آیا اتفاقات سال 2017 برای اتریوم در سال 2020 تکرار خواهد شد؟


با انفجار ICO در سال 2017، توکن اتر محبوبیت بسیاری یافت. آیا در سال 2020 و با انفجار سیستم مالی غیر متمرکز (DeFi)، باز هم شاهد رشد قیمت اتریوم خواهیم بود؟

اتریوم در سال 2017 و انفجار عرضه اولیه سکه (ICO)، عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشت و توانست به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها تبدیل شود. حالا با آغاز انفجار حوزه امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای (DeFi)، توکن اتر دوباره در حال پیشروی از BTC است. تا به اینجای سال 2020، قیمت توکن اتر 238 درصد رشد داشته اما این مقدار برای Bitcoin تنها 56.05 درصد بوده است. به گفته ویلی وو (Willy Woo)، یکی از تحلیلگران حوزه ارزهای دیجیتال، از نظر ریسک به پاداش، عملکرد قیمتی اتریوم در سال 2020 بسیار به بیت کوین نزدیک شده است.

بازده تعدیل شده ریسک بیت کوین
بازده تعدیل شده ریسک بیت کوین در مقایسه با دیگر دارایی‌ها

به لطف انفجار حوزه امور مالی غیر متمرکز، عرضه توکن اتر با قفل شدن 6.4 میلیون واحد ETH در این بخش، بسیار کاهش یافته است. اما با حضور عزیزکرده حوزه DeFi یعنی پروتکل وای ارن فایننس (Yearn.Finance)، ممکن است بیش از پیش شاهد کاهش عرضه اتریوم در سال 2020 باشیم.

بیشتر بخوانید: انفجار قیمت ارز دیجیتال YFI ؛ آیا رشد قیمت ادامه دارد؟

این پروژه، صندوق yETH را بهمراه yWETH و دیگر دارایی‌های دیجیتال به پلتفرم خود افزوده است. این صندوق‌های مبتنی بر بدهی، همانند دیگر پروژه‌ های دیفای ریسک بالایی داشته و کارمزد برداشت 0.5 درصدی دریافت می‌کنند. به زبان ساده، به لطف بازده سالانه 65 درصدی، با قفل کردن اتریوم در یکی از صندوق‌ها، بیش از آنچه سرمایه گذاری کرده‌اید برداشت خواهید کرد. انجمن پروتکل Yearn.finance بسیار از این پیشرفت خوشنود بوده و برخی حتی آن را «اولین صندوق پوشش ریسک درون شبکه‌ای خودکار در جهان» نامیده‌اند. از این رو، به احتمال زیاد شاهد افزایش قیمت اتریوم در سال 2020 خواهیم بود.

بیشتر بخوانید: قدرت نمایی دیفای؛ رشد قیمت اتریوم همزمان با پشتیبانی یرن فایننس از ETH

صندوق yETH پروتکل وای ارن فایننس، مسئول کاهش عرضه اتریوم در جهت واریز توکن ETH برای تولید توکن دای (DAI) بوده و از طرفی هم به دنبال افزایش سودآوری ییلد فارمینگ (Yield Farming) به صورت توکن اتر، باعث افزایش فشار خرید اتریوم در سال 2020 می‌شود. به گفته الکس گدوانی (Alex Gedevani)، یکی از محققان دلفی دیجیتال (Delphi Digital)، از دیگر مزایای این اتفاق می‌توان به ورود کارمزد گس شبکه اتریوم به استخرها اشاره کرد.

با وجود لوریج ETH در دیفای، استیکینگ ارز دیجیتال اتر در فاز صفر اتریوم 2 و حضور صندوق yETH، بحران عرضه لیکوییدیتی در شبکه Ethereum ایجاد خواهد شد که در نهایت، قیمت این رمز ارز را به سقف‌های جدیدی در سال 2020 خواهد رساند.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)