معرفی برترین پروژه های دیفای – DeFi در نیمه دوم سال ۲۰۲۰


پروژه دیفای چیست؟ DeFi جریانی است غیر متمرکز در جهت ورود خدمات مالی غیرمتعهدانه، که با همکاری اتریوم و قابلیت‌های قرارداد هوشمند ایجاد شده است.

اگر اخبار حوزه بلاک چین را دنبال کرده باشید، به احتمال زیاد خبر مربوط به تزریق سرمایه‌ای بالغ بر چهار میلیارد دلار به پروژه های جوزه امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای را که به تازگی پا به میدان گذاشته‌اند، شنیده‌اید. اما سؤال اصلی اینجا است که پروژه DeFi چیست و چرا تا این اندازه حائز اهمیت است؟ به صورت کلی دیفای یک اکوسیستم مالی غیرمتمرکز است، که عمدتا از اتریوم و قابلیت‌های قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. افراد با تکیه بر سیستم DeFi قادر خواهند بود تا پول خود را در قالب اسمارت کانترکت‌های کوچک به یک استخر غرض داده و سودهای متغیری را دریافت کنند.

پروژه های حوزه DeFi چه کمکی به بلاک چین‌ها می‌کنند؟

جدای از این مثال ساده، دیفای به سرویس‌های مالی و بخش‌های گوناگون این حوزه، از جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات گرفته تا خدمات بیمه‌ای و استیبل‌کوین‌ها، کمک خواهد کرد تا در قالب دموکراتیک درآیند. بر اساس اعلام وب‌سایت DefiPrime، در حال حاضر بیش از صد پروژه در دست اقدام‌اند و به دنبال راه حل‌هایی در حوزه دیفای هستند. در حقیقت پروژه‌های زیر، در این حوزه پیشرو بوده و موفق شده‌اند تا نظر سرمایه‌گذاران مطرح، سازندگان محصولات و علاقه‌مندان به بلاک چین را به سمت خود جلب کرده و افراد را به خرید ارز دیجیتال مربوط به این حوزه ترغیب کنند.

«پیش از خواندن این مقاله، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله مربوط به رمز ارز دیفای و ارزهای دیجیتال آن برای سرمایه گذاری را مطالعه فرمائید.»

پروژه دیفای دای – DIA

DIA مخفف عبارت Decentralized Information Asset و به معنای دارایی اطلاعاتی غیر متمرکز، یک پروژه بلاک چین غیرانتفاعی متن باز سوئیسی در حوزه دیفای است، که باهدف ارائه داده‌ها و اوراکل‌ها به صورت شفاف با دسترسی آزاد فعالیت می‌کند. در داخل اکوسیستم دیفای دای، جامعه‌ای غیرمتمرکز از دارندگان توکن‌های DIA و نمایندگان آن‌ها قرار دارند و نقش اصلی را در تعیین سیاست‌های این پروتکل بازی می‌کنند.

پروژه DIA در دیفای (DeFi)

در حقیقت پروژه دیفای DAI قرار است به یک بلومبرگ متن باز برای داده‌های رمزنگاری‌شده و مالی تبدیل گردد. دای در حال حاضر یکی از مورد انتظارترین پروژه‌ها در فضای DeFi است، که توکن های آن از تاریخ  ۳ اوت (۱۳ مرداد) به بازار عرضه گردید. این پروژه توسط موسسات بزرگی همچون آوت‌لایر ونچرز (Outlier Ventures) حمایت می‌شود.

پروژه DeFi اوریون پروتوکل – Orion Protocol

اوریون پروتکل با توکن انحصاری ORN، به عنوان اولین ارزی که از طریق عرضه اولیه دینامیک سکه یا DYCO پیش‌فروش شد، به بازار عرضه گردید و فروشی بیش از حد انتظار را در سال ۲۰۲۰ تجربه کرد. اوریون در حال حاضر مشغول کار روی پروژه دستیابی به راه حل‌های B2B و B2C روی پیشرفته‌ترین جمع کننده نقدینگی است که تاکنون تحت رهبری الکسی کوکوسکوف، توسعه‌دهنده بلاک چین خبره (seasoned blockchain) و خالق صرافی غیرمتمرکز ویوز (Waves) توسعه داده شده است.

