استخراج اتریوم چگونه کار می‌کند؟


استخراج اتریوم چگونه کار می‌کند و از چه الگوریتمی استفاده می‌کند؟

امروزه ماینرها نقش مهمی در تاييد عملکرد صحیح “شبکه اتریوم” دارند. این نقش کلیدی در نگاه اول به چشم نخواهد آمد. در این مقاله به بررسی نقش ماینرها در شبکه اتریوم می‌پردازیم.

پیش از پرداختن به موضوع اجازه دهيد، ابتدا یک اشتباه رایج در بین تازه واردان به بازار را برطرف کنیم. اتریوم و اتر دو واژه متفاوت از هم هستند. اتریوم، نام يک شبکه بلاکچین بوده و اتر، کوین این شبکه می‌باشد. در مورد بیت کوین، هر دوی اینها به یک اسم هستند. اما در مورد اتریوم این دو، متفاوت هستند. بسیاری از افرادی که به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند و اطلاعاتی در مورد استخراج بیت کوین کسب کرده‌اند، تصور می‌کنند که در زمینه استخراج اتریوم ، تنها هدف ماینرها در این شبکه، تولید اتر می‌باشد؛ به شکلی که نیاز به یک نهاد صادرکننده مرکزی (مشابه تتر) نداشته باشد.

عبارت بالا، صحیح است، اما همه ماجرا نیست. کوین‌های شبکه بلاکچین اتریوم – اتر- از طریق عملیات استخراج اتریوم ، تولید می‌شود. در شبکه اتریوم، به ازای تولید هر بلوک جدید، 5 اتر ایجاد خواهد شد. اما عمل استخراج اتریوم نقش حیاتی دیگری را نیز ایفا می‌کند.

اجازه دهید با ذکر یک مثال آغاز کنیم؛ در سیستم بانکی، معمولا بانک‌ها وظیفه نگهداری سوابق دقیق معاملات را بر عهده دارند. آن‌ها اطمینان می‌دهند که پول ایجاد شده، دارای پشتوانه بوده و به صورت جعلی چاپ نشده است. همچنین وجود بانک‌ها این امکان را فراهم می‌کند که پول موجود در حساب هر مشتری، واقعی بوده و زمانی که فردی در حساب خود پولی را ذخیره کرده باشد، می‌توانید مطمئن باشید که او صاحب آن می‌باشد.

با این حال، در مورد شبکه بلاکچین مسئله ثبت سوابق تراکنش‌ها همچنان باقی است اما این فناوری از روشی دیگر برای این کار انجام استفاده می‌کند. شبکه‌های بلاکچین روشی نوین را برای ثبت سوابق را معرفی می‌کند. به جای آنکه از یک واسطه استفاده شود، تایید صحت معاملات برعهده شبکه بلاکچین می‌باشد. سپس این تراکنش‌های تایید شده به دفتر کل انتقال داده شده و در آنجا نگهداری می‌شود. تمامی این کارها بدون نیاز به یک واسطه یا نهاد مرکزی (مشابه بانک) انجام می‌شود. هرچند هدف ایجاد ارزهای دیجیتال، ایجاد یک شبکه مالی غیرمتمرکز و توزیع شده می‌باشد، با این حال، به افرادی برای تایید معاملات و تراکنش‌ها نیاز داریم. حضور این افراد این اطمینان را به ما می‌دهد که کاربران نمی‌توانند تراکنش‌های غیرواقعی انجام داده و با این کار به فریب دیگران بپردازند.

عمل ماینینگ یا استخراج، یک نوآوری خلاقانه است که امکان “ذخیره‌سازی غیرمتمرکز” را ممکن می‌سازد.

ماینرها ضمن آنکه از وقوع کلاهبرداری جلوگیری می‌کنند، در مورد تاریخچه و کم و کیف تراکنش‌های گذشته نیز به اجماع می‌رسند. (به طور خاص جلوگیری از دوبار خرج کردن اتر). مشکلی که پیش از معرفی الگوریتم اثبات کار یا POW در مورد سایر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، حل نشده باقی مانده بود. هرچند اتریوم به دنبال امتحان کردن روش‌های دیگر اجماع می‌باشد و طی هفته‌های آتی از بلاکچین اتریوم 2 رونمایی خواهد شد، با این حال استخراج اتریوم همچنان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

استخراج اتریوم چگونه کار می‌کند؟

در حال حاضر، سازوکار استخراج اتریوم مشابه استخراج بیت کوین می‌باشد. برای تمامی تراکنش‌ها، ماینرها از سیستم‌های خود به منظور رسیدن به پاسخ معما در سریع‌ترین زمان ممکن استفاده می‌کنند تا در نهایت یکی از آنها رقابت را پیروز شود.

