ماجرای تهدید ایلان ماسک توسط گروه هکرهای انانیموس از چه قرار بود؟


تهدید ایلان ماسک توسط گروه هکری ناشناس انانیموس (Anonymous) جنجال بزرگی در فضای مجازی به راه انداخت. اما این قضیه از چه قرار بود؟

گروه غیر متمرکز هکرهای ناشناس (ملقب به Anonymous) طی ویدئویی به تهدید ایلان ماسک پرداخت و این شخص را “ثروتمندی خوشیفته و تشنه قدرت و توجه” خواند. این گروه بسیاری از مواردی که ممکن است عموم مردم درباره ایلان ماسک ندانند را روشن کردند؛ از جمله اینکه وی چگونه با کارمندان خود رفتار می‌کند، ثروت رویایی او از کجا آمده، به چه صورت به محیط زیست آسیب می‌زند، چگونه شرکت تسلا درآمد کسب می‌کند و همچنین به تلاش او برای متمرکزسازی و کنترل استخراج بیت کوین نیز پرداختند.

گروه Anonymous، یکی از فعالان غیر متمرکز بین المللی و جنبش تخریب‌گرایی به شمار می‌رود که در روز جمعه ویدیویی در جهت تهدید مدیر عامل شرکت تسلا، ایلان ماسک ارسال کرد. هنوز مشخص نیست که عوامل این ویدیو آیا همان افراد ناشناسی هستند که از سال 2003 به دلیل حملات گسترده سایبری علیه چندین دولت معروف شده‌اند یا خیر. این ویدیو جنجالی با پیام “درود بر شهروندان جهان. این پیامی از سوی هکرهای ناشناس به ایلان ماسک است.” شروع شد.

گروه انانیموس: ایلان ثروتمندی خودشیفته و تشنه‌ی توجه است

این ویدیو با توضیحات اولیه درباره علت محبوبیت ایلان ماسک آغاز شد. این گروه شرایط آقای ماسک را بدین صورت توصیف کرد: “در طی چندین سال گذشته، تو یکی از دوره‌های دل‌انگیز در کلاس میلیاردری را همراه با محبوبیت و شهرت گذراندی، زیرا تو بدین مسئله که بسیاری از ما مردم خواهان زندگی در جهانی با اتومبیل‌های برقی و اکتشافات فضایی هستیم، پرداخته‌ای.” این گروه در ادامه گفت:

اما اخیراً تصویر شکل گرفته در اذهان عمومی از تو خدشه‌دار شده و بدین مسئله که تو چیزی جز یک فرد ثروتمند خودشیفته که تشنه توجه نیستی، پی برده‌اند. ظاهرا تلاش تو برای نجات جهان بیش از آنكه دغدغه واقعی بشریت باشد، ریشه در خودبینی و توجه و عقده‌های تو دارد.

رنجش کارمندان، کودکان خردسال و محیط زیست محلی از ایلان ماسک

این گروه بزرگ در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد که عدم نگرانی ایلان ماسک برای بشریت از مدت‌ها قبل برای کارمندان وی که سالیان سال تحت فرمان و امر او با شرایطی غیرقابل تحمل روبرو هستند، بسیار آشکار بوده است. این گروه در ویدیو خود مردم را به مقاله‌ای در سایت Observer تحت عنوان “ایلان ماسک، کارگران کارخانه تسلا را برای افزایش سود خود به آستانه فشار سوق می‌دهد” ارجاع دادند. بخشی از توضیحات این مقاله به شرح زیر است:

“کارگران شرکت تسلا و مدافعان حقوق این افراد اظهار دارند که این شرکت صرفا برای منفعت خود، سلامت و ایمنی کارگران خود را به خطر می‌اندازد.”

رنجش کارمندان و کارگران از ایلان ماسک

علاوه بر این، گروه Anonymous به مقاله دیگری تحت عنوان “باتری‌های آغشته در خونی که برای ایلان ماسک ثروت‌آفرینی می‌کنند” اشاره داشتند. در بخشی از این مقاله آمده است:

برای کودکان کار خردسال که در معادن لیتیوم خارج از کشور مشغول به کار هستند نیز آشکار است که به تخریب محیط زیست محلی پرداخته‌اند.

این گروه غیرمتمرکز و ناشناس همچنین اظهار داشت:

تو درباره تمایل به کودتا جهت ایحاد دیکتاتورها در ناحیه‌هایی که محصولات سمی تو استخراج می‌شود، آزادانه عمل کرده‌اید.