پروتوکل Orion در دیفای (DeFi)

از زمان راه‌اندازی، Orion مشارکت‌هایی را با الراند نتورک (Elrond Network)، بیتمکس (Bitmax)، ام‌ایکس‌سی (MXC) و اکرون (Acheron) داشته است. همچنین از زمان راه‌اندازی در  کوکوین (Kucoin) و  بیتمکس (Bitmax)، تقریباً ۳۳ درصد از عرضه اولیه سکه ORN با یک برنامه پیش استیکینگ (pre-staking) همکاری داشته و توکن‌ها به میزانی بیش از بیست برابر به ثبات رسیده‌اند.

پروژه دیفای آلف دات ایم – Aleph.im

Aleph.im یکی از پرطرفدارترین پروژه های تازه‌وارد به حوزه دیفای است که تنها چند ماه از زمان ورود آن به بازار می‌گذرد. Aleph یک پروتکل چت برای ماشین‌ها است که در آن بلاک چین‌ها، به عنوان گره‌هایی جهت ذخیره و قدرت محاسباتی غیرمتمرکز اجرا می‌شوند. انتظار می‌رفت تا ارزش بازارهای عمومی خدمات ابری به چیزی در حدود ۳۷۴ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۲، به بیش از ۵۲۰ میلیارد دلار برسد. در حال حاضر، وب سرویس‌های آمازون بازار را رهبری می‌کنند، ولی همچنان میزان تقاضا برای راه حل‌های غیرمتمرکز بسیار بالا است.

پروژه aleph.im در دیفای (DeFi)

به صورت کلی، جهت اثبات موفقیت Aleph.im، وب‌سایت آن‌ها در حال حاضر در بستر شبکه در حال اجرا است. همچنین آلف به عنوان یکی از شرکای اجرا کننده پروژه به شدت محبوب Serum (نخستین صرافی کاملاً غیر متمرکز مشتقات ارزی در جهان)، فعالیت خواهد داشت.

پروژه DeFi سروم – Serum

تازه‌ترین اخبار منتشر شده حاکی از این هستند که صرافی اوراق مشتقه FTX، به‌تازگی صرافی غیرمتمرکز دیفای دکس – DeFi DEX خود را که پایه‌گذار ارز Solana خواهد بود، منتشر کرده است. هدف این صرافی غیرمتمرکز، سرمایه گذاری در دیگر مکان‌هایی است که دیگر DEXها، موفق به ارائه معاملات بین زنجیره‌ای بدون نیاز به شناخت طرفین درگیر، مطابق با سرعت و قیمت مورد انتظار مشتری نشده‌اند.

پروژه Serum

بر اساس گزارش DeFi Rate، به نظر می‌رسد پروژه دیفای سروم، قصد آشنا کردن و ارائه مزایای یک صرافی غیرمتمرکز نظیر صرافی FTX را به صورتی بدون نیاز به اجازه و شناخت طرفین درگیر در معامله برای تریدرها دارد. در واقع این ساختار قرار است به نفع اپراتورهای گره و به علت تورم توکن SRM، کارمزد معاملات و یک سیستم نمایندگی / ارجاع و باهدف ایجاد انگیزش جهت مشارکت در یک استیکینگ تحت عنوان “رهبران (leaders) ” شکل بگیرد.

پروژه دیفای کامپاند -Compound

کامپاند یکی از نخستین پروژه های DeFi است که توانست توجه بسیاری را به خود جلب کند. دلیل این امر توکن‌های بومی آن به نام COMP است، که باعث شده بود تا پیش از اصلاح قیمت به سطوح فعلی، ارزش آن به سرعت افزایش یابد. در حقیقت Compound یک پروتکل بازار پول است که به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا در مقابل وثیقه‌ای که قرار می‌دهند، از طریق بلاک چین اتریوم سود دریافت کرده یا یک دارایی قابل توجه را قرض بگیرند.

