هشدار تحلیلگران نسبت به عدم آمادگی شبکه اتریوم برای دیفای


با هجوم پروژه‌های دیفای به سمت اتریوم ، برخی از کارشناسان نسبت به عدم آمادگی این شبکه برای پذیرش این ازدحام در حوزه سیستم مالی غیر متمرکز هشدار می‌دهند.

از آنجایی که پروژه‌های امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای (DeFi) به سمت اتریوم هجوم می‌آورند، برخی از کارشناسان درباره عدم آمادگی این شبکه برای پذیرش این ازدحام هشدار داده‌اند. مارتین فروهلر (Martin Froehler)، ریاضی‌دان، مدیر سابق سازمان پوشش ریسک و بنیان‌گذار پلتفرم تجارت ارزهای دیجیتال اتریشی یعنی مورفر (Morpher)، طی مصاحبه‌ای با کوین‌تلگراف (cointelegraph) گفت که اگر چه اتریوم “بهترین شبکه‌ی صنعت بلاک چین برای دیفای است”، اما قابلیت‌های فعلی آن چندان هم کافی نیست:

اتریوم تنها می‌تواند حدود 15 تراکنش را در هر ثانیه مدیریت کند و با داشتن تایم بلاک 15 ثانیه‌ای، زمان زیادی را صرف خواهد کرد. این بلاک چین به گونه‌ای طراحی شده است که هر فردی که با آن تعامل و فعالیت دارد بایستی رمز ارز اتر (Ether) را در اختیار داشته باشد. این امر در واقع یک مانع بزرگ برای ورود و پذیرش گسترده به شمار می‌رود.

آقای فروهلر Ethereum را غیر متمرکزترین پلتفرم قرارداد هوشمند به حساب می‌آورد. اما از آنجایی که شبکه اتریوم هنوز هم با مشکلات خاصی دست و پنجه نرم می‌کند، توسعه دهندگان مجبور شده‌اند که به دنبال راه‌حل‌هایی برای این مسئله و عدم آمادگی آن برای دیفای باشند. فروهلر در ادامه سخنان خود افزود:

برای هر آنچه که در زنجیره جانبی اتریوم اتفاق می‌افتد یک اثبات کریپتوگرافیک وجود دارد. افراد بدون نیاز به اتر قادر به ترید و خرید و فروش ارز دیجیتال هستند. آن‌ها هیچ گونه کارمزدی پرداخت نمی‌کنند و از زمان تسویه یک ثانیه‌ای برخوردار می‌شوند. به علاوه، به طور کامل از بسیاری از ازدحام‌های شبکه اتریوم دور و مستقل هستند.

دیفای

عدم آمادگی شبکه اتریوم برای دیفای و نگرانی‌های پیرامون آن

بسیاری از فعلان صنعت رمز ارزها بر این باورند که اتریوم، هایپ و تبلیغات غلو آمیز امور مالی غیرمتمرکز را پیش‌بینی نکرده و حتی با وجود بروزرسانی آینده این شبکه یعنی اتریوم 2 (Ethereum 2.0)، باز هم آماده ارائه خدمات و سرویس‌دهی به دیفای نخواهد بود. اتریوم دو بایستی عملکرد شبکه را بهبود ببخشد اما قیمت بالای کارمزد گس ممکن است کاربران جدید را بترساند. سرگئی کونز (Sergej Kunz)، مدیرعامل صرافی غیر متمرکز وان اینچ (1inch) در جریان رویداد ماراتون دیفای چین (China’s DeFi Marathon) در 3 سپتامبر به کوین‌تلگراف گفت که زیرساخت شبکه اتریوم نمی‌تواند میزبان محیط سیستم مالی غیر متمرکز باشد:

شما باید در همه چیز تجدید نظر کنید. می‌توانید قراردادهای هوشمند را به کد انتقال دهید اما این امر قابل مقیاس‌گذاری نخواهد بود. برای مقیاس‌بندی آن، بایستی استانداردهایی را ایجاد کرده و پروتکل‌های جدیدی را بر مبنای معماری شارد شده نو و تازه‌‌ای همچون نی‌یر (NEAR) به وجود آورید که مشابه اتریوم 2 باشند.

مونیر بنچملد (Mounir Benchemled)، بنیانگذار و مدیرعامل لایه میان‌افزار پاراسواپ (ParaSwap)، در این باره اظهار کرد که پیچیدگی تفسیر نحوه‌کار لایه دوم برای کاربران نهایی و “ریسک عدم توانایی پرداخت فوری وجوه به این کاربران” نگرانی‌های زیادی را به وجود می‌آورد. آقای بنچملد همچنین درباره عدم آمادگی شبکه اتریوم برای دیفای گفت که انتقال تمام پروژه‌های سیستم مالی غیرمتمرکز به اتریوم 2 عملی نیست:

برای عملی شدن این امر، بایستی تمام اپلیکیشن‌ها به سمت یک پلتفرم جداگانه حرکت کنند. پروژه‌های بزرگ ممکن است با یکدیگر اجماع شوند. با این حال، برای سایر پروژه‌ها که دستور کار خود را دارند، ممکن است این کار چندان آسان نباشد. به علاوه پل‌های جدیدی ساخته خواهند شد تا امکان همکاری با یکدیگر فراهم شود.

برخلاف چالش‌های پیش رو برای بلاکچین اتریوم، پروژه مورفر آقای فروهلر نیز به سایر طرفداران حوزه DeFI با شعار ” دیفای آمده است که بماند!” ملحق شد.

منبع: cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)