موفقیت شبکه آزمایشی نهایی اتریوم 2 ؛ یک میلیون اتر استیک شده


شبکه آزمایشی نهایی عمومی اتریوم 2 – Ethereum 2.0 Testnet با موفقیت راه‌اندازی شد و تا کنون، 1 میلیون واحد ارز دیجیتال اتر در بلاک چین آن استیک شده است.

تقریبا 1 هفته از آغاز راه‌اندازی شبکه آزمایشی نهایی عمومی اتریوم 2 – Ethereum 2.0 می‌گذرد و تا کنون، نزدیک به 1 میلیون واحد ارز دیجیتال اتر در شبیه‌سازی بیکن چین –  Beacon Chain استیک شده و امید به اجرای شبکه اصلی تا پایان امسال را زنده کرده است.

نزدیک به 6 روز از زمان اجرای شبکه آزمایشی مدالا اتریوم می‌گذرد و شانس نظارت مستقیم بر روند کار شبکه را برای توسعه‌دهندگان فراهم کرده است. مدالا – Medalla، که پنجمین و آخرین شبکه آزمایشی به‌روزرسانی اجماع الگوی اثبات سهام – PoS است، در تاریخ 4 اوت (14 مرداد) راه‌اندازی شد. آزمایش فاز صفر این شبکه در ماه آوریل (فروردین ماه)، بهمراه اولین شبکه آزمایشی توپاز (Topaz) آغاز شد. از آن زمان تا کنون، استیکینگ ارز دیجیتال اتر و تعداد تائید کنندگان و کلاینت‌ها در شبکه، افزایش یافته است. مدالا (Medalla)، نزدیک‌ترین حالت به آخرین شبیه‌سازی بیکین چین (Beacon Chain) است.

طبق لانچ‌پد رسمی شبکه مدالا، بیش از 1 میلیون واحد GöETH (اتر شبیه‌سازی شده برای شبکه آزمایشی Göerli)، استیک شده است. توسعه‌دهنده پروتکل اتریوم، ترنس سائو (Terence Tsao) در رابطه با این موفقیت گفته:

با این وجود، در زمان نگارش این مقاله، بررسی بیکن چین نشان می‌دهد رقمی نزدیک به 800،000 واحد GöETH استیک شده است. در حال حاضر، کم‌تر از 25،000 تائید کننده در شبکه فعال بوده و حدود 5،000 نفر هم در صف هستند.

وضعیت شبکه آزمایشی نهایی اتریوم 2 مدالا
وضعیت شبکه آزمایشی نهایی عمومی مدالا اتریوم 2

از آنجایی که این شبکه آزمایشی صرفا یک شبیه‌سازی است، ارز اتریوم واقعی نیز در آن استفاده نمی‌شود، به این معنا که هیچ پاداش استیکینگی پرداخت نشده است. از زمان آغاز راه‌اندازی، تائید کنندگان نزدیک به 582 توکن GöETH کسب کرده‌اند.

ادامه توسعه شبکه آزمایشی نهایی مدالا اتریوم 2

یکی از محققان کانسنسیس (ConsenSys) به نام بن ادینگتون (Ben Eddington)، از به‌روزرسانی هفته گذشته این شبکه خبر داده است. وی اظهار داشته خود راه‌اندازی به تنهایی، تاحدودی ناامیدکننده بوده و به دلیل مشارکت پایین اولیه تائید کنندگان، حدود 7 دوره زمانی، تقریبا برابر با 40 دقیقه، تا نهایی شدن شبکه زمان برده است. آقای ادینگتون افزود این اتفاق مشکل آنچنان بزرگی نیست، اما برای راه‌اندازی شبکه اصلی باید به آن توجه کرد:

برای بهبود برخی از این مشکلات بهنگام راه‌اندازی شبکی اصلی، ما به دنبال افزایش تاخیر بلاک جنسیس از 48 ساعت به 96 ساعت، و یا حتی یک هفته هستیم. این کار به نفع همه خواهد بود.

این محقق همچنین گفته همه چیز از زمان آغاز به کار به خوبی پیش رفته و تیم کلاینت‌ها، برای بهبود مشکلات، به‌روزرسانی‌هایی را مطرح کرده‌اند. این افزایش تاخیر، شامل تعداد راهنماهای مربوط به ایجاد نود (گره) در Ethereum 2.0 نیز خواهد بود.

اتک‌نت‌ها (Attacknet)، که میزبان حمله و هک شبکه در جهت جستجوی آسیب‌پذیری‌های بالقوه هستند، بزرگ‌ترین بخش فرایند شبکه آزمایشی نهایی عمومی اتریوم 2 بشمار می‌روند. یک باگ و اخلال 9 ساله در یکی از کلاینت‌های پریزم (Prysm) به تازگی توسط یکی از هکرها کشف، و پاداشی تا سقف 15،000 دلار برای هکرهایی که قادر به ارائه کد آن باشند، در نظر گرفته شده است.