پروژه Compound

روند مشارکت در استخر لیکوئیدیتی موجود در کامپوند نسبتاً ساده است و به همه اشخاص این امکان را می‌دهد تا بلافاصله با نرخ‌هایی که به صورت خودکار و بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌گردند، درآمد کسب کنند. کامپاند در حال حاضر چیزی در حدود 790 میلیون دلار دارایی دارد، که این مبلغ در اول ژوئن ۲۰۲۰ (اواسط خردادماه ۱۳۹۹) تنها ۱۰۰ میلیون دلار بود. بنابراین خرید ارز دیجیتال کامپوند می‌تواند یکی از انتخاب‌های مناسب برای سرمایه گذاری در حوزه رمز ارزهای امور مالی غیر متمرکز باشد.

پروژه یرن دات فایننس – Yearn.finance

یکی از جذاب‌ترین پروژه‌هایی که به واسطه توکن‌های خود یعنی YFI وارد حوزه رقابت دیفای شد و توانست به لطف عرضه محدودی که تنها به صورت انحصاری در میان افرادی که نقدینگی ارائه کردند (فارمرها) رشد فوق‌العاده‌ای کند، پروژه Yearn.finance بود. در حقیقت یرن به عنوان یک اکوسیستم غیرمتمرکز، به تجمیع کننده‌هایی که از خدمات ارائه وام استفاده می‌کنند، کمک کرده و به شرکت‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا توکن هایی مانند دای، USDC و تتر – USDT را واریز کرده و در انتخاب سودآورترین فرصت‌های وام دهی در آن شرکت کنند.

پروژه Yearn Finance

این شرکت توسط آندره کرونژ (Andre Cronje)، که این روند را با ایده دموکراتیک سازی که در ذهن خود داشت شروع کرده بود، توسعه داده شده است. در واقع در این پروژه، هیچ استخراج قبلی، پیش‌فروش یا تخصیص دادن تیمی وجود نداشت و این امر به این معنی است که توکن‌های YFI، اساساً به یک جامعه متعلق هستند. در هر صورت، مشاهده عملکرد YFI در ماه‌های آتی جالب توجه خواهد بود. برای خرید ارز دیجیتال یرن فایننس می‌توانید به صرافی بیت 24 مراجعه نمائید.

پروژه DeFi دی‌هج – DHedge

این پروژه که توسط سینتتیکس – Synthetix  راه‌اندازی شده، از طریق سرمایه‌گذاران پیشرو همچون بلاک‌تاور کپیتال (Blocktower Capital) و تری اروز (Three Arrows) به عرصه بازگشته و توانسته تا یک پروتکل جهت مدیریت دارایی‌های غیرمتمرکز  ایجاد کند. به نظر می‌رسد هدف اصلی دی‌هج، دموکراتیک کردن معاملات برای همه کاربران باشد. همچنین این شرکت اخیراً اعلام کرده که از حالت خفا خارج خواهد شد.

 dHEDGE

با تکیه بر مدل معاملاتی سینتتیکس زیرو اسلیپج (synthetix’s zero-slippage)، و لیست گروه دارایی‌های در حال گسترش که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، dHedge در حال ایجاد روش‌های جدیدی جهت استفاده از نقدینگی مشتقات ایجاد شده توسط پروتکل Synthetix است. سینتتیکس در حال حاضر به کاربران این امکان را می‌دهد تا تعداد زیادی از مشتقات متنوع (ازجمله ارزهای دیجیتال، ارزهای فیات و کالاها) را بر اساس دارایی‌ها ضرب، نگهداری و معامله کنند. پس پیشنهاد می‌کنیم چشم به راه راه‌اندازی رسمی دی‌هج باشید.