به طور دقیق‌تر، ماینرها اطلاعات هر بلوک که شامل زمان انجام و نسخه نرم‌افزاری آن است را از طریق یک تابع هش، که یک “عبارت ترکیبی” شامل اعداد و حروف با طول ثابت که به صورت تصادفی ایجاد شده است را اجرا می‌کنند. تغییر در اطلاعات هر بلوک منجر به تغییر تابع هش آن بلوک خواهد شد. این ویژگی مانع از تغییر در اطلاعات بلوک‌های گذشته خواهد شد.

هر زمان که ماینری بتواند هش بلوک فعلی را بیابد و تابع هشی که او پیدا کرده با بلوک فعلی مطابق باشد، به او “اتر” پاداش داده خواهد شد. همچنین او باید بلوک را از طریق شبکه بین تمامی گره‌ها پخش کند تا بلوک را تایید کرده و آن را به دفتر کل ثبث اطلاعات خود اضافه کند و زنجیره بلوکی خود را بروزرسانی کند. اگر ماینر دیگری، هش بلوک فعلی رابیابد، دیگر ماینرها کار بر روی بلوک فعلی را متوقف کرده و کار بر روی بلوک بعدی را آغاز خواهند کرد.

تقلب در استخراج بسیار دشوار خواهد بود و راهی برای جعل آن وجود ندارد. زیرا باید هش بلوک با هش بدست آمده توسط ماینر کاملا یکسان باشد، در غیر اینصورت کار بر روی بلوک فعلی تمام نشده و دیگر ماینرها به دنبال یافتن آن تابع، کار را ادامه خواهند داد. به همین دلیل است که به روش حل معما، اثبات کار گفته می‌شود.

در شبکه اتریوم، تقریبا هر 12 تا 15 ثانیه یک بلوک جدید ایجاد می‌شود. اگر ماینرها سریعتر یا کندتر از این زمان به حل معما بپردازند، الگوریتم شبکه به طور خودکار سختی شبکه را تعدیل می‌کند. با این تعدیل در سختی شبکه، زمان ایجاد هر بلوک جدید، در همان دامنه 12 تا 15 ثانیه باقی می‌ماند.

ماینری که موفق به حل مسئله شود، در ازای آن اتر پاداش خواهد گرفت. موفقیت ماینرها در کسب پاداش، به “شانس” و همچنین “قدرت پردازش” دستگاه آنها بستگی دارد.

ممکن است کلمه “ات‌هش” یا ethash را شنیده باشید. الگوریتم اثبات کاری که اتریوم استفاده می‌کند، ethash نامیده می‌شود. این الگوریتم مختص شبکه اتریوم می‌باشد. این الگوریتم به گونه‌ای طراحی شده است که برای استخراج اتریوم بایستی از ASIC ها گران قیمت استفاده کنید. در حال حاضر، استفاده از این تراشه‌ها تنها راه سودآور برای استخراج اتریوم و استخراج بیت کوین می‌باشد.

مضاف بر این، از آنجا که اتریوم قصد دارد از الگوریتم اثبات کار به الگوریتم اثبات سهام، ساختار خود را تغییر دهد، خرید ASIC گزینه هوشمندانه‌ای برای سرمایه‌گذاری نباشد، زیرا در بلند مدت بلااستفاده خواهد شد. اما در شبکه بیت کوین همچنان تنها راه سودآور، استفاده از ASIC ها می‌باشد.

مهاجرت به POS

اتریوم، به عنوان دومین ارز دیجیتال برتر در بازار از منظر ارزش معاملات، قصد دارد تا الگوریتم “اثبات سهام” را جایگزین الگوریتم “اثبات کار” خود کند. با این کار، ممکن است اتریوم دیگر برای همیشه نیازی به ماینرها نداشته باشد.

استخراج اتریوم و ماینینگ اتریوم

توسعه‌دهندگان اتریوم قصد دارند الگوریتم اثبات کار را حذف کرده و به سمت الگوریتم اثبات سهام روی آورند. الگوریتمی که هم اکنون اتریوم از آن استفاده می‌کند، اثبات کار بوده و از این طریق از صحت تراکنش‌ها اطمینان حاصل می‌شود. اما در اثبات سهام، دارندگان اتر این کار را انجام خواهند داد. این کار باعث می‌شود افراد بیشتری اقدام به خرید اتریوم کرده و این باعث کاهش شدید عرضه در بازار اتر خواهد شد.

زمانی که الگوریتم اثبات کار حذف شود، روش اثبات سهام ممکن است وسیله‌ای برای دستیابی به اجماع در شبکه‌های توزیع شده باشد. در این روش نیازی به خرید تجهیزات و هزینه انرژی نبوده و از این جهت ممکن است مورد اقبال قرار گیرد. اما باید در آینده دید آیا این روش اثبات سهام، مورد اقبال عمومی قرار خواهد گرفت یا نه.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)