در ادامه با اشاره به مقاله‌ای تحت عنوان “ایلان ماسک خود را امپراطور مریخ می‌داند” گفته شد:

تو حتی قبل از موعد خود را “امپراطور مریخ”، مکانی که مردم را برای مرگ ارسال می‌کنید، تاج‌گذاری کرده‌ای.

این گروه هکری ناشناس اظهار داشت:

طرفداران تو این به این دلیل که آن‌ها بر روی خیر بالقوه‌ای که پروژه‌هایت به ارمغان می‌آورد و در دنیا تاثیرگذار است، این مسائل را نادیده می‌گیرند.

با این وجود، این گروه اذعان کرد:

تو تنها فرد پیشرو نیستی و روز به روز رقابت افزایش پیدا می‌کند. بسیاری از شرکت‌های بزرگ دیگر نیز در زمینه اکتشافات فضایی و وسایل نقلیه الکتریکی فعالیت دارند و تو تنها مدیرعاملی هستی که از طریق ارسال مطالب مزخرف و به سخره گرفتن دنیا در شبکه های اجتماعی، پیرو پیدا کردی.

یارانه‌های دولتی سرچشمه درآمد شرکت تسلا است

پس از اذعان موضوعات فوق، این گروه درباره چگونگی درآمدزایی شرکت تسلا صحبت کرد:

بسیاری از مردم اکنون متوجه این موضوع خواهند شد که اکثریت قریب به اتفاق درآمد شرکت تسلا از طریق فروش اتومبیل حاصل نمی‌شود، بلکه درآمد این شرکت از طریق یارانه‌های دولتی، فروش اعتبار مالیات کربن جهت نوآوری با انرژی پاک حاصل می‌شود.

با این وجود، آن‌ها به این موضوع نیز اشاره داشتند:

این موضوع از نظر فنی، نوآوری تو را نشان نمی‌دهد، زیرا تو در حقیقت بنیانگذار شرکت تسلا نیستی. تو به سادگی این شرکت را از دو نفر بسیار باهوش‌تر از خودت خریداری کردی.

دو شخصی که این گروه ناشناس از آن‌ها نام بردند، مارتین ابرهارد (Martin Eberhard) و مارک تارپنینگ (Marc Tarpenning) بودند. تارپنینگ طی مصاحبه‌ای با سایت خبری CNBC اظهار داشت كه ایلان ماسک تنها سرمایه‌گذار این شركت بود. وی گفت:

وی از ابتدا حامی ما بود اما لازم به ذکر است که وی بنیانگذار شرکت تسلا نبوده است. در حقیقت ما این شرکت را تاسیس و کار آن را شروع کردیم.

ابرهارد در ادامه افزود:

در واقع او کارهای شگفت‌انگیزی را انجام داد… من در حیرت هستم که چرا او باید اذعان دارد بنیانگذار این شرکت بوده است. من واقعا متوجه این موضوع نمی‌شوم.

بنیانگذار شرکت تسلا
عکس فوق مربوط به بنیانگذاران شرکت تسلا است. منبع: CNBC

تیم هکرهای ناشناس با ارجاع به مقاله‌ای تحت عنوان “تسلا: فروش بیت کوین و اعتبارات زیست محیطی سبب افزایش سود می‌شود”، اذعان داشتند:

لازم به ذکر است که تسلا تنها با دو ماه هولد بیت کوین، بیش از درآمد تمام سال‌های فروش اتومبیل خود سود کسب کرده است. همچنین بیش از این احتمال وجود دارد که رمز ارزهای BTC وی با پول یارانه‌های دولتی خریداری شده باشد.

یکی دیگر از علل تهدید ایلان ماسک: منفعت‌طلبی و حفظ هر دو جناح

گروه Anonymous موضوع بیت کوین و درآمد تسلا از دولت را نیز در ویدیو تهدید ایلان ماسک زیر ذره‌بین برد و گفت:

اکنون عقیده عمومی بر این باور است که تو به اجبار از روش پرداختی بیت کوین صرف نظر کرده‌ای تا بتوانی پولی که از سوی دولت دریافت می‌کنی را به صندوق‌های تسلا روانه کنی.