پروژه یونی سواپ – Uniswap

این پروژه یکی از نیروهای محرکه‌ای است که باعث افزایش تقاضای فعلی پروژه های DeFi شده است. یونی سواپ به عنوان یک صرافی کاملاً غیرمتمرکز، با دیگر DEXها متفاوت است. این تفاوت از این جهت است که بجای دفاتر سفارش، از استخرهای نقدینگی به‌عنوان مشوق استفاده می‌کند. از این رو، کاربرانی که تصمیم به ارائه نقدینگی خود می‌گیرند، درصدی از کارمزدهای دریافتی در هر تراکنش اتریوم را به عنوان پاداش کسب می‌کنند.

Uniswap

در حال حاضر بیش از صد میلیون دلار پول در استخرهای نقدینگی Uniswap قرار دارد و هر هفته، صدها لیست از درخواست کنندگان جدید برای ورود به این استخرها ثبت می‌شود. کاربرانی که به تازگی وارد عرصه ارزهای دیجیتال شده‌اند، شاید در استفاده از یونی سواپ کمی گیج شوند، چراکه این پروژه از کیف پول‌های خارجی ERC-20 که جهت مبادله دارایی‌ها و تأمین نقدینگی بکار گرفته می‌شوند، استفاده می‌کند. همچنین کاربران باید نوسانات این پروژه را پیش از استفاده از آن در نظر داشته باشند. برای خرید یونی سواپ از صرافی بیت24 روی لینک مربوطه کلیک فرمائید.

پروژه دیفای کرو فایننس – Curve Finance

پروژه کِرو که در اوایل سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد، به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا در الگوریتم‌هایی که به طور اختصاصی برای استیبل کوین‌ها طراحی شده و خطا و هزینه کمتری دارند، معاملات خود را انجام دهند. علاوه بر این، پروژه دیفای Curve یکی از طرفداران اولیه ییلد فارمینگ – yield farming بوده و اخیراً نیز هفت استخر را پیشنهاد داده تا در آن کاربران بتوانند سهم خود از استیبل کوین‌ها را به اشتراک گذاشته و در ازای آن، ارزهای دیجیتال جدیدی به عنوان پاداش دریافت کنند. علاوه بر این، در حال حاضر بیش از 210 میلیون دلار در استخرهای Curve قفل شده که این رقم، در تاریخ اول ژوئن (۱۲ خردادماه) تنها 15 میلیون دلار بود.

Curve Finance

پروژه Curve با بهره‌گیری از یک رابط کاربری ساده، به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها بدل گشته است. ضمناً به علت ویژگی‌های کاربرپسندی و مستندسازی شفافی که دارد، بسیار مورد ستایش قرار گرفته و همچنین این شرکت در ماه‌های اخیر، به شدت از دیگر پروژه‌های DeFi پشتیبانی کرده است.

پروژه میکر دائو – Maker DAO

میکر با بیش از یک میلیارد دلار دارایی، احتمالاً شناخته‌شده‌ترین نام در این لیست است. در حقیقت این شهرت و اعتبار به دلایل بسیاری شکل گرفته است. این پلتفرم اعتباری غیرمتمرکز، از DAI پشتیبانی می‌کند؛ استیبل کوینی که ارزش آن به دلار وابسته است و یکی از پرکاربردترین ارزهای پایدار در صنعت ارزهای دیجیتال به‌حساب می‌آید.

Maker DAO

Maker DAO به هر کاربر اجازه می‌دهد تا یک صندوق (vault) بازکرده، آن را به صورت وثیقه ارز دیجیتال قفل کرده و بر اساس آن وثیقه، توکن دای تولید کند. طبق اعلام Coindesk، تسلط میکر بر دیگر پروژه‌های حوزه DeFi بر اساس میزان دارایی‌های جمع‌آوری شده، برابر با 27.1 درصد است. برای سرمایه گذاری امن و خرید ارز دیجیتال میکر از صرافی بیت 24 روی لینک مربوطه کلیک فرمائید.

منبع : benzingaثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
یوسف.م

Hi, I'm Joseph. I invested in the Shark Defi project, which used the SWD token to extract the project, but unfortunately the project manager scammed and the capital was almost 30,000 TRX. I had converted it to the SWD token.

0 پاسخ دهید
01:43:57 1399/08/14