یوروی دیجیتال توسط بانک های ایتالیا آزمایش خواهد شد


انجمن بانکی ایتالیا – ABI روز پنجشنبه اعلام کرد که بانک‌های این کشور آماده راه‌اندازی آزمایشی یوروی دیجیتال هستند که سیستم بانکداری سنتی را متحول خواهد کرد.

انجمن بانکی ایتالیا – Italian Banking Association، متشکل از بیش از 700 موسسه بانکی ایتالیایی، برای کمک به سرعت بخشیدن به اجرای رمز ارز مورد حمایت بانک مرکزی اروپا – ECB، ابراز تمایل و اعلام کرده است که در پروژه های آزمایشی مرتبط با یوروی دیجیتال مشارکت خواهد کرد. سال گذشته، ABI کار گروهی را برای تحقیق در مورد ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده تشکیل داد.

بیانیه کارگروه ABI در خصوص یوروی دیجیتال

این کارگروه طی اطلاعیه‌ایی در روز پنجشنبه، 10 دستورالعمل را در رابطه با یوروی دیجیتال منتشر کرد. در دستورالعمل اول، “ثبات پولی و رعایت کامل چارچوب‌های قانونی اتحادیه اروپا به عنوان یک اولویت مطرح شد.”

اولویت این کارگروه، جلب اعتماد عمومی با استفاده از یک چارچوب ارز دیجیتال است که به طور کامل با مقررات اتحادیه اروپا مطابقت داشته باشد .طبق اطلاعیه این کار گروه،  بانک‌ها نقش مهمی در حمایت از این اعتماد بازی خواهند کرد.

در دستورالعمل دوم، با اشاره به پروژه اسپونتا – Spunta، اعلام شد كه بانک‌های ایتالیایی در حال حاضر از فناوری دفتر کل توزیع شده استفاده می‌كنند. آزمایشگاه ABI جهت سرعت بخشیدن به فرآیندهای تسویه بین بانکی، این پروژه را با بلاک چین ادغام کرده است.

به گفته این کارگروه، یک ارز رمزنگاری شده با پشتوانه بانک مرکزی – CBDC، به لطف ویژگی قابل برنامه‌ریزی بودنش می‌تواند منجر به ایجاد نوآوری هایی مانند معاملات همتا به همتا – P2P، تراکنش‌های ماشین به ماشین و امکان مدیریت نرخ ارز و ریسک نرخ بهره در سیستم بانکداری سنتی شود. این کارگروه چنین اظهار داشته است که:

استفاده از یک ارز مانند یوروی دیجیتال قابل برنامه‌ریزی، حاکی از یک نوآوری شگرف در حوزه مالی بوده که قادر است انقلابی بزرگ در حوزه پول و ارز ایجاد کند. این تحولی است که می‌تواند ارزش افزوده بالقوه و قابل توجهی را به ویژه از نظر کارآیی فرآیندهای عملیاتی و مدیریتی به همراه داشته باشد.

ایتالیا اولین کشوری نیست که نسبت به راه اندازی آزمایشی یوروی دیجیتال علاقه نشان می‌دهد. در اوایل سال جاری، بانک مرکزی فرانسه نیز پیشنهاد راه اندازی آزمایشی ارز دیجیتال بانک مرکزی را مطرح کرده بود. همچنین بانک مرکزی هلند نیز اعلام کرده که حاضر است یوروی دیجیتال را آزمایش کند.

سال گذشته، جنس ویدمن – Jens Weidmann رئیس بانک مرکزی آلمان، در یک سخنرانی هشدار داد که CBDC می‌تواند سیستم‌های مالی را بی‌ثبات کند. بعداً در همان سال، انجمن بانکداری آلمان طی اعلامیه‌ای حمایت خود را از یوروی دیجیتال قابل برنامه‌ریزی اعلام کرد. بانک مرکزی ایتالیا هنوز درباره اطلاعیه ABI اظهار نظر نکرده است.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)