این گروه خاطرنشان کرد که “بحث استفاده از انرژی در فرآیند استخراج اثبات کار یک گفتگوی بسیار ظریف است که نیاز به درک نسبتاً پیچیده‌ای از نحوه کار شبکه‌های برق،چگونگی اتلاف انرژی اضافی توسط شرکت‌های برق و نحوه جستجوی ماینرهای رمز ارزی برای استفاده از این انرژی است”. آن‌ها همچنین بر این موضوع نیز تاکید داشتند که:

این موضوع امری بوده که شما بیش از یک سال است آن را انجام می‌دهید و به طبع از آن نیز آگاه بوده‌اید. اما به محض تهدید منابع اصلی درآمدی خود، تو تلاش کردی تا در دو طرف زمین بازی کنی و وانمود کردید که متوجه این موضوع نبودید.

انحصارطلبی و متمرکزسازی صنعت استخراج بیت کوین

این گروه ناشناس طی ویدیو تهدید ایلان ماسک به موضوع تلاش این شخص برای متمرکزسازی و کنترل صنعت استخراج بیت کوین پرداخت. مدیر عامل تسلا در تاریخ 24 ماه مه (3 خرداد ماه) طی یک توییت اعلام کرد که با ماینرهای برجسته بیت کوین منطقه آمریکای شمالی ملاقاتی داشته و وی طی جلسه غیرعلنی به میزبانی مدیر عامل شرکت میکرواستراتژی (Microstrategy)، مایکل سایلور (Michael Saylor)، اظهار داشت که ماینرها با تشکیل شورای استخراج رمز ارز BTC موافقت کرده‌اند.

با این وجود، گروه Anonymous گفت:

اقدام ایلان ماسک برای ایجاد یک شورای استخراج بیت کوین، در حقیقت به عنوان تلاشی برای متمرکز سازی این صنعت و انحصار طلبی آن توسط شما تلقی می‌شود.

سپس این گروه به مقاله‌ای در سایت خبری بیت کوین نیوز (Bitcoin News) تحت عنوان “بدبینی طرفداران حوزه رمز ارزها نسبت به ملاقات بین میلیاردرها و استخراج کنندگان بیت کوین پشت درب‌های بسته” استناد کردند.

ملاقات ماینرها و میلیاردها

توییت‌های فکاهی ایلان ماسک سرمایه هولدرهای بیت کوین را به خطر انداخته است

در پایان گروه Anonymous با متهم کردن ایلان ماسک به نابودی سرمایه و زندگی هولدرهای رمز ارزها با ارسال توییت‌های بی اساس و فکاهی اظهار داشت:

با استناد و مرور کامنت (نظرات) مردم در پست‌های ارسالی تو در توییتر، بدین موضوع پی می‌بریم که ظاهرا بازی به راه افتاده شده توسط تو زندگی خیلی از افراد را نابود کرده است. میلیون‌ها سرمایه‌گذار خرد در بازار تنها درجهت بهبود زندگی خود روی دستاوردهای رمز ارزی خود در این بازار حساب کرده بودند. این موضوعی است که تو هرگز درک نخواهی کرد، زیرا تو در ثروت افسانه‌ای سرقت شده یک معدن زمرد آپارتاید آفریقای جنوبی متولد شده‌ای و هیچ درکی از زندگی افراد زحمتکش در جهان نداری.

این گروه با اشاره به مقاله‎‌ای تحت عنوان “داستان مالکیت یک معدن زمرد در زامبیا توسط خانواده ایلان ماسک” ویدیو خود را پیش بردند. باوجود اذعان این تیم هکری بزرگ مبنی بر آگاهی مردم نسبت به خطرات و زیان‌های محتمل در بازار رمز ارزها، آن‌ها اظهار داشتند:

توییت‌های تو طی این هفته نشان از بی‌توجهی به قشر ضعیف و متوسط جامعه است.

آن‌ها همچنین افزودند:

تخریب آرزوهای مردم زحمتکش تنها به دلیل بی‌اخلاقی‌ و مضحکه تو سبب شد تا در یکی از عمارت‌های میلیون دلاری خودت این مردم را به سخره بگیری.

این ویدیو با یک شعار به پایان رسید:

شاید فکر کرده باشی باهوش‌ترین آدم در این حوزه هستی، اما هم‌اکنون رقیب خودت را پیدا کرده‌ای. ما Anonymous هستیم. ما یک لشگریم. منتظرمان باش… .

منبع: news.bitcoin.com


برچسب ها: ایلان ماسک

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)