرموردید سایت اتحادیه اروپا معتبر نیست! یا سایت دروغ هست ، سایت زیر رو خدمتتون ارسال میکنم با دامنه رسمی اتحادیه اروپا https://e-justice.europa.eu/content_find_a_company-489-en.do?clang=en اگر گمان میکنید که سایتی با دامنه .europa.eu معتبر نیست! بنده هیچ انگیزه ای در ادامه نشان دادن مستندات به شما ندارم. چون این را میدانم که کسی که خواب باشد را میتوان بیدار کرد ولی...

مرتضی بهرامی

دوست من؛ اگر واقعا قصد شما از ارائه مطالب اطلاع رسانی معتبر باشد، و سازنده و مدیر سایتی رو که مقاله شماره ۱۱ رو در آن قرار دادم رو شناختید ، (از نظر اعتبار جهانی)، قطعا مطلب بالا رو از سایت خودتون حذف خواهید کرد، مگر آنکه قصد شما از ارائه مطالب چیز دیگری باشد.

Shantia

سوال چرا فقط در یک صرافی خرید و فروش میشه؟

مرتضی بهرامی

سوال خوب. جواب خوب دارد. یک از نفر از من پرسید چرا در استونی هست و به نظرم از این لحاظ معتبر نیست! گفتم اگر زیر دو لنگ ایفل بود، یا طبقه آخر برج پیزا، یا بالای گردن ابوالهول بود شما مشکلی نداشتید؟ یعنی همه چیز از نظر شما اوکی هست فقط این مورد مکان حل شود همه چیز ردیفه؟ اینکه چرا فقط در یک صرافی هست ابهام شماست؟! اگر توی دوتا صرافی بود، مشکل حل بود؟!! سوال خوب و قوی بپرسید لطفا... میخواهید سوال خوب بپرسم از شما؟ به نظر شما چرا هیچکدام از صرافی های بایننس، خوبی و کوین بیس نتوانسته اند از اتحادیه معتبر و جهانی اروپا لایسنس بگیرند؟؟!! تاحالا کسی همچین سوالی نپرسیده بود از شما؟! یه سوال خوب دیگه بپرسم؟ چرا به دفتر آقای ژائو موسس بایننس در چین از طرف پلیس دولتی حمله شد و آقای ژائو مجبور شد که به کشور مالت برود؟ چرا در کشور مالت سازمان تجاری مالت به صراحت اعلام کرد که صرافی بایننس از طرف دولت مورد تائید نیست؟ چرا صرافی هوبی مالیات را در قالب کارمزد بالا میگیرد؟ چرا صرافی کوین بیس در ۲۱ ایالت آمریکا اعتبار دارد و در بقیه ایالتها نه؟ چرا با وجود اینها دگ کوین باید در این صرافیها عرضه شود، نه صرافی با لایسنس جهانی از طرف اتحادیه اروپا همچون سوئیپکس؟!

محسن

شما دوست عزیز که میگین هیچ سند و لایسنسی وجود نداره، اگه وجود داشت واکنشت چیه؟ بهتر نیست به جای اصرار بر ادعای خودت، خیلی شرافتمندانه از کسانی که اطلاعات دارن و مدعی ان که مجوز و لایسنس وجود داره، بخوای که کمکت کنن و شمارو به این مجوزات کانکت کنن؟ یعنی اینقدر زور داره؟!!!! واقعا سخته؟

دانیال

سلام عزیز خیلی عالیه خب به ما نشون بده این لایسنس رو چون از یک سایت وردپرسی لایسنس اروپا گرفتن

احمدرضا

بیاید تلگرام تا همه مستندات و نحوه گرفتن استعلام از اتحادیه اروپا رو بهتون بگم trade2man تا خودتون راه تحقیق رو بلد نیستید و انجام ندادید لطفا قضاوت نکنید

دانیال

سلام دوست عزیز وقت بخیر پس چرا میگن دگ کوین لایسنس اتحادیه اروپا داره و اسم فیات روش گذاشتن این اعتباری که دگ کوینی ها راجبش حرف میزنین از کجا میاد ؟؟ و کجا ثبت شده و چطور انقدر evant میزارن داستانشون از چه قرار اخه یک سری از کشور هایی غیر از ایران هم دارن خرید دگ کوین میکنن در قسمت سایت مرچنت های دگ کوین اسم خیلی از شرکت هارو گذاشتن که دارن دگ قبول میکنن شما که اعطلاعات بیشتری دارید میشه راهنمایی کنید ... ممنون میشم

مجتبی انصاری

هیچ سندی برای اعتبار و لایسنسی که میگید وجود نداره

احمدرضا

سلام با عرض ادب اتحادیه اروپا که مجوز داده نفهمید که این سایت کلاهبرداری هستش و شما فهمیدید بیش از 1000 شرکت توی دنیا نفهمیدن شما فهمیدین بیش از 450,000 نفر توی دنیا نفهمیدن و شما فهمیدین سایت scamadviser نفهمید و شما فهمیدید آفرین به هوش بالای شما داداش چرا نخونده و بدون اطلاعات میای نظر میدی؟ فکر میکنی 500,000 هزار انسان توی کره زمین نفهمیدن این سیستم مشکل داره و عقل ندارن و تو فهمیدی؟ آفرین آفرین ما ایرانی ها عادت داریم در مورد چیزهایی که کمترین اطلاعات رو داریم بیشترین نظر رو بدیم در مورد شروع ارز های دیجیتال همین بود در مورد نتورک مارکتینگ همین بود در مورد تمامی سیستم های جدید همینه البته حق میدم یه نفعی پشت این پخش اخبار منفی و کذب برای شما هست وگرنه عمرا این کار رو نمیکردید امیدوارم نظر قید بشه

Jeff

چجوری پس تو سایت businessforhome نفر اول درآمدی از شرکت دگ کوین هستش و همچینی نفرات اول سایت تو همین چن سالی که شروع کرده تازه شرکت

ناشناس

برادر من ك نميدونم رزومت چيه و چندساله با كريپتو اشنا شدي نظرت محترمه و براي خودته ولي لطفا قبل از اينكه نظرت رو توي وب سايتت بزاري ي مقدار در مورد ابن پروژه مطلب بخون و با حب و بغض در مورد دگ كوين و هر پروژه ي ديگه اي مطلب نذار موفق باشي

امین

واقعا ممنون از اطلاعاتی که گذاشتین ، قصد داشتم چند وقت دیگه این ارزو بخرم ولی کاملا نظرم عوض شد نسبت بهش .

مرتضی بهرامی

عزیز من شما آگاهی خودتون رو بالا ببرید، بعد دیگران رو آگاه کنید. آخه نمیشود ... عصا کش .... شود.

مهدی

ایشون خودش تریدر هست به همین خاطر دشمن دگ کوینه، در ضمن برای اثبات کلاهبردار بودن این پروژه فقط به برخی شباهت هاش با سایر پروژه های کلاهبرداری در گذشته پرداخته که به هیچ وجه اثبات کننده کلاهبرداری بودن دگ کوین نیست. با احتمالات و مقایسه کردن که نمیشه یه پروژه رو محکوم کرد، دلیل محکم بیار

مجتبی انصاری

خواهش میکنم. هدف ما اطلاع رسانی و آگاه سازی علاقه مندان به این حوزه ست