آموزش تحلیل فاندامنتال برای سرمایه گذاری در حوزه دیفای


تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال سیستم مالی غیر متمرکز یا همان دیفای – DeFi برای یافتن بهترین قیمت خرید و فروش و سرمایه گذاری در این حوزه را آموزش می‌دهیم.

سرعت رشد بالای حوزه امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای باعث شده تا مطالعه و بررسی تعداد فراوان پروژه‌های جدید، دشوار باشد. تحلیل فاندامنتال به دنبال تعیین ارزش ذاتی یک پروتکل است، به طوری که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران با استفاده از آن بتوانند سرمایه خود را مدیریت کنند. در ادامه این مقاله، به معرفی قوی‌ترین معیارها برای سنجش ارزش ذاتی یک پلتفرم در حوزه DeFi می‌پردازیم.

مقدمه

شتاب رشد سیستم مالی غیرمتمرکز به قدری بالاست که حتی پیگیری اخبار و اتفاقات آن دشوار است، چه رسد به اینکه با آمدن هر پروژه جدید، آن را مورد تحلیل و بررسی دقیق قرار داد. علاوه بر این، فقدان یک روش استاندارد برای تحلیل فاندامنتال یک پروژه دیفای ، کار را بیش از پیش دشوار کرده است.

با وجود مشکلات ذکر شده، چند اندیکاتور و شاخص وجود دارند که می‌توانند ما را در بررسی کیفیت و تعیین ارزش ذاتی یک پروژه دیفای کمک کنند. به سبب ماهیت بلاک چین و حوزه ارزهای دیجیتال، خوشبختانه بخش زیادی از داده‌های مورد نیاز به صورت عمومی در دسترس هستند، لذا استفاده از این شاخص‌ها برای هر سرمایه‌گذار یا تریدری، آسان است.

روش های تحلیل فاندامنتال در حوزه دیفای

در ادامه این نوشته، 7 معیار که برای تعیین ارزش ذاتی و کیفیت یک پلتفرم امور مالی غیر متمرکز بسیار پرکاربرد هستند را معرفی می‌کنیم. قابل ذکر است که برخی از این روش‌ها برای تعیین ارزش سایر ارزهای دیجیتال خارج از حوزه DeFi مانند لایت کوین و یا ترون نیز کاربرد دارند.

1. ارزش کل قفل شده

همانطور که از نام آن پیداست، ارزش کل قفل شده (Total Value Locked) یا TVL، مجموع کل سرمایه‌ای است که درون یک پروتکل DeFi قفل شده است. در یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز، مجموع وجوه سرمایه‌گذاری شده در استخرهای نقدینگی را ارزش کل قفل شده می‌گویند. به عنوان مثال، در صرافی غیر متمرکز یونی سواپ (Uniswap)، مقدار TVL برابر با مجموع لیکوئیدیتی موجود در تک تک استخرهای نقدینگی این صرافی است.

ارزش کل قفل شده ابزار مناسبی برای سنجش میزان علاقه به سرمایه گذاری و تحلیل فاندامنتال در یک پلتفرم دیفای است. مقایسه TVL یک پلتفرم با سهم بازار توکن آن پلتفرم، روش بسیار قدرتمندی برای سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند بدانند آیا توکن یک پلتفرم دیفای، اکنون به نسبت سرمایه قفل شده در آن، مناسب برای سرمایه گذاری است یا خیر؟ به عبارتی، با مقایسه TVL و ارزش بازار می‌توان ارزان یا گران بودن یک توکن را فهمید.

تحلیل فاندامنتال دیفای
ارزش کل قفل شده پلتفرم‌های دیفای بر اساس وبسایت Defipulse.com

وبسایت Defipulse.com یکی از بهترین مراجع ارائه‌دهنده داده‌های مرتبط با کل ارزش قفل شده برای تحلیل فاندامنتال در حوزه دیفای است. قابل ذکر است که روش‌های مختلفی برای بیان کردن TVL در یک پروتکل وجود دارد. به عنوان مثال در پروژه‌های مبتنی بر شبکه اتریوم، ارزش کل قفل شده به شکل دلار آمریکا (USD) و یا معادل اتری آن (ETH) نشان داده می‌شود.