پریزمتیک لبز (Prysmatic Labs)، که یکی از محبوب‌ترین کلاینت‌های اتریوم 2 است، گزارش شخصی خود در رابطه با رویداد هفته گذشته را منتشر کرده است. پریزمتیک لبز، زمان و تلاش زیادی را برای به‌روزرسانی کیف پول و نرم‌افزار کلاینت مربوطه صرف کرده تا سازگاری و همکاری لازم را با شبکه داشته باشد. کلاینت پریزم، از سه نوع والت مختلف پشتیبانی می‌کند؛ یکی والت ورود از راه دور سرور، یکی والت غیر HD، که اکانت و رمز عبور کاربران کاملا محافظت شده و از طریق یک منبع خارجی وارد می‌شوند و دیگری والت HD است، که با استفاده از عبارت بازیابی و به صورت تصادفی ساخته می‌شود.

طبیعتا، یک سری مشکلات جزئی در همگام‌سازی وجود دارد که باید رفع شوند و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار کلاینت در این گزارش به آن اشاره کرده‌اند. پریزمتیک لبز همچنین افزوده رابط کاربری تصویری، یکی از درخواست شده‌ترین ویژگی‌ها از تائید کنندگان Ethereum 2.0 بوده که یکی از آن‌ها در دست اجراست:

هدف ما داشتن یک رابط کاربری محافظ شده توسط پسورد است، تا شما بتوانید برای مدیریت حساب، عملکرد ولیدیتور و مشاهده تحلیل فرایند‌ها، از آن استفاده کنید.

مشکل عدم تنوع در کلاینت‌های اتریوم 2.0

با اینکه پریزمتیک لبز به داشتن محبوب‌ترین کلاینت افتخار می‌کند، اما این اتفاق منجر به مشکل عدم متنوع‌سازی شده است. طبق داده‌های سایت Ethernodes.org، کلاینت پریزم، مسئول 66 درصد کلاینت‌های Ethereum 2.0 است و کمتر از 24 درصد، از کلاینت لایت‌هاوس (Lighthouse) استفاده می‌کنند و الباقی، متعلق به دیگر مشترکین کلاینت‌هاست.

کلاینت‌های شبکه آزمایشی نهایی اتریوم 2 مدالا
کلاینت‌های شبکه آزمایشی عمومی نهایی مدالا اتریوم 2

با تقسیم‌بندی تائیدکنندگان از نظر جغرافیایی، 31.1 درصد مشترکین فعال شبکه در ایالات متحده، 21.7 درصد در آلمان و 5.6 درصد در بریتانیا قرار دارند. مشارکت کمی در قاره آسیا وجود دارد و درصد کمی از تائیدکنندگان از کشورهای سنگاپور، کره جنوبی، ژاپن و چین هستند. از نظر ایده آل، تنوع کلاینت‌ها باید پیش از راه‌اندازی شبکه اصلی Ethereum 2.0 بیشتر شود.

تقسیم بندی جغرافیایی نودهای شبکه آزمایشی نهایی عمومی مدالا اتریوم 2
تقسیم بندی جغرافیایی نودهای شبکه آزمایشی نهایی عمومی مدالا اتریوم 2

به‌روزرسانی قیمت اتریوم

قیمت اتریوم، اواخر هفته گذشته چندین بار توسط مقاومت روانی 400 دلاری لمس شد، اما نتوانست بالای این سطح قیمت بسته شود. در زمان نگارش این مقاله، توکن اتر سعی در بازپس‌گیری مومنتم دارد و در حال حاضر، 396 دلار را هدف قرار داده است.

چارت 1 ساعته قیمت اتریوم
چارت 1 ساعته قیمت اتریوم

تا به اینجای ماه جاری، ارز دیجیتال ETH توانسته رشد 66 درصدی خود از ماه گذشته را حفظ کند و ریزش به سطوح پیشین، فعلا بعید بنظر می‌رسد. با این وجود، احتمال پولبک در کوتاه مدت وجود دارد. از طرف دیگر، داده‌های درون شبکه‌ای نشان می‌دهند قیمت اتریم، هنوز زیر ارزش واقعی آن است.

مومنتم ایجاد شده در بازار به دلیل راه‌اندازی شبکه آزمایشی نهایی عمومی مدالا اتریوم 2 – Ethereum 2.0، مدت زمان زیادی است که باعث افزایش قیمت ارز اتر شده، اما ادمه رشد قیمت این آلت کوین، نشات گرفته از پرایس اکشن بیت کوین خواهد بود. با بسته شدن بالاترین کندل هفتگی بیت کوین طی 2.5 سال گذشته، اوضاع بر وفق مراد خریداران بوده و حتی باعث بهتر شدن روند برای اتریوم و ترغیب تریدرها به سرمایه گذاری و خرید ارز دیجیتال اتر خواهد شد. ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)