«نتیجه: هر چه TVL یک پروژه بالاتر باشد، سرمایه گذاری در آن مطمئن تر خواهد بود»

2. نسبت قیمت به فروش در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیفای

در مورد بازارهای سنتی، نسبت قیمت به فروش (Price-to-Sales) یا اختصاراً P/S، ابزاری برای مقایسه ارزش سهم یک شرکت با دارایی‌های آن است. با استفاده از این ابزار می‌توان فهمید که آیا سهام آن شرکت در حال حاضر ارزان است یا خیر. از آنجایی که در حال حاضر بسیاری از پلتفرم‌های حوزه دیفای درآمدزایی دارند، می‌توان از معیار مشابهی برای تحلیل فاندامنتال آن‌ها استفاده کرد. برای این منظور کافی است تا ارزش کل بازار (Market Cap) توکن یک پلتفرم سیستم مالی غیرمتمرکز را بر درآمد آن تقسیم کنیم. هر چقدر این مقدار پایین‌تر باشد، می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که توکن آن پلتفرم ارزان‌تر و در نتیجه در موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری قرار دارد.

برای یافتن مقدار ارزش بازار یک توکن تقسیم بر ارزش کل قفل شده در آن، می‌توان از صفحه اطاعات آن توکن در وبسایت Coingecko.com استفاده کرد:

تحلیل فاندامنتال پلتفرم دیفای Aave
نسبت ارزش بازار به کل ارزش قفل شده در پلتفرم دیفای Aave

به خاطر داشته باشید که این روش، روش نهایی برای محاسبه ارزش یک توکن نیست، اما می‌تواند در ارائه یک ایده کلی از گران یا ارزان بودن آن توکن مفید باشد.

«نتیجه: هر چه نسبت ارزش بازار یک توکن به TVL آن پایین‌تر باشد، سرمایه گذاری در آن مطمئن‌تر خواهد بود»

3. موجودی توکن در صرافی‌ها

استراتژی بعدی در تحلیل فاندامنتال ارزهای حوزه دیفای ، بررسی مقدار موجودی یک توکن در صرافی‌ها است. زمانی که یک فروشنده قصد فروش توکن‌های خود را دارد، به احتمال فراوان آن را از کیف پول ارز دیجیتال خود به یک صرافی متمرکز مانند بایننس منتقل می‌کند. اگرچه حجم معاملات در صرافی‌های غیر متمرکز مانند یونی سواپ طی چند ماه گذشته چندین برابر شده است، اما کماکان نقدینگی اصلی بازار ارزهای دیجیتال روی صرافی‌های متمرکز است. بنابراین باید به موجودی یک توکن روی یک صرافی توجه ویژه‌ای نمود.

نهنگ‌ها و هولدرهای یک توکن، به جای نگهداری دارایی خود روی یک صرافی متمرکز، آن را به والت خود منتقل می‌کنند. فقط زمانی که این افراد قصد فروش توکن‌های خود را داشته باشند، آن را به صرافی‌های متمرکز منتقل می‌کنند. بنابراین اگر یک توکن را مورد بررسی قرار دادید و متوجه شدید که مقدار این توکن روی کیف پول یک صرافی افزایش یافته است، منتظر افزایش فشار فروش و در نتیجه کاهش قیمت طی ساعات بعد باشید.

برای یافتن موجودی یک توکن اتریومی روی یک صرافی، می‌توان آدرس والت آن صرافی را روی وبسایت ethplorer.io جستجو کرد. به عنوان مثال، دارایی یکی از کیف پول‌های اتریومی صرافی بایننس به شکل زیر است:

کیف پول بایننس

در انتها، ذکر یک نکته در این باره ضروری است. برخی از صرافی‌ها نظیر بایننس، خدماتی شامل استیکینگ، خرید ارز دیجیتال به صورت معامله مارجین و یا قرارداد آتی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. بنابراین هر انتقال بزرگ یک توکن به والت یک صرافی، الزاما نمی‌تواند با هدف فروش باشد.

«نتیجه: هر چه مقدار یک توکن در کیف پول صرافی‌ها کمتر باشد، سرمایه گذاری در آن مطمئن تر خواهد بود»

4. تغییرات موجودی یک توکن روی صرافی‌ها

در قسمت قبل فهمیدیم که پیگیری موجودی توکن‌ها روی صرافی‌ها می‌تواند یک ابزار مفید برای تحلیل فاندامنتال ارزهای دیفای باشد، اما شاید استفاده از این ابزار به تنهایی کافی نباشد. توجه به تغییرات موجودی توکن‌ها در یک صرافی، ابزار مفید دیگر است که استفاده از آن در کنار سایر معیارها، کمک شایانی برای سنجش زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری روی یک توکن است. به خاطر داشته باشید که تغییرات شدید موجودی یک توکن روی صرافی‌ها، همواره نوسانات قیمتی بالایی را به دنبال دارد.

برای درک بهتر این موضوع، به این مثال زیبا دقت کنید. زمانی که مقدار زیادی توکن از والت یک صرافی خارج و به یک والت منتقل می‌شود، می‌توان نتیجه گرفت که نهنگ‌ها در حال خرید و اصطلاحا انباشت آن توکن هستند. اگر نهنگ‌ها قصد فروش آن میزان توکن را در تایم فریم کوتاه مدت داشتند، چرا آن را به کیف پول خود منتقل کردند؟ بنابراین پیگیری تغییرات موجودی یک توکن روی صرافی‌ها ابزار کاربردی برای پیش بینی رفتار قیمت در آینده است.

5. کاربرد تعداد آدرس‌های فعال در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیفای

با وجود محدودیت‌های خاص، افزایش تعداد آدرس‌های فعال یک توکن خاص می‌تواند بیانگر افزایش استفاده از آن توکن و پلتفرم DeFi مربوط به آن باشد. در ظاهر به نظر می‌رسد که رابطه مستقیمی بین افزایش تعداد آدرس‌ها و رشد پلتفرم و گسترش استفاده از آن است. با این حال، تعداد آدرس‌های فعال یک توکن به راحتی قابل دستکاری است. افراد به راحتی می‌توانند با ایجاد هزاران آدرس مختلف و توزیع توکن‌ها بین آن‌ها، تصور استفاده گسترده از آن پلتفرم را در اذهان عمومی ایجاد کنند. مانند هر معیار دیگر در تحلیل فاندامنتال ، تعداد آدرس‌های فعال یک ارز دیفای معیاری نیست که به تنهایی بتوان با استفاده از آن، یک توکن را مورد بررسی قرار داد، بلکه این معیار باید در کنار سایر معیارهای ذکر شده استفاده شود.

از آنجایی که اکثر پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز بر بستر اتریوم پیاده سازی شده‌اند، با استفاده از وبسایت etherscan.io و جستجوی آدرس قرارداد (Contract) مربوط به پروژه، می‌توان تعداد آدرس‌های فعال توکن مربوط به آن پروژه را مشاهده کرد:

تحلیل فاندامنتال توکن دیفای لینک
مشخصات توکن لینک در سایت Etherscan

«نتیجه: هر چه تعداد آدرس‌های فعال یک پروژه دیفای بیشتر باشد، سرمایه گذاری در آن مطمئن تر خواهد بود»

6. استفاده غیر سوداگرانه

حتما تاکنون با پلتفرم‌های مختلفی در دیفای مواجه شدید که با داشتن اسم‌های عجیب مانند هات داگ، قول سود‌های دیوانه‌واری به شما می‌دهند. اگر هدف اصلی این توکن‌ها صرفا افزایش قیمت باشد، باید در مورد سرمایه‌گذاری در آن‌ها احتیاط کرد، زیرا رشد قیمت آن‌ها در بلند مدت پایدار نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: ریزش 99 درصدی ارز دیجیتال هات داگ – Hotdog و پیتزا – Pizza

درک اینکه یک رمزارز برای چه چیزی استفاده می‌شود، بسیار حیاتی است. برای این منظور باید تشخیص داد آیا رشد یک توکن DeFi بر اساس افزایش تقاضا است یا صرفا سفته‌بازی؟ اگرچه این کار دشوار است، اما پیگیری حجم معاملات و تشخیص معاملات ساختگی می‌تواند کمک خوبی برای این موضوع باشد.

7. کاربرد نرخ تورم در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیفای

آیا صرف اینکه در حال حاضر مقدار توکن در گردش یک پروژه پایین است، آن را برای سرمایه‌گذاری جذاب می‌کند؟ الزاما خیر. در این باره یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید به آن توجه داشت، نرخ تورم آن توکن است. لزومی ندارد که اگر مقدار توکن در گردش در حال حاضر پایین باشد، در آینده نیز این مقدار پایین باقی بماند. بسیاری از پروژه‌های سیستم مالی غیرمتمرکز، به سبب مکانیزمشان، دارای نرخ تورم و در واقع تولید توکن جدید با سرعت بسیار بالایی هستند. به عنوان مثال، از 10 میلیارد توکن SRM که در آینده وجود خواهد داشت، فقط 50 میلیون واحد یعنی 0.5 درصد آن درگردش است. این درحالی است که در حال حاضر حدود 88 درصد از 21 میلیون واحد BTC اکنون در چرخه بازار معامله می‌شود.

تورم و افزایش تعداد توکن‌های یک پلتفرم الزاماً اتفاق بدی نیست، اما نرخ بالای آن باعث افت شدید قیمت خواهد شد. برای درک بهتر این نکته، کافی است که به نمودار قیمت توکن سوشی Sushi متعلق به پلتفرم دیفای سوشی سواپ نگاهی بیندازید. به منظور جذب نقدینگی، این پلتفرم به مدت دو هفته 10 برابر حالت عادی به فراهم کنندگان نقدینگی پاداش داد و در واقع نرخ تورم آن 10 برابر شده بود. همین اتفاق کافی بود تا قیمت این توکن طی این دو هفته چند ده درصد کاهش یابد.

با مراجعه به سایت Coingecko و صفحه هر ارز دیجیتال در آن، معیار Fully Diluted Valuation را مشاهده خواهید کرد. این مقدار بیانگر ارزش بازار یک ارز پس از عرضه شدن تمام توکن‌های آن است:

ارزش کل بازار پروژه سرم
صفحه ارز دیجیتال SRM در وبسایت CoinGecko

«نتیجه: هر چقدر مقدار بیشتری از تعداد توکن‌ها در گردش باشند و Fully Diluted Valuation در مقایسه با Market Cap اختلاف کمتری داشته باشد، سرمایه گذاری در آن مطمئن تر خواهد بود»

جمع بندی

اگر شما یک تریدر با سابقه در ارزهای دیجیتال هستید، حتما متوجه شدید که بسیاری از معیارهای تحلیل فاندامنتال ذکر شده در این مقاله علاوه بر استفاده در حوزه دیفای ، در واقع ابزاری برای تحلیل ارزهای دیجیتال سنتی مانند بیت کوین و اتریوم نیز هستند. اگر با تحلیل فاندامنتال آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما مقاله مربوط به این موضوع با عنوان “تحلیل فاندامنتال چیست و چه کاربردی در ارز دیجیتال دارد؟” را مطالعه کنید.

باید به این نکته توجه کرد که بازارها غیر قابل پیش بینی، غیر منطقی و مستعد نوسانات شدید هستند. بنابراین پیش از انجام هرگونه سرمایه‌گذاری، خصوصا در مورد حوزه دیفای، حتما شخصا تحقیقات لازم را انجام دهید.

منبع: Academy.binance


برچسب ها: لیکوئیدیتی